Mŭsagıyt Hebibullin'in“Aybibi”adlı romanında yapı-tema-anlatım
Structure- theme- expression in Mŭsagiyt Hebibullin's work“Aybibi”
- Tez No: 1009240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞILAY IŞIKTAŞ SAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Kazan Tatar yazarı“Mŭsagıyt Hebibullin'in Aybibi Adlı Romanında Yapı- Tema- Anlatım”adını taşıyan bu çalışma, Kazan Tatar Edebiyatı'nın tarihi roman türünde eser veren yazarlarından biri olan Mŭsagıyt Hebibullin'nin Aybibi (2004) romanının Türkiye Türkçesine kazandırılması, romanın yapı, tema ve anlatım yönünden incelemesinin yapılması, Mŭsagıyt Hebibullin'in ve Tatar Türklerinin Türkiye'de tanıtılması amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmamızın ana malzemesi 2004 yılında Kazan Kitap Neşriyatı tarafından Kazan'da basılan Aybibi adlı romandır. (Hebibullin, M. 2004, Aybibi, Kazan, Kazan Kitap Neşriyatı.) Bu çalışma Giriş, Ⅰ. Bölüm – Romanda Yapı-Tema-Anlatım, Ⅱ. Bölüm – Romanın Türkiye Türkçesine Aktarması, Sonuç ve Kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Hazarlar kısaca tanıtıldıktan sonra yazarın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. Ⅰ. Bölümde“Yapı”başlığında olay örgüsü anlatılmıştır. Daha sonra roman kişilerin özellikleri ve olay örgüsündeki yerleri“Erkek ve Kadın Karakterler”başlıkları altında toplanmıştır. Romanda yer alan tema, zaman ve mekân ayrı başlıklar altında incelenmiştir.“Anlatım”başlığında ise olayların kimin tarafından anlatıldığı ve anlatıcının tavrı belirtilerek“Anlatım Teknikleri ve Anlatım Dili”başlığı altında işlenmiştir. Bu bölümde yalnızca yazarın dili romanda nasıl işlediği açıklanmaya çalışılmıştır. ⅠI. Bölüm'de Kazan Tatarca metin Türkiye Türkçesine aktarılmış ve bu yapılırken Türkiye Türkçesinde tam karşılığı olmayan kelimelerin anlamı ve gerekli görüldüğü yerlerde aktaranın notları metnin altında dipnotlarla belirtilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler“Sonuçlar”kısmında değerlendirilmiştir. Kullanılan kaynaklar“Kaynakça”kısmında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Structure-Theme-Narrative in Tatar Writer Mŭsagıyt Hebibullin's Novel Called Aybibi”, includes the translation of Aybibi novel by Mŭsagıyt Hebibullin (2004), one of the important names of Tatar Literature in the historical novel genre, into Turkey Turkish, the structure analysis of the novel, Mŭsagıyt Hebibullin's and It was prepared for the purpose of introducing Tatar Turks in Turkey. The main material of our study is the book titled Aybibi, published in Kazan in Kazan Kitap Publications in 2004. (Hebibullin,M. 2004),Aybibi, Kazan, Kazan Book Publications). This work is in Introduction, Ⅰ. Chapter – Structure-Theme-Narrative in the Novel, Ⅱ. Chapter – Translation of the Novel into Turkish, consists of Conclusion and Bibliography sections. The plot is explained in the structure section. Then, the characteristics of the novel's characters and their place in the plot are grouped under the headings of male and female characters. The theme, time and place in the novel are discussed under the headings. In the Narration section, the events are discussed under the title of Narration Techniques and Narrative Language, indicating who narrates the events and the attitude of the narrator. Only how the author uses the language has been examined. Words that do not have exact equivalents in Turkey Turkish are explained in footnotes. Again, where necessary, the narrator's notes are given in the form of footnotes. The topics reached in the study were evaluated in the Results section. The sources used are shown in the References section.