Metastatik pankreas adenokarsinom tanılı hastalarda sistemik tedavi süreçleri ve sağkalım: Demografik, klinik ve laboratuvar göstergelerle retrospektif bir değerlendirme
Systemic treatment processes and survival in patients diagnosed with metastatic pancreatic adenocarcinoma: A retrospective evaluation based on demographic, clinical, and laboratory parameters
  1. Tez No: 1008841
  2. Yazar: ZEHRA AYTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM UYGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Pankreas kanseri, son derece agresif doğası ve yüksek mortalite oranı nedeniyle tıp literatüründe“karsinomun kralı”olarak adlandırılmaktadır. Dünya genelinde yaygınlık açısından 14. sırada olmasına rağmen, kansere bağlı ölümlerde 7. sırada yer alması hastalığın kötü prognozunu açıkça ortaya koymaktadır. Hastaların büyük çoğunluğu, semptomların geç ortaya çıkması nedeniyle tanı anında ileri veya metastatik evrededir. Bu durum, sağkalımı öngörebilecek ve tedavi planlamasına rehberlik edebilecek prognostik faktörlerin belirlenmesini kritik hale getirmektedir. Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, metastatik pankreas kanserli hastalarda demografik özelliklerin, klinik parametrelerin ve sistemik inflamatuvar belirteçlerin (NLR, SII, HALP) genel sağkalım üzerindeki prognostik değerini araştırmak ve bağımsız risk faktörlerini belirleyerek risk stratifikasyonu yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Ocak 2017 ile Ocak 2025 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Hastanesi'nde pankreas adenokarsinomu tanısı alan ve metastatik evrede olan 334 hastanın verilerinin retrospektif olarak incelenmesiyle yürütülmüştür. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar değerleri, tümör karakteristikleri ve tedavi süreçleri kaydedilmiş; tanı anındaki değerler üzerinden NLR, SII ve HALP skorları hesaplanmıştır. Verilerin analizinde ROC analizi, Kaplan-Meier sağkalım analizi, tek değişkenli Cox Regresyon analizi ve bağımsız faktörleri belirlemek için çok değişkenli Cox regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların medyan genel sağkalım süresi 8,0 ay olarak saptanmıştır. Tek değişkenli analizlerde NLR, SII ve HALP skorlarının her birinin sağkalım ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkisi olduğu görülmüştür. Ancak çok değişkenli analiz sonucunda; ileri yaş, yüksek CEA düzeyi, karaciğer metastazı varlığı ve yüksek NLR grubu bağımsız kötü prognostik faktörler olarak belirlenmiştir. Buna karşın, yüksek albümin düzeyinin sağkalım üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu ve ölüm riskini azalttığı saptanmıştır. CA 19-9, CRP, SII ve HALP skorlarının ise çok değişkenli analizde sağkalımı bağımsız olarak öngörmede istatistiksel anlamlılığı bulunmamıştır. Sonuç: Metastatik pankreas kanseri, literatürle uyumlu şekilde oldukça kötü bir prognoza sahiptir. Yaş, CEA seviyesi, karaciğer metastazı ve NLR, hastaların sağkalımını bağımsız olarak etkileyen en önemli göstergelerdir. İnflamatuvar belirteçler, rutin kan testleriyle hesaplanabilen basit ve düşük maliyetli araçlar olmalarına rağmen, tek başlarına kullanımda ayırt edici güçleri sınırlıdır. Bu nedenle diğer klinik parametrelerle birlikte değerlendirilmeleri ve hasta yönetiminde multidisipliner bir yaklaşımın benimsenmesi kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pancreatic cancer is referred to as the“king of carcinoma”in medical literature due to its highly aggressive nature and high mortality rate. Although it ranks 14th in terms of prevalence worldwide, it ranks 7th in cancer-related deaths, which clearly demonstrates the poor prognosis of the disease. The vast majority of patients are at an advanced or metastatic stage at the time of diagnosis because symptoms appear late. This situation makes it critical to identify prognostic factors that can predict survival and guide treatment planning. Objective: The primary aim of this study is to investigate the prognostic value of demographic characteristics, clinical parameters, and systemic inflammatory markers (NLR, SII, HALP) on overall survival in patients with metastatic pancreatic cancer and to perform risk stratification by identifying independent risk factors. Materials and Methods: The study was conducted by retrospectively examining the data of 334 patients with metastatic stage pancreatic adenocarcinoma diagnosed at Kocaeli University Hospital between January 2017 and January 2025. Demographic characteristics, laboratory values, tumor characteristics, and treatment processes were recorded; NLR, SII, and HALP scores were calculated based on the values at the time of diagnosis. ROC analysis, Kaplan-Meier survival analysis, Univariate Cox Regression analysis, and Multivariate Cox regression analysis were used to determine independent factors. Results: The median overall survival time of the patients included in the study was determined to be 8.0 months. In univariate analyses, each of the NLR, SII, and HALP scores was found to have a statistically significant relationship with survival. However, as a result of the multivariate analysis; advanced age, high CEA level, presence of liver metastasis, and the high NLR group were identified as independent poor prognostic factors. In contrast, high albumin levels were found to have a protective effect on survival and reduce the risk of death. CA 19-9, CRP, SII, and HALP scores were not found to have statistical significance in independently predicting survival in the multivariate analysis. Conclusion: Metastatic pancreatic cancer has a very poor prognosis, consistent with the literature. Age, CEA level, liver metastasis, and NLR are the most important indicators independently affecting the survival of patients. Although inflammatory markers are simple and low-cost tools that can be calculated with routine blood tests, their discriminatory power is limited when used alone; therefore, it is of critical importance to evaluate them together with other clinical parameters and to adopt a multidisciplinary approach in patient management.