Burdur-Denizli kromit zenginleştirme tesislerinin Elmeri yöntemiyle genel iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluati̇on of general occupati̇onal health and safety situation using Elmeri method of chromi̇te beneficiation plant in Burdur-Denizli
  1. Tez No: 1009366
  2. Yazar: HARUN SÜRÜCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mühendislik Bilimleri, Public Health, Mining Engineering and Mining, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kapsamında özellikle sanayi devriminden bu yana risk faktörlerinin artış gösterdiği bilinen bir gerçektir. Bu artışlar makineleşmenin gelişmesiyle birlikte maruziyet derecesi bakımından maksimum seviyelere ulaşmış durumdadır. Söz konusu risk faktörlerinin kabul edilebilir seviyelere indirgenip ideal şartlarda gözetilebilmesi için çeşitli risk değerlendirme yöntemleri geliştirilmiştir. Elmeri yöntemi bunlardan birisidir. Elmeri yöntemi ilk olarak imalat sektöründe denenmiş ve pozitif sonuçlar alınmıştır. Daha sonrasında ise çeşitli sektörlere uyarlanmış ve bu uyarlamalarla ilgili önemli çalışmalar yapılmıştır. Diğer taraftan, en çok kaza sıklık oranı olan madencilik sektörünün bir alt dalı olan zenginleştirme tesisleri için çok fazla İSG çalışması yoktur. Hatta! Dünya ölçeğinde bir cevher zenginleştirme tesisinde Elmeri gözlem yöntemi denenmiş bir çalışma da yoktur. Tüm bunlardan yola çıkarak, Türkiye'de çok fazla sayıda var olan kromit zenginleştirme tesislerinde Elmeri yöntemi kullanılarak İSG açısından risklerin değerlendirilmesi ve farklı kromit zenginleştirme tesisleri için bir karşılaştırılma yapılması hedeflenmiştir. Bunun için Denizli ve Burdur bölgesinde bulunan 5 farklı kromit zenginleştirme tesisine sahip firmaya toplam 20 ziyaret gerçekleştirilmiş ve tesis çalışmaları yerinde gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, mevcut Elmeri yönteminin yanı sıra daha spesifik güncel bir versiyon geliştirilmiştir. Özellikle kromit zenginleştirme tesisleri için uyarlanmış olan bu versiyon her zenginleştirme tesisi tarafından daha fazla da geliştirilebilir. Kromit madenciliğinin genel riskleri, meydana gelen veya meydana gelebilecek işyeri tehlikelerini ve tesislerdeki potansiyel risk faktörlerini ele almaktadır. Geliştirilmiş Elmeri formu, ELMERİKON adı verilen daha kullanıcı dostu bir mobil yazılım uygulamasına dönüştürülmüş ve çalışma buna göre yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, 5 farklı kromit zenginleştirme tesisinin ELMERİ© Gözlem sonuçları kıyaslanmış ve özellikle İSG algısı yüksek olan bir firma hariç diğer 4 firma çok düşük Elmeri gözlem indeksi (EGİ) değerleri elde etmiştir. Bu çalışmanın, hem kromit zenginleştirme tesislerinde ilk defa uygulanıyor olması hem de Cep telefonu üzerinde bir yazılım ile ilk defa yapılıyor olması sektör açısından bir yol gösterici konuma sahiptir. Dahası bu çalışma sonraki benzer çalışmalara ilham vererek, birçok maden ocağı ve onların zenginleştirme tesislerinin İSG açısından çok hızlı ve kolay bir şekilde güvenlik durumunu ortaya koymasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of Occupational Health and Safety (OHS), it is a known fact that risk factors have increased, especially since the Industrial Revolution. These increases have reached maximum levels in terms of exposure due to the development of mechanization. Various risk assessment methods have been developed to reduce these risk factors to acceptable levels and ensure ideal conditions. The Elmeri observation method is one of them. The Elmeri method was initially tested in the manufacturing sector with positive results. Later, it was adapted for use in various industries, and important studies have been conducted on these adaptations. However, there are very few occupational health and safety (OHS) studies focused on ore concentration plants, a sub-sector of the mining industry with the highest accident rates. In fact, there is not a single study worldwide that has tested the Elmeri observation method in an ore concentration plant. Based on all of this, the aim was to evaluate the occupational health and safety (OHS) risks using the Elmeri method in various chromite enrichment plants in Turkey and to compare different plants. For this purpose, a total of 20 routine visits were made to 5 different chromite enrichment plants located in the Denizli and Burdur regions, and plant operations were observed on-site. In this study, a more specific and up-to-date version was developed alongside the existing Elmeri method. This new specialized version addresses common risks in the chromite industry, workplace hazards that have occurred or could occur, and potential risk factors at concentration plants. It is specifically designed for chromite concentration plants and can be further adapted for different types of concentration plants. The improved Elmeri form was transformed into a more user-friendly mobile application called ELMERİKON, and the study was carried out accordingly. The study compared the ELMERI© Observation results of five different chromite concentration plants, and it was found that, except for one company with a particularly high perception of occupational health and safety (OHS), the other four companies obtained very low Elmeri Observation Index (EGI) values. This study is groundbreaking for the industry, both because it is being implemented for the first time in chromite concentration plants and because it is being conducted with software on a mobile phone for the first time. It will inspire similar future studies, helping many mines and their concentration plants to quickly and easily assess their safety status from an occupational health and safety (OHS) perspective.