Performance study of permanent magnet electrıc machınes used ın electrıc vehıcles accordıng to drıve methods
Elektrikli araçlarda kullanılan kalıcı mıknatıslı elektrikli makinelerin sürüş yöntemlerine göre performans çalışması
- Tez No: 1008707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ BELDEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında elektrikli araç uygulamalarında kullanılan kalıcı mıknatıslı elektrik makinelerinin farklı sürüş yöntemlerine göre performans analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada özellikle fırçasız kalıcı mıknatıslı motorlar ele alınmış ve bu motorların yapısal özellikleri, çalışma prensipleri ve kontrol teknikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında fırçasız doğru akım motorları ve kalıcı mıknatıslı senkron motorların teorik temelleri kapsamlı bir literatür taraması ile ortaya konulmuştur. Bu kapsamda stator yapısı, rotor topolojisi, kalıcı mıknatıs malzemeleri ve elektronik sürücü devreleri gibi motorun temel bileşenleri detaylı şekilde analiz edilmiştir. Ayrıca rotor konum belirleme yöntemleri ve motor kontrol stratejileri incelenerek bu yöntemlerin motor performansı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın analitik aşamasında kalıcı mıknatıslı motorun matematiksel modeli oluşturulmuş ve elektromanyetik analizler sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Manyetik akı dağılımı, tork karakteristikleri, verimlilik ve elektromanyetik kayıplar gibi çeşitli performans parametreleri incelenmiştir. Ayrıca motor tasarım parametrelerinin performans üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla parametrik ve duyarlılık analizleri yapılmıştır. Son aşamada sayısal analiz sonuçlarını doğrulamak amacıyla deneysel ölçümler gerçekleştirilmiştir. Simülasyon ve deneysel sonuçların karşılaştırılması yüksek derecede uyum göstermiş ve önerilen modelleme ve analiz yaklaşımının doğruluğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, elektrikli araç uygulamalarında kullanılan kalıcı mıknatıslı motorların performans özelliklerinin anlaşılmasına katkı sağlamakta ve gelecekte yapılacak motor tasarım ve optimizasyon çalışmalarına yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive performance analysis of permanent magnet electric machines used in electric vehicle applications according to different drive methods. In particular, the study focuses on brushless permanent magnet motors and examines their structural characteristics, operating principles, and control techniques. Within the scope of the study, the theoretical background of brushless direct current motors and permanent magnet synchronous motors is first presented through an extensive literature review. The fundamental components of these motors, including stator structure, rotor topology, permanent magnet materials, and electronic drive circuits, are analyzed in detail. In addition, rotor position detection methods and motor control strategies are discussed in order to evaluate their effects on motor performance. In the analytical stage of the research, a mathematical model of the permanent magnet motor was developed and electromagnetic analyses were carried out using finite element analysis (FEA). Various performance parameters such as magnetic flux distribution, torque characteristics, efficiency, and electromagnetic losses were examined. Parametric and sensitivity analyses were also performed to investigate the influence of design parameters on the overall motor performance. Finally, experimental measurements were conducted to validate the numerical analysis results. The comparison between simulation and experimental data demonstrated a strong agreement, confirming the reliability of the proposed modeling and analysis approach. The findings of this study contribute to the understanding of performance characteristics of permanent magnet motors used in electric vehicle applications and provide useful insights for future motor design and optimization studies.