Stratejik planlamanın pazar araştırması alanında uygulaması
Application of strategic planning on market research
- Tez No: 100917
- Danışmanlar: PROF.DR. ATAÇ SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu çalışmada, günümüz koşullan ve küreselleşme süreci incelenerek, rekabet üstünlüğü sağlamak için dikkate alınması gereken unsurlar ortaya konulmuştur. Bu unsurlar; işletmenin kendi geleceğini belirlemesi, fark yaratması, yeni ürün geliştirmesi, hızlı ve esnek olmasıdır. Bu unsurlar işletme tarafından ortaya konan ve uygulanan stratejilerin, stratejik konum, yaratıcılık ve zorlayıcılık öğelerini içermesi gerekir. Bugün özellikle ekonomik etkileri açısından yeni bir çağa, bilgi çağına ve sanayi ötesi topluma geçiş süreci olarak nitelenen tarihsel bir olguya tanık olmaktayız. Bu olgu, daha çok, üretim sistemlerinin ve iş sürecinin dayandığı teknoloji tabanındaki köklü değişimle karakterize edilmektedir. Mikroelektronik, bilgisayar ve telekomünikasyon teknolojileriyle bunların bir bileşimi olan bilgi teknolojisindeki olağanüstü gelişmeler bu değişimde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bugün tanık olduğumuz olgu, küreselleşmedir. Belli bir kültür, ekonomi ya da siyaset normunun, değer yargısının ya da kurumsal yapının küresel ölçekte yaygınlık kazanarak o alanda geçerli tek norm, tek değer yargısı ya da tek kurumsal yapı haline gelmesini ifade eden küreselleşme, yaşamakta olduğumuz değişim süreciyle iç içe yürümektedir. Stratejik planlama kavramı 1960'lı yılların ortasında gündeme geldiği zaman, kurum yöneticileri, her faaliyet alanında rekabetçi olan stratejileri kurmak ve yerleştirmek için en iyi yol olarak stratejik planlamayı benimsemişlerdir. Bugün ise, stratejik planlama kavramı içerisinde rekabet şartlarına uygun stratejiler oluşturma ve bu stratejileri uygulamaya geçirmek ön plana çıkmaktadır. Kurumlar için amaçlarının gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Bu nedenle stratejik planlama yapılırken kurum hedeflerinin hepsi belirlenmeli ve tümüne birden ulaşılmaya çalışılmalıdır. Bu yüzden stratejik planlamaya başlamadan önce; kurumun becerisi ve kültürü, çevresel olayların ve kurumların oluşturduğu ekonomik yapı ve bu çevrenin sağladığı fırsatlar tehlikeler ile hassas noktalar gözönünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmada gelecek odaklı stratejik planlama süreci tüm detayları ile açıklanmıştır. İki yılı aşkın bir süredir uygulanmakta olan bu sistemin uygulama IXörnekleri ve yakalanmış olan hedefler ve değişim süreci detaylı olarak verilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Strateji, Stratejik Planlama, Stratejik Yönetim, Vizyon, Misyon, SWOT Analizi, Çevre Analizi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Within this work, analyzing today's conditions and globalisation process, the factors necessary to provide the superiority in competition have been discussed. Those factors are companies' having decisions on their own future, differing from the others, developing new products, and being fast and flexible. Those should include strategic placement, creativity and forcement elements of the strategies determined and applied by the company itself. Today, we witness a historical event, which is identified as a new age, information age, and passing beyond the industrial community considering especially the economical effects. This event is mostly characterised by the change in the production systems and technological base on which the working procedure lays on. The extraordinary developments in microelectronics, computing and telecommunication technologies and in information technology, which is a mixture of the three, play an identifying role in this change. The thing we experience today is globalisation. Globalisation, meaning that a certain cultural, economical or political norm, any value or a social structure may spread out globally and turn out to be the only norm, the only value or the only social structure acceptable on a certain field goes parallel to changing process we experience. In 1960's, when the content of strategic planning first came to scene, the executives in the companies accepted the strategic planning as the best way to settle down and apply those strategies competitive in every field. As for today, in the content of strategic planning, bringing up the strategies suitable to the competition conditions and having these strategies realised have been more important. What is important for the companies is that they catch their targets. Therefore, while making strategic planning, all the company objectives must be determined and must be realised. Moreover, before beginning strategic planning, company's abilities and culture, economic structure brought up by the environment, and opportunities provided or dangers caused by this environment and sensitive points must all be considered. XIIn this work, future oriented strategic planning process has been explained in detail. Application examples of this system, which has been being applied for more than two years, objectives attained and changing process, have been examined. Key Vocabulary : Strategy, Strategic Planning, Strategic Management, Vision, Mission, SWOT Analyse, Environment Analyse. xn