Deneysel testiküler iskemi-reperfüzyon modelinde N-Asetil Serotonin'in histopatolojik ve biyokimyasal etkilerinin araştırılması
Investigation of the histopathological and biochemical effects of N-Acetyl Serotonin in the experimental testicular ischemia-reperfusion model
- Tez No: 1008840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA YURTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Testiküler torsiyon(TT), spermatik kordun kendi ekseni etrafında dönmesini ifade eder. Bu torsiyon sonucunda kan akımı azalır ya da tamamen yok olur, bunun sonucu olarak da testis iskemisi şekillenir. Testislerin kanlanmasının bozulması sonucu şekillenen iskemi neticesinde üreme hücrelerinde nekroz şekillenir ve bu durum infertilite ile sonuçlanabilmektedir. N-Asetil Serotonin (NAS), antioksidan, antiinflamatuvar, immune modulatör, antidepresan, analjezik olarak etki ettiği bilinmektedir. Çalışmamızda 200-250 g ağırlığında 32 adet yetişkin erkek Wistar Albino rat kullanıldı. Ratlar rastgele 4 gruba ayrıldı (n=8). Grup 1: kontrol grubu, Grup 2 (Sham grubu): iskemi/reperfüzyon (I/R) grubu, Grup 3 (NAS grubu): Pozitif kontrol grubu Grup 4: iskemi-reperfüzyon + NAS (I/R+NAS) (Tedavi grubu) grubu olarak belirlendi. Histopatolojik olarak tedavi grubunda I/R grubuna göre ödem, konjesyon ve hemorajinin istatistiki olarak anlamlı düzeyde azaldığı görüldü (p<0.05). Ayrıca ortalama testis biyopsi skoru (MTBS) skorundaki iyileşmeyle Seminifer tubül konturlarının düzensizliğinde azalma ve spermatogenik seri hücrelerin diziliminde iyileşmeler görüldü. Biyokimyasal olarak TAS değeri tedavi grubunda I/R grubuna göre anlamlı düzeyde artış göstermiştir (p<0.05). TOS değeri tedavi grubunda I/R grubuna göre anlamlı düzeyde azalmıştır (p<0.05). PRM2 değeri tedavi grubunda I/R grubuna göre anlamlı düzeyde azalmıştır (p<0.05). ABP değeri tedavi grubunda I/R grubuna göre anlamlı düzeyde artmıştır (p<0.05). Bu sonuçlara göre güçlü bir antioksidan olan NAS'ın, testiküler iskemi-reperfüzyon modelinde oksidatif hasara karşı koruyuculuğu olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion refers to the rotation of the spermatic cord around its own axis. As a result of this torsion, blood flow decreases or becomes completely absent, and consequently, testicular ischemia develops. As a result of the ischemia that occurs due to the impairment of the blood supply to the testes, necrosis develops in the reproductive cells, and this condition may result in infertility. N-Acetyl Serotonin (NAS) is known to act as an antioxidant, anti-inflammatory, immune modulator, antidepressant, and analgesic. In our study, 32 adult male Wistar Albino rats weighing 200–250 g were used. The rats were randomly divided into 4 groups (n=8). Group 1: control group, Group 2 (Sham group): ischemia/reperfusion (I/R) group, Group 3 (NAS group): positive control group, Group 4: ischemia-reperfusion + NAS (I/R+NAS) (treatment group). Histopathologically, in the treatment group compared to the I/R group, edema, congestion, and hemorrhage were observed to have decreased at a statistically significant level (p<0.05). In addition, with the improvement in the MTBS score, a reduction in the irregularity of seminiferous tubule contours and improvements in the arrangement of spermatogenic series cells were observed. Biochemically, the TAS value showed a statistically significant increase in the treatment group compared to the I/R group (p<0.05). The TOS value showed a statistically significant decrease in the treatment group compared to the I/R group (p<0.05). The PRM2 value showed a statistically significant decrease in the treatment group compared to the I/R group (p<0.05). The ABP value showed a statistically significant increase in the treatment group compared to the I/R group (p<0.05). According to these results, it has been considered that NAS, which is a strong antioxidant, has a protective effect against oxidative damage in the testicular ischemia-reperfusion model.