Çok-hızlı ISDN'de geniş bantlı çağırma kurma servisi ve LAN uygulamaları
Multirate ISDN wideband call processing and LAN applications
  1. Tez No: 100847
  2. Yazar: KENAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSEL DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÇOK-HIZLI ISDN' DE GENİŞ BANTLI ÇAĞIRMA KURMA SERVİSİ VE LAN UYGULMALARI ÖZET Çok-hızh ISDN, bant genişliği 128 kbit/sn' den 1,920 Mbit/sn1 e değişen, tek bir numaranın çevrilmesi ile bant genişliği uyumlu diğer aboneye gerçel zamanlı bağlantı kuran yeni bir teknolojidir. Çok-hızh ISDN; videokonferansı, çok ortamlı haberleşme(multimedya), görüntü işleme ve diğer yüksek hızlı uygulamaların bant genişliğini sağlamak için mevcut ISDN şebekesinin geliştirilmesiyle sağlanır. Bu teknolojide, şebeke servis sağlayıcılarının mevcut devre bağlaşma modu kullanılarak, iletim elemanlarının yüksek hızda bağlaşımı sağlanabilir. Mevcut ISDN veri iletimi ve santralin kontrol-bakım prosedürlerine değişiklikler yapılarak çok-hızh ISDN gerçekleştirilebilir. Çok-hızh ISDN standartları, kamu şebekesindeki genişbant aboneleri arasında 64kbit/sn' lik artışlarla 1,920 Mbit/sn' ye kadar iletim hızı sağlamak için bugün kullanılan ISDN standartlannın genişletilmiş halidir. Çağırmanın bant genişliğini çağıran taraf, çağırma kurma mesajı ile şebekeye bildirir ve CPE (Customer Premises Equipment)' i aranan tarafa bağlayan şebeke, asenkron bant genişliğini sağlar. CPE, şebekeye normal telefon numaralan gibi tek bir adres olarak bildirilir. Genel olarak, 64kbit/sn ve daha aşağı hızlar darbant, 64 kbit/sn - 1,920 Mbit/sn arası hızlar geniş bant ve 1,920 Mbit/sn den büyük hızlar da yayın bandı olarak adlandırılır. Kullanıcıya sağlanan görüntü kalitesinin; kod algoritması ve iletim bant genişliğinin bir fonksiyonu olan videokonferans sistemlerinde nx64 kbit/sn' lik hızlar kullanışlıdır. ITU-T H.221 (Bknz Bölüm 3) tavsiyelerine göre videokonferans sistemine bağlanıldığında görüntü kalitesini belirleyen tek şey, bant genişliğidir. Videokonferans teknolojisi; uzaktan eğitim, proje yönetimi ve müşteri sunumu gibi geniş kullanım alanı olan uzak video sunuş uygulamalanna olanak sağlar. Çok hızlı-ISDN; hareketli video uygulamaları, yüksek çözünürlüklü görüntü haberleşmesi gibi yükset bant genişliği ihtiyaçlannı karşılamak için geliştirilmiş bir teknolojidir. Bu hizmet, kullanıcılann genişbant isteklerine esnek bir çözüm getirir. XIMevcut çok-hızlı ISDN prosedürleri, sabit bit hızlı haberleşmeyi sağlayabilmektedir. Kullanılacak bant genişliği, çağırmanın başlangıcında belirtilir ve çağırma süresince sabit kalır. Böylece dalgalı trafik dediğimiz değişken bit hızlarına hizmet verilemez. Ayrıca kanal sayısı sabit olduğundan kullanılmayan kanallar boş yere işgal edilmiş olur. Bu problemleri ortadan kaldırmak ve çok-hızlı ISDN tekniğini esnek hale getirmek için bazı fikirler ortaya atılmış fakat standartlarda henüz bu konuya yer verilmemiştir. Sadece Avusturalya standartlarında kullanıcılar arasında kanal değişimi isteğini iletilmesini sağlayacak mesaj ve içeriği belirtilmiş fakat kullanıcı prosedürleri belirtilmemiştir. Bu tezde çok-hızlı ISDN' nin kanal kullanımını esnek hale getirmek için dinamik kanal yönetimi(DCMA) kavramı getirilmiş ve böylece patlamalı tipten trafiğe de hizmet verilmesi sağlanmıştır. Ayrıca çok-hızlı ISDN'nin yaygın kullanım alanı olacağı tahmin edilen LAN - Çok Hızlı ISDN - LAN bağlantısında DCMA fonksiyonu gerçekleştirilmiş, böylece paket bağiaşmalı sistemlerin devre bağlaşmalı çok-hızlı ISDN üzerinden bağlanabileceği vurgulanarak çok-hızlı ISDN' nin değişken trafiğe de iyi bir hizmet verebileceği ispatlanmıştır. Ayrıca performans analizleri gösterilerek gerçel zaman uygulamalarında çok-hızlı ISDN' nin kullanılabileceği gösterilmiştir. Şirketlerde LAN' ların kullanımı çok yaygındır. LAN' ların çok-hızlı ISDN ile birbirlerine bağlanması ile değişik yerlerdeki şirket birimleri arasında haberleşme rahatlıkla yapılabilecektir. Günümüzde modem ile yapılan bilgisayarlar arası kısıtlı haberleşme, çok-hızlı ISDN ile uzaklığın önemi olmadan düşük hata oranları ile sağlanabilecektir. Veri haberleşmesi için bir DCE' ye çok fazla veri sonlandıncılar (DTE) bağlanacağından ve buniann geniş bantlı veri transmisyonuna gereksinim duyacağından özel şebeke tasanmında bant genişliği anahtar rolü oynar. Çok-hızlı ISDN' nin en önemli avantajı mevcut şebeke imkanlarını ve cihazlarını kullanıyor olmasıdır. Çok-hızlı ISDN ile şebeke kanal isteklerine verilen hizmetin devamlılığını sağlamaktan sorumludur. Standartlar üç ayrı çok-hızlı ISDN tipini tanımlan Sabit, yüzen ve esnek. Bu trunk tipleri PRI erişim ve SS7 ofisler arası trunklarda kullanılabilirler. CPE' ye çok-hızlı ISDN bağlantısı her zaman PRI üzerinden (30B+D) yapılır ve şebeke içinde ve şebekeler arasında işaretleşme bilgisinin iletiminde SS7 işaretleşmesi kullanılır. XIISabit trunk grupları, trunk grubu üzerinden HO (384 kbit/sn), H11 (1536 kbit/sn) ve H12 (1920 kbit/sn) çağırmaları sağlar, fakat tüm n x 64 kbit/s çağırmalan desteklemez. Ek olarak, bir HO çağırma CEPT-1 periyodu içinde belirli zaman dilimlerinde olmalıdır. Yüzen trunk grupları n x 64 kbit/sn ( n = 1...30 ) CEPT-1 özelliklerine olanak sağlar. Esnek trunk gruplan da n x 64 kbit/sn aramalara ( CEPT-1 uygulamalan için n = 1...30) olanak sağlar. Fakat bu trunk tipinde kullanılan kanalların sürekliliğine gerek yoktur. Esnek trunk gruplarının avantajı, verilen bir darbantlı ve geniş bantlı trafik için blokaj ihtimali düşük olduğundan daha iyi hizmet vermesidir. Farklı trunk seçme algoritmaları, değişik kapasitedeki CPE cihazlarının birbiri ile uyumunu sağlar. Bazı CPE' ler sadece darbantlı, HO, H11 ve H12 trafiği desteklerken bazıları kanallar sürekli olduğunda tüm nx64 kbit/sn hızları ve diğer bazıları ise sürekli olmayan kanal seçimini kullanabilir. Çok-hızlı ISDN' nin diğer bazı kulanım esnekliği şunlardır: Genişbant seçme sırası, artan veya azalan sırada olabilir. Eğer artan sırada seçilmiş ise E1 olarak tanımlanmış ilk kanal bulunur. Daha sonra bu E1 periyodundaki B kanalları düşük numaralıdan yüksek numaralıya doğru aranır. Eğer azalan sırada seçilmiş ise E1 olarak tanımlanmış son kanalı bulunur. Daha sonra bu E1' deki en yüksek numaralı B kanalından en düşüğüne doğru arama sürdürülür. Çift yönlü trunklarda bir trunk, bağlı bulunduğu santrallerin ikisi tarafından aynı anda çağırma isteğinde bulunulursa hattın çift yönlü tahsisi hatası oluşur. Karşılıklı santrallerde genişbant seçme sırası birinde artan, diğerinde azalan sırada tanımlanırsa bu hata olasılığı azalır. Genişbant bulma tipi, zaman dilimi grubunu bulma metodunu belirler ve“en iyi uyum”yada“ilk uyum”olabilir.“En iyi uyum”peşpeşe gelen kanal gruplannın boş kalmasını sağlayarak, bu kanalların bölünmesini en aza indirir; böylece büyük bant genişlikli aramalar için hazır bulunulmuş olur. Bu metodun tek yönlü trunk gruplannda ve kaynaklar sınırlı olduğu durumda kullanılması uygundur. Avantajı parçalanmayı en aza indirmesidir. Fakat gerçel zamanda çağırma kurma süresinin artmasına neden olur.“ilk uyum”metodunda ise müsait ilk N kanal seçilir. Çerçeve aktarma, anahtarlamalı multimegabit veri servisleri(SMDS) ve asenkron transfer modu(ATM); çok-hızlı ISDN' ne rakip teknolojilerdir. Geniş bantlı çağırmalar, şebekenin haberi olmadan kullanıcılar arasında uçtan uca bağlantı kurularak da sağlanabilir. Fakat bu durumda yüksek bant genişlikli kanal X111oluşturmak için kullanılan kanallar teker teker kurulduğundan ve bunların faklı bağlaşma elemanlan ve TDM trunklanndan geçmesi olası olduğundan en önemli sorun, zaman dilimi bütünlüğünün sağlanmasıdır. Daha önce bahsedildiği gibi, çok-hızlı ISDN' nin önemli avantajı mevcut şebeke yeteneklerini kullanıyor olmasıdır. Çok-hızlı ISDN' nin kullanımının artmasındaki temel faktörler: Program kontrollü sayısal şebekelerin yaygınlaşması, santraller arasında %100' e varan fiber optik kullanımı ve numara 7 işaretleşmesinin yaygınlaşmasıdır. Çok-hızlı ISDN, darbantlı çağırma ile aynı çağırma durumlarını kullanır. Birincil erişim(PRİ) ve SS7 standart prosedürleri kullanılır. LAN' ların birbirlerine bağlanmasında çok-hızlı ISDN' nin kullanımı yaygındır. Başlangıçta LAN' ların bağlantısı analog hatlar ve modemlerle 9600 bit/sn hızı ile yapılıyordu. Çok hızlı ISDN ile yüksek hızlarda, hata oranı çok düşük olarak uzak mesafelerde LAN-LAN veri iletimi sağlanabilmektedir. LAN-ISDN bağlantısı paket ve devre bağlaşmalı şebeke trafiğinin kaynağını oluşturur. ISDN' de uçtan uca çağırma kurma süresinin 2-3 sn gibi kısa bir sürede gerçekleştirilebilmesi neticesinde kuyruktaki paket sayısına göre kanal sayısını ayarlayan uygun bir karar mekanizması kullanıldığında, paket-bağlaşmalı şebekelerin devre-bağlaşmalı çok-hızlı ISDN şebekesi üzerinden erişimi sağlanarak değişken hızlı trafiğe iyi bir hizmet verilebilir. Kanal yönetimi, bir bağlantıda trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak bazı kanalların eklenmesi ya da çıkarılması ile bant genişliğinin değişimini sağlar. Böylece kullanıcı trafiği ile kullanıcı bant genişliği arasındaki uyum sağlanmış olur. Bir LAN sistemine gidecek veri trafiği arttığında, yani kuyruktaki paket sayısı sınır değerini aştığında mevcut çağırmaya yeni kanallar eklenerek paket gecikme süresi azaltılır. Trafik azaldığında; yani kuyruktaki paket sayısı alt sınır değerinin altına düştüğünde, kaynakların verimli bir şekilde kullanımını sağlamak için kullanılmayanları serbest bırakılır. Böylece, hem değişken hızlı LAN trafiğine iyi bir hizmet verilir ve hem de kaynakların kulanımı en aza indirilerek diğer kullanıcılara imkan tanınmış olur. Birinci bölüm, giriş bölümü olup çok-hızlı ISDN hakkında genel bilgiler verilmiş ve bu tezle birlikte getirilen yenilikler kısaca belirtilmiştir. XIVİkinci bölümde, ISDN ve kullanım alanları açıklanarak, fiziksel olarak kullan ıcı-şebeke arabirimindeki devre elemanları ve fonksiyonları incelenmiştir. ISDN' e erişim metodlarından( temel erişim ve birincil erişim ) kısaca bahsedilmiştir. ISDN' nin PSTN' den en önemli üstünlüklerinden biri olan SS7 işaretleşmesi incelenerek, sistem yapısı gösterilmiştir. Üçüncü bölümde, geniş bantlı çağırma kurma biçimleri incelenmiştir. Günümüzde kullanılan terminaller vasıtası ile geniş bantlı çağırma kurma tekniği detayına inilmeden anlatılmış ve daha sonra ISDN santrali vasıtası ile geniş bantlı çağırma kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Ayrıca çağırma kurulmadan önce santralin veri tabanına girilmesi gereken bilgiler belirtilmiş ve trunk seçme algoritmalarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, çok-hızlı ISDN vasıtası ile geniş bantlı çağırmanın nasıl kurulduğu; birincil erişim (PRI) ve santraller arası transferi sağlayan ISDN kullanıcı kısmı (ISUP) üzerinde incelenmiş ve mesaj akışı gösterilmiştir. Ayrıca geniş bantlı çağırma kurma prosesinin akış şeması çizilmiştir. Çok-hızlı ISDN ile birlikte şebeke yönetimi ve trafik akışı ile ilgili alınması gereken ek kontroller anlatılmıştır. Beşinci bölümde, kanal sayısının çağırmanın başlangıcında belirlenmesi ve çağırma süresince sabit kalmasının kaynak kullanımına getirdiği olumsuzluklardan bahsedilerek çok-hızlı ISDN' e dinamik bant genişliği yönetimi kavramı getirilmiştir. Bunun bir uygulaması olan ve gelecekte kulanımının yaygın olması beklenen yerel alan şebekelerinin dinamik bant genişiikli çok-hızlı ISDN üzerinden birbirlerine geniş bantlı nasıl bağlanabileceği gösterilmiştir. Ayrıca dinamik bant genişliğini sağlamak için, paket haberleşmen LAN sistemlerini devre bağlaşmalı ISDN şebekesi üzerinden bağlanmasında karar mekanizması olarak 4 farklı yöntem belirtilmiş ve veri geliş hızına göre yöntemlerin karşılaştırılması yapılarak uygun hızda, uygun yöntemin kullanılması sağlanmıştır. Altıncı bölüm, sonuçlar ve tartışma bölümü olup çok hızlı ISDN ile ilgili bu tezin içerdiği bilgiler dışında daha neler yapılabileceği veya belirtilen yöntemlerin yerine kullanılabilecek başka yöntemlerin neler olabileceği, bunların avantaj ve dezavantajları açıklanmıştır. Ayrıca çok-hızlı ISDN teknolojisinin gelecekte kullanılabileceği alanlar belirtilmiştir. XV
Özet (Çeviri)
MULTIRATE ISDN WIDEBAND CALL PROCESSING AND LAN APPLICATIONS SUMMARY Multi-rate integrated services digital network(ISDN) is a new technology for providing dialed-up, circuit-switched communications for bandwiths from 128 kbit/s to 1,920 Mbit/s. Multi-rate ISDN provides a simple way to extend today's ISDN network services to match the higher bandwith requirements emerging for videoconferencing, multimedia, imaging, and other high-speed applications. Using this technology, network service providers can offer high-speed connectivity within the boundaries and benefits of existing, circuit-switched, central office and transmission eqipment. Only minor changes are required in the operations administration and maintenance and provisioning(OAM&P) procedures associated with multi-rate ISDN, versus existing ISDN transmission and central office maintenance procedures. Multi-rate ISDN standarts use a straightforward extension of today's ISDN network standarts to allow the transmission of speeds up to 1.920 Mbit/s, in increaments of 64 kbit/s, among wideband subscribers on the public network.The bandwidth of the call is determined by the originating end user at call setup, and the isochronous bandwith is provided by the network connecting subscriber's customer premises equipment(CPE) to the terminating subscriber's CPE. As generel narrowband service is defined as 64 kbit/s or less, wideband is defined as rates greater than 64 kbit/s through 1.920 Mbit/s, and broadband is defined as rates greater than 1,920 bit/s. A variety of rates can be important for videoconferencing where the quality of picture provided to the end user is a function of the videoconferencing system, the encoding algorithm, and the bandwith. When connecting to the videoconferencing systems using the ITU-T H.221 recommended algorithm, bandwidth remains only variable left to XVIdetermine picture quality. Note that videoconferencing technology provides a wide variety of remote video presence applications, e.g., distance learning, project management, and custemer presentations, each of which way have an optimal bandwidth for appropriate video quality. Existing multirate ISDN procedures can only support fixed bit rate. Bandwith will be used is determined at the beginning of the call and during the conversation, it will not change. So, rough traffic can not be served. In addition, due to fix bandwith during the call, unused channels remains connected although they not needed. Some solutions to make multirate ISDN more flexible have been found but standarts do not include this yet. Only Australian standarts defines the message to transmit channel change requirements between users but call procedures not included yet. At this thesis, dynamic channel management(DCMA) aspect was brought to the multirate ISDN to make channel usage more flexible, thus rough traffic can be served. As an application of the dynamic bandwith allocation, Local Area Network(LAN)' s connection to each other over the multirate ISDN was given. According to performans analysises, it can be seen that multirate ISDN is useful for also real time applications. For data communications, the bandwith required by applications become a key factor in private network design considerations, since more and more data terminating equipment (DTE) can and need to use the wideband transmission speeds. A key benefit of multi-rate ISDN is its use of existing network capabilities and equipment. With multi-rate ISDN, the network is responsible for guaranteeing that channel order is maintained. The standarts allow for three different multi-rate ISDN trunk types.They can be described as fixed, floating, and filexible. These trunk types can be used for PRI acces and SS7 interoffice trunking. Note that multi-rate ISDN connectivity to CPE is always over PRI(30B+D), and transport within networks and between networks uses SS7 signalling. Fixed trunk groups allow H0(384 kbit/s), H11 (1536 kbit/s), and H12 (1920 kbit/s) calls on a trunk group, but they do not support full nx64 kbit/s calls. In addition, an HO call must be replaced within certain slots on the CEPT-1 facilities. Floating trunk groups allow nx64 kbit/s calls where n=1 to 30 for CEPT-1 facilities. In this trunk type, all xvuchannels must be contiguous to each other within the CEPT-1. Flexible trunk groups allow nx64 kbit/s calls where n=1 to 30 for CEPT-1 facilities. In this trunk type, the selected channels no longer need to be contiguous. The advantage of flexible trunk types is that they allow better usage facilities which has a lower probability of blocking for a given mixture of narrowband and wideband traffic. Different trunk selection algorithms provide the flexibility to match the capabilities of a variety of CPE' s. Some CPE' s can only handle the narrowband, HO and H11 traffic; some can handle full nx64 kbit/s rates (as long as the channels are contiguous); and some handle noncontiguous channel selection. Some other flexibilities of multirate ISDN can be described as follows: Wideband selection sequence from multiple wideband trunks can be ascending or descending. If ascending is selected, first channel described as E1 is found. After that, B channels at this E1 is searched from 1 to 30. If descending is selected, last channel described as E1 is found. B channels at this E1 are searched from 30 to 1. If a two way trunk is seized by the centrals connected to this tunk at the same time, call failulere is occurs and this situation contiunious for a while. If wideband selection sequence is set as ascending at one central and descending at other central connected to the same two way trunk, the probability of this problem can be reduced. Wideband searching specifies the search method used to find a group of timeslots and can be firstfit or bestfit. Bestfit minimizes fragmentation by allowing the largest groups of continuous channels to remain unused, thus available for large bandwidth calls. Bestfit should be used only one way trunks and when resources are limited. Firstfit selects the first available N channels. Firstfit also reduces the channel allocation problem described above. Feature of preventing narrowband calls can be given to the wideband trunk. Thus only wideband calls can be used these trunks. But some test aimed narrowbant calls are not prevented. Frame relay, switched multimegbit data services(SMDS) and asenkron transfer mode(ATM) are the technologies which can be used instead of the multirate ISDN. XVUlWideband calls can be also set up by the users and network not know this. But at this method, B channels used at wideband call can be passed over at different TDM trunks; providing the time slot integrity is the major problem. Channel senkronization can be provided if frame receiving process works period of maksimum delay between timeslots. But this method is no longer used widely. As mentioned earlier, a significant benefit of multirate ISDN is its inheritance of existing network capabilities. Many of these capabilties have involved in the last five years to the point where multirate ISDN is now possible. Changes have enabled multirate ISDN by the means discussed below. The key areas of change as follows: High penetration of stored-program-control digital switches, near 100 percent fiber-optic transport between central offices, high penetration of Signalling System No.7(SS7) technology. Multirate ISDN has the same call states with the narrowband calls. PRI and SS7 standart procedures are used. The most important usage of multirate ISDN is the Local Area Network's interconnection. LAN' s usage have increase