Vergi yükünün sektörel olarak karşılaştırılması
Comparison of tax burden as sector
- Tez No: 1008988
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
Özet
Vergi yükünün ekonomik açıdan önemi tartışılamaz boyuttadır. Devletin vergi aracılığıyla gelir elde etme derecesini ölçmek açısından kritik bir rol oynar. Vergi politikalarında sosyoekonomik ve mali amaçları yerine getirmede bir araç olarak kullanılmaktadır. Vergi yükü; yatırım, tüketim ve tasarruf tercihlerine yön verdiğinden vergi politikalarının temelini oluşturmaktadır. Ayrıca vergi yükü, maliye politikasının da temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle ekonomik büyüme ve kalkınmayı teşvik eden vergi ve maliye politikalarının uygulanması bakımından vergi yükü stratejik bir konuma sahiptir. Vergi yükü hesaplamaları; ülkelerin stratejik plan ve politikaları, kalkınma planları, gelir dağılımı, yatırım, ihracat, teşvik mevzuatı gibi makroekonomi politikalarının tespit edilmesi ve uygulanması bakımından temel bir parametredir. Vergilendirilecek kesim, sektör, vergileme yöntemleri ile verginin oranı ve miktarı dikkate alınarak vergi yükü incelemeleri yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; tarım, sanayi, hizmet ve inşaat sektörlerinin vergi yükünü ele alarak ekonomiye etkilerini analiz etmektir. Çalışmada yöntem olarak; yatay kesit bağımlılığı testi, LLC ve CIPS birim kök testi, ARDL sınır testi ve ARDL hata düzeltme modeli kullanılmıştır. Hausman testi sonucunda tesadüfi etkiler modeli tercih edilmiştir. Yapılan tanısal testlerden sonra Driscoll-Kraay standart hata düzeltme modeli kullanılmıştır. Panel veri analizi sonucunda Türkiye'de inşaat sektörünün vergiye yüksek duyarlılık, sanayi ve hizmet sektörlerinin yapısal/dışsal dinamiklerle hareket ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic importance of the tax burden is undeniable. It plays a critical role in measuring the degree to which the state generates revenue through taxation. It is used as a tool in achieving socioeconomic and fiscal objectives in tax policies. Since the tax burden influences investment, consumption and saving preferences, it forms the basis of tax policies. Furthermore, the tax burden also forms the basis of fiscal policy. Therefore, the tax burden holds a strategic position in terms of implementing tax and fiscal policies that promote economic growth and development. Tax burden calculations are a fundamental parameter in determining and implementing macroeconomic policies such as countries' strategic plans and policies, development plans, income distribution, investment, export and incentive legislation. Tax burden analyses are conducted by considering the taxable segment, sector, taxation methods and the rate and amount of tax. The aim of this study is to analyze the tax burden of agriculture, industry, service and construction sectors and their effects on the economy. The study employs cross-sectional dependence tests, LLC and CIPS unit root tests, the ARDL bounds test and the ARDL error correction model as its primary methodology. Based on the results of the Hausman test, the random effects model was preferred. Following the diagnostic tests, the Driscoll-Kraay standard error correction model was utilized to ensure robust estimations. The panel data analysis reveals that while the construction sector in Türkiye exhibits high sensitivity to taxation, the industrial and service sectors are driven by structural and external dynamics.