Sosyal hizmet öğrencilerinin bütüncül iyilik hali, dijital benlik ve toplumsal destek algısı üzerine nicel bir araştırma
A quantitative study on social work students' holistic well-being, digital self-perception, and perceived social support
- Tez No: 1009860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRA ASSADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşme, bireylerin benlik algılarını ve benlik sunumlarını önemli ölçüde yeniden şekillendirmiştir. Bu dönüşümle birlikte, dijital benlik kavramı sosyal ilişkiler ve psikolojik iyi oluş gibi alanlarda önemli değişimlere yol açmaktadır. Bu araştırma, sosyal hizmet öğrencilerinin bütüncül iyilik halleri, dijital benlik algıları, benlik sunum stratejileri ve algılanan toplumsal destek arasındaki karşılıklı bağlantıları ve ilişkileri nicel yöntemlerle incelemeyi amaçlamıştır. Morgan tablosuna göre belirlenen 247 katılımcıdan oluşan örneklemde basit tesadüfi örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyon analizi, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma bulguları, sosyal hizmet öğrencilerinin dijital platformları en sık İnstagram üzerinden ve ağırlıklı olarak iletişim amacıyla kullandıklarını göstermektedir. Dijital kullanım amaçları ile Değiştirilmiş Benlik Sunumu, Bütüncül İyilik Hali ve Algılanan Toplumsal Destek düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler belirlenmiştir İletişim odaklı dijital kullanımın, bireylerin kendilerini ifade etme biçimlerini güçlendirerek benlik sunumlarını ve algıladıkları sosyal desteği artırdığı görülmüştür.Bu bulgular, sosyal hizmet eğitiminde dijital benlik gelişimi, benlik sunum stratejileri ve sosyal bağların desteklenmesinin kritik önemine işaret etmektedir. Çalışma, sosyal hizmet programları ve öğrenci destek hizmetlerinde iyileştirmeler yapılmasına yönelik önemli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization has significantly reshaped individuals' self-perceptions and self- presentations. Along with this transformation, the concept of digital self has led to important changes in areas such as social relationships and psychological well-being. This study aimed to examine, through quantitative methods, the interrelations and associations among holistic well-being, digital self-perception, self-presentation strategies, and perceived social support among social work students. Based on the Morgan table, a sample of 247 participants was determined using the simple random sampling technique. The data obtained within the scope of the research were analyzed using descriptive statistics, Pearson correlation analysis, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA). The findings revealed that social work students most frequently use digital platforms through Instagram, primarily for communication purposes. Significant relationships were found between digital usage purposes and the levels of Modified Self-Presentation, Holistic Well- Being, and Perceived Social Support. Communication-oriented digital use was found to enhance individuals' self-expression, thereby strengthening their self-presentation and perceived social support. These findings highlight the critical importance of supporting digital self-development, self-presentation strategies, and social connections within social work education. The study provides significant recommendations for improving social work curricula and student support services.