Preterm çocukların beslenme problemlerine yönelik Ergoterapi Temelli Ebeveyn Koçluğunun (Ergo-TEK) geliştirilmesi ve etkisinin incelenmesi
Development and examination of the effectiveness of an Occupational Therapy–Based Parent Coaching intervention (OTBPC) for feeding problems in preterm children
  1. Tez No: 1009241
  2. Yazar: RUKİYE BEGÜM KOCA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma beslenme problemleri olan preterm çocukların annelerine uygulanan Ergoterapi Temelli Ebeveyn Koçluğu (Ergo-TEK) müdahalesinin çocukların okupasyonel performansı, beslenme davranışları ve oral duyusal işlemleme becerileri; annelerin ise besleme tutumları ve öz yeterlikleri üzerindeki etkileri incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya 3-6 yaşları arasındaki 39 preterm çocuk ve annesi dahil edildi ve randomize şekilde müdahale (n=20) ve kontrol (n=19) gruplarına atandı. Katılımcılara Kanada Okupasyonel Performans Ölçeği (KOPÖ), Davranışsal Pediatrik Besleme Değerlendirmesi Ölçeği (DPBDÖ), Duyu Profili Anketi (DPA)'nın oral duyusal işlem alt testi, Aile Besleme Stratejileri Ölçeği (ABSÖ) ve Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği (EÖYÖ) değerlendirmeleri müdahale öncesi, müdahale sonrası ve 1 aylık takip sonrası olmak üzere 3 kez uygulandı. Müdahale grubunun Ergo-TEK sonrası değerlendirmelerinde, Sayısal Derecelendirme Ölçeği (SDÖ) ile memnuniyetleri değerlendirildi. Çalışma kapsamında müdahale grubuna haftada 1 kez 60 dakikalık Ergo-TEK uygulanırken kontrol grubuna çocukların gelişim basamaklarını destekleyen genel bir broşür iletildi. Karma/robust ANOVA analizlerinde müdahale grubunun KOPÖ, DPBDÖ ve oral duyusal işlem sonuçları ve ABSÖ'de çoğu alt testte kontrol grubuna kıyasla zaman içinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme gösterdi (p<0,001-0,045; ηp²=0,087-0,599). ABSÖ'nün“yemek yemede çocuğun kontrolü”alt testinde ve EÖYÖ'de grupların değişim örüntüsü farklılaşmadı (p=0,386-0,493; ηp²=0,019-0,025). Müdahale grubu Ergo-TEK'ten yüksek memnuniyet bildirdi. Sonuçlar, Ergo-TEK'in annelerin besleme stratejilerini ve çocukların beslenme performansını geliştirmede etkili bir yaklaşım olduğunu göstermektedir. Bu nedenle Ergo-TEK'i, bu alanda çalışan ergoterapistlere klinik uygulamalarında ebeveyn katılımını artıran ve erişilebilir bir müdahale yöntemi olarak öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of the Occupational Therapy Based Parent Coaching (OTBPC) intervention applied to mothers of preterm children with feeding problems on children's occupational performance, feeding behaviors, and oral sensory processing skills, as well as on mothers' feeding attitudes and self-efficacy. A total of 39 preterm children aged 3–6 years and their mothers were included in the study and were randomly assigned to the intervention (n=20) and control (n=19) groups. The Canadian Occupational Performance Measure (COPM), Behavioral Pediatrics Feeding Assessment Scale (BPFAS), the oral sensory processing subtest of the Sensory Profile Questionnaire (SPQ), the Feeding Strategies Questionnaire (FSQ), and the Parental Self-Efficacy Instrument for Children with Disabilities (PSICD) were administered at three time points: pre-intervention, post-intervention, and 1-month follow-up. In the intervention group, satisfaction was assessed after OTBPC using the Numeric Rating Scale (NRS). As part of the study, the intervention group received 60 minutes of OTBPC treatment once a week, while the control group was given a general brochure supporting children's developmental milestones. In the mixed/robust ANOVA analyses, the intervention group showed significant improvements over time compared with the control group in COPM, BPFAS, oral sensory processing outcomes, and most FSQ subscales (p<0.001–0.045; ηp²=0.087–0.599). The pattern of change did not differ between groups for the FSQ“child control overeating”subscale or for the PSICD (p=0.386–0.493; ηp²=0.019-0.025). The intervention group reported high satisfaction with OTBPC. The results show that OTBPC is an effective approach for improving mothers' feeding strategies and children's feeding performance. Therefore, we recommend OTBPC to occupational therapists working in this field as an accessible intervention method that increases parental involvement in their clinical practice.