İkinci Meşrutiyet Dönemi'nde siyasi karikatür
The political cartoons in Second Constitutional Era
  1. Tez No: 1009571
  2. Yazar: HAKAN ŞENDİLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
“İkinci Meşrutiyet Dönemi'nde Siyasi Karikatür”başlıklı bu tezde yakın dönem Osmanlı tarihinin birçok açıdan dönüşüm yaşadığı II. Meşrutiyet Dönemi'ndeki siyasi gelişmelere Osmanlı mizah basınının nasıl baktığı ve yorumladığı incelenmektedir. Tezin araştırma sürecinde 1908-1918 arası dönemde yayınlanmış mizahi dergiler incelenmiş olup ayrıca döneme ait araştırma eserler, tezler ve makalelerden de yararlanılmıştır. II. Meşrutiyet ile birlikte gelen basın özgürlüğü döneminde birçok dergi ve gazete yayın hayatına başlamıştır. İç ve dış politikada yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği, yaşanan toprak kayıpları sonrası iktidarın rahat bir şekilde eleştirildiği bu dönem özellikle 31 Mart Vakası sonrasında ilk baskıyı hissetmiştir. İkinci baskı ve sansür uygulamaları ise Balkan Savaşları sürecinde ve sonrasındaki Bab-ı Ali darbesi gelmiştir. Süreç içerisinde azalan dergi ve gazetelerdeki çizimler, siyaseti ve siyasileri eleştiriden yerini özellikle I. Dünya Savaşı ile kamuoyunda“bilinmesi gerekenlerin”söylendiği bir döneme bırakmıştır. Bu bağlamda döneme ait karikatürler ve mizahi yorumlar, çizimlerin bulunduğu dönem ve şartları doğrultusunda değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Political Cartoons in the Second Constitutional Era,”examines how the Ottoman humorous press viewed and interpreted the political developments during the Second Constitutional Era, a period in which recent Ottoman history underwent a transformation in many aspects. During the research process of the thesis, humorous magazines published between 1908 and 1918 were examined and research works, theses and articles from the period were also used. The Second Constitutional Era marked a time of press freedom, leading to the publication of numerous magazines and newspapers. This period was characterised by evaluations of domestic and foreign political developments and included open criticism of the ruling powers, especially following territorial losses. However, censorship pressures first emerged after the 31 March Incident. A second wave of suppression occurred during the Balkan Wars and the subsequent Bab-ı Ali Coup. Over time, the content of the diminishing number of magazines and newspapers shifted away from political critique. Particularly during World War I, the press began to focus on disseminating only what the public“needed to know.”