Ceza muhakemesi hukukunda aleyhe değiştirme yasağı (reformatıo ın peıus)
Prohibition of reformatio in peius in criminal procedure law
- Tez No: 1008642
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
Özet
Ceza muhakemesi hukukunda aleyhe değiştirme yasağı (reformatio in peius) başlıklı bu çalışmada, arzu edilen husus, aleyhe değiştirme yasağının kavramsal çerçevesini, kapsamını, etkilerini ve sonuçlarını ortaya koymaktır. Çalışmanın konusu Türkiye'deki kanuni düzenleme gereği sınırlı bir uygulamaya sahiptir. Oysa aleyhe değiştirme yasağı bazı kara Avrupa ülkelerinde daha kapsamlı ele alınmaktadır. Özellikle İtalya ve Almanya'daki gelişmeler dikkate alınarak aleyhe değiştirme yasağının olması gereken bakımından daha kapsamlı incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda aleyhe değiştirme yasağı ile ilgili sorunların kavramsal boyut, teorik temel, kapsam ve sonuçlar ile ilgili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın bölümleri de bu sıraya uygun olarak tasarlanmıştır. Bu sorunlar incelenirken öğretideki tartışmaların yanı sıra Yargıtay uygulamalarına da değinilerek çözüm sunulmaya çalışılmıştır. Çalışma yöntem ve tekniğinde sorunların daha iyi anlaşılması adına örnek olaylar kurgulanmıştır. Nihayet çalışmanın sonunda, tespit edilen sorun ve çözümler dikkate alınarak yasal düzenlemenin bu doğrultuda iyileştirilmesi için örnek metin önerilmiştir. Bu öneri metninin çalışma konusu ile ilgili sorunların çözümünde etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The desired case in this study, titled“Prohibition of Reformatio in Peius in Criminal Law”is to reveal the conceptual framework, covering, effects and the results of prohibition of reformatio in peius. The studied subject has a limited application area because of the legal regulation in Turkey. On the other hand, prohibition of reformatio in peius is addressed more extensively in some European countries. Our goal is to approach the prohibition of reformatio in peius in a more detailed way considering the progress, especially in Italy and Germany. We have concluded that the issues with prohibition of reformatio in peius are related to the conceptual framework, theoratical fundamentals, covering, effects and the results. The flow of the study is organized in the afromentioned order. In order to deal with these issues, we propose solutions by refering to the supreme court applications as well as the discussions in the doctrine. Sample cases have been fictionalized to give a better understanding of the methods and techniques that have been used in this study. Finally, in the last part of the study, a sample text is proposed to improve the legal regulation in the desired way considering the detected problems and solutions. Our opinion is that, the proposed text will be effective to handle the problems related to the subject of the study.