İstanbul'da kekik adıyla satılan bitkisel ürünlerin incelenmesi
The investigation of herbal products sold under the name of thyme in İstanbul
- Tez No: 1009481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA KIZILARSLAN HANÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi ve Doğal Ürünler Kimyası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakognozi ve Doğal Ürünler Kimyası Bilim Dalı
Özet
Kekik, tarih boyunca pek çok kültürde asaletin, cesaretin ve zenginliğin simgesi olarak kullanılmış, antik çağlardan günümüze kadar halk ilacı ve baharat olarak önemli bir yer tutmuştur. Kekik, özellikle uçucu yağlarında bulunan karvakrol ve timol gibi bileşiklerle tanınır ve Türkiye'de birçok ticari türü bulunmaktadır. Farmasötik ürünlerde, geleneksel tıpta ve mutfaklarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul'da“kekik”adıyla satılan bitkisel ürünlerin etnobotanik açıdan incelenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca, piyasada satılan bu bitkilerin makromorfolojik özellikleri belirlenmiş, halk arasında kullanılan kekik türleri tespit edilmiş ve bitkisel takviyelerin güncel durumu ile ilgili bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışma, kekik bitkilerinin kültürel kullanımlarını ve biyolojik özelliklerini kapsamlı bir şekilde ele almayı amaçlamıştır. Bu çalışmada öncelikle kekik bitkisinin tarihsel ve kültürel kullanımlarını incelemek amacıyla etnobotanik araştırmalar yapılmıştır. İstanbul'daki aktar, market ve eczanelerde“kekik”adıyla satılan bitkisel ürünler toplanarak değerlendirilmiştir. Satın alınan örneklerin morfolojik tanımlamaları yapılmış ve mikroskop altında detaylı incelemeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma boyunca elde edilen kekik örneklerine ilişkin, bitkinin biyolojik ve farmasötik etkilerine dair mevcut veriler değerlendirilmiştir. Bu araştırma, kekik bitkisinin kültürel kullanımlarını, farmasötik ve ticari boyutlarını daha iyi anlamamıza yardımcı olacak ve İstanbul piyasasında satılan kekik bitkilerinin doğruluğunu test eden bir kaynak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Thyme has been used throughout as a symbol of nobility, courage, and wealth in many cultures, and has held an important place as a folk remedy and spice from ancient times to the present day. Thyme is known for compounds such as carvacrol and thymol found in its essential oils, and there are many commercial varieties in Turkey. It is widely used in pharmaceutical products, traditional medicine and cuisine. This study aimed to examine the botanical products sold under the name“thyme”in Istanbul from an ethnobotanical perspective. Furthermore, the macromorphological characteristics of these plants sold in the market were determined, the types of thyme used among the public were identified, and an assessment was made regarding the current status of herbal supplements. The study aimed to comprehensively address the cultural uses and biological characteristics of thyme plants. In this study, ethnobotanical research was conducted to examine the historical and cultural uses of thyme. Herbal products sold under the name“thyme”in herbalists, markets, and pharmacies in Istanbul were collected and evaluated. The morphological descriptions of the purchased samples were made and detailed examinations were performed under a microscope. The existing data on the biological and pharmaceutical effects of the plant were evaluated in relation to the thyme samples obtained throughout the study. This research will help us to better understand the cultural uses, pharmaceutical and commercial dimensions of thyme and will be a source to test the authenticity of thyme plants sold in the Istanbul market.