Destinasyon yemek imajı ve mutfak kalitesinin hatırlanabilir yemek deneyimine etkisinde hedonik iyi oluşun rolü: Kapadokya örneği
Destination food image and cuisine quality: The role of hedonic well-being in the effect on memorable dining experience: The case of Cappadocia
  1. Tez No: 1008706
  2. Yazar: EMRAH KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Hazırlanan bu çalışma, Kapadokya'yı ziyaret eden turistlerin gastronomi deneyimlerinden yola çıkarak mutfak kalitesi ve destinasyon yemek imajının hatırlanabilir yemek deneyimi üzerindeki etkisini belirlemeyi ve bu ilişkide hedonik iyi oluşun aracı rolünü tespit etmeyi amaçlamaktadır. Turizm araştırmalarında gastronomiye olan ilginin artmasıyla birlikte mutfak kalitesi, destinasyonların rekabet gücünü artıran ve destinasyon imajını güçlendiren önemli bir unsur haline gelmiştir. Mutfak kalitesi, sadece tat ve kaliteyle sınırlı kalmayıp, duyusal (tat, aroma), teknik (hijyen), estetik (sunum), hizmet ve kültürel (otantiklik) kaliteyi içeren bir yapı olarak değerlendirilmektedir. Bu yapı sayesinde gastronomik ürünler, turistlerin fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamanın yanısıra duygusal, bilişsel ve kültürel tatminini etkileyen bir deneyime dönüşmektedir. Destinasyon yemek imajı ise, turistlerin bir bölgenin gastronomik özelliklerine ilişkin zihinsel ve duygusal değerlendirmelerini ifade etmektedir. Mutfak kalitesi ile destinasyon yemek imajı arasında tamamlayıcı bir ilişki bulunmaktadır. Yüksek mutfak kalitesi, güçlü bir yemek imajı oluşturarak destinasyonun marka değerini yükseltir. Çalışmanın ana hipotezlerinden biri, gastronomik deneyimlerin haz odaklı olması nedeniyle hedonik iyi oluşla güçlü bir etkileşim içinde olduğudur. Hedonik iyi oluş (haz, keyif, mutluluk hissetme), mutfak kalitesi, yemek imajı ve hatırlanabilir yemek deneyimi arasındaki ilişkide aracı bir rol üstlenerek, deneyimin duygusal yoğunluğunu ve akılda kalıcılığını güçlendirmektedir. Bulgular incelendiğinde, destinasyonun sahip olduğu mutfak kalitesi ve yemek imajının hedonik iyi oluş aracılığıyla hatırlanabilir yemek deneyimlerini etkilediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Kapadokya örneğinde bu değişkenleri bütüncül bir modelde inceleyen bu çalışma, alan yazına ve bölgenin gastronomi turizmi politikalarına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study, prepared based on the gastronomy experiences of tourists visiting Cappadocia, aims to analyze the effects of culinary quality and destination food image on memorable dining experiences and to determine the mediating role of hedonic well-being in this relationship. With the growing interest in gastronomy within tourism research, culinary quality has become a crucial element that enhances destinations' competitiveness and strengthens the destination image. Culinary quality is not limited merely to taste and quality; it is evaluated as a multi-dimensional structure encompassing sensory (taste, aroma), technical (hygiene), aesthetic (presentation), service, and cultural (authenticity) quality. Thanks to this multi-dimensional structure, gastronomic products transform into an experience that affects tourists' emotional, cognitive, and cultural satisfaction, in addition to meeting their physiological needs. Destination food image, on the other hand, refers to tourists' mental and emotional evaluations concerning a region's gastronomic features. A complementary relationship exists between culinary quality and destination food image; high culinary quality raises the destination's brand value by creating a strong food image. One of the study's main hypotheses is that gastronomic experiences are in strong interaction with hedonic well-being, given their pleasure-focused nature. Hedonic well-being (feeling pleasure, enjoyment, and happiness) strengthens the emotional intensity and memorability of the experience by undertaking a mediating role in the relationship between culinary quality, food image, and memorable dining experience. Upon examining the findings, it was determined that the destination's culinary quality and food image affect memorable dining experiences through the mediation of hedonic well-being. In conclusion, this study, which examines these variables within a holistic model using the Cappadocia example, aims to contribute to the academic literature and the region's gastronomy tourism policies.