Laplace dönüşümünün tarihsel gelişimi ve çeşitli denklem türlerine uygulanması
Historical development of laplace transform and application to various equation types
  1. Tez No: 1008987
  2. Yazar: VEYSEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT EBRU DAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Laplace ve ters Laplace dönüşümlerinin diferansiyel, kesirli diferansiyel ve integral denklemlerin çözümünde etkin bir yöntem olarak kullanımı ele alınmıştır. Laplace dönüşümü, karmaşık diferansiyel ve integral denklemleri cebirsel denklemlere indirgeme özelliği sayesinde matematik ve mühendislik alanlarında önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, Laplace dönüşümünün klasik ve modern uygulamaları sistematik bir biçimde incelenmiş ve farklı denklem türlerine uygulanabilirliği ayrıntılı olarak gösterilmiştir. Tez toplam sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Laplace dönüşümünün tarihsel gelişimi, modern dönemdeki uygulama alanları, tezin amacı ve hipotezi açıklanmıştır. İkinci bölümde Gamma, Beta, Mittag-Leffler ve hata fonksiyonu gibi Laplace dönüşümünde sıklıkla kullanılan özel fonksiyonlar tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde Riemann--Liouville, Caputo ve Grünwald--Letnikov kesirli türev ve integralleri ele alınarak kesirli analiz kavramları açıklanmıştır. Dördüncü bölümde Laplace ve ters Laplace dönüşümünün tanımı, temel özellikleri ve dönüşüm kuralları ayrıntılı olarak verilmiştir. Beşinci bölümde Laplace dönüşümü kullanılarak kısmi diferansiyel denklemlerin çözümü ele alınmış; özellikle bir boyutlu ısı, difüzyon ve dalga denklemlerinin çözüm süreçleri adım adım gösterilmiştir. Altıncı bölümde kesirli türevlerin Laplace dönüşümü incelenmiş ve sabit ile değişken katsayılı kesirli diferansiyel denklemlerin çözümleri örnekler üzerinden sunulmuştur. Yedinci bölümde integral denklemler ele alınmış, Volterra integral denklemleri için Laplace dönüşümü ve konvolüsyon teoremi kullanılarak çözüm yöntemleri açıklanmıştır. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş, Laplace ve ters Laplace dönüşümünün farklı denklem türlerinin çözümündeki etkinliği ortaya konulmuştur. Bu çalışma, Laplace dönüşümünün klasik diferansiyel denklemlerden kesirli diferansiyel ve integral denklemlere kadar geniş bir uygulama alanına sahip olduğunu göstermekte ve ileri çalışmalara temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the application of the Laplace and inverse Laplace transforms to the solution of various types of equations is investigated. The Laplace transform is a powerful and widely used method in mathematics, physics, and engineering due to its ability to reduce differential and integral equations to algebraic equations. Within the scope of this study, the theoretical foundations of the Laplace transform are presented, and its applicability to different types of equations is systematically examined. The thesis consists of eight chapters. In the first chapter, the historical development of the Laplace transform, its applications in the modern era, the aim of the thesis, and the hypothesis are presented. The second chapter introduces special functions frequently used in Laplace transform theory, such as the Gamma, Beta, Mittag–Leffler, and error functions. In the third chapter, fractional analysis is discussed, and the Riemann–Liouville, Caputo, and Grünwald–Letnikov fractional derivatives and integrals are examined.In the fourth chapter, the definitions and fundamental properties of the Laplace and inverse Laplace transforms are presented in detail. In the fifth chapter, the solution of partial differential equations using the Laplace transform is investigated, with particular emphasis on the one-dimensional heat, diffusion, and wave equations. In the sixth chapter, the Laplace transform of fractional derivatives is studied, and solutions of constant and variable coefficient fractional differential equations are presented through illustrative examples.In the seventh chapter, integral equations are examined, and the solutions of Volterra integral equations are demonstrated using the Laplace transform and the convolution theorem. In the final chapter, the obtained results are evaluated, and the effectiveness of the Laplace and inverse Laplace transforms in solving different types of equations is highlighted.This study demonstrates that the Laplace transform has a wide range of applications, from classical differential equations to fractional differential and integral equations, and shows that it can be used as an effective tool in advanced mathematical studies.