Türkiye'de kamusal alanda şiddet olaylarının yaygınlığı ve önlenebilirliği üzerine uzman görüşleri
Expert opinions on the prevalence and preventability ofviolence in public paces in Turkey
- Tez No: 1009861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. MİRA ASSADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Toplumların sosyal dokusunu tehdit eden önemli sorun alanlarından biri, kamusal alanda yaşanan şiddet olaylarıdır. Bu çalışmada Türkiye'de kamusal alanda gerçekleşen şiddet olaylarının yaygınlığı ve önlenebilirliğine ilişkin sosyal çalışmacılar, akademisyenler ve sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerinin görüşlerinin değerlendirmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada Kamusal alandaki şiddetin dinamikleri, ortaya çıkış nedenleri, toplumda yayılma biçimleri, şiddet döngüsü ile şiddetin normalleşmesi ve meşrulaştırılması gibi çok boyutlu unsurlarını anlamaya odaklanmaktadır. Aynı zamanda, şiddeti önlemeye yönelik mevcut sosyal politikalar ve yasal düzenlemelere dair uzman görüşleri detaylı biçimde analiz edilmektedir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi fenomoloji deseniyle yürütülmüş ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Veriler, sosyal hizmet alanında çalışan akademisyenler, sahada görev yapan sosyal çalışmacılar ve STK temsilcileriyle gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Katılımcılar, kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenmiş; böylece konuyla ilgili deneyim sahibi uzmanlara ulaşılması sağlanmıştır. Toplanan veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçları, şiddetle mücadeleye yönelik birey ve aile düzeyinde (mikro), topluluk ve kurum düzeyinde (mezzo), ayrıca toplumsal ve yasal düzenleme düzeyinde (makro) yürütülecek müdahale stratejilerinin geliştirilmesi için kapsamlı bir bilgi temeli sağlayabilir. Bu doğrultuda, sosyal politika üretim süreçlerine katkıda bulunmayı, sosyal hizmet uygulamalarını güçlendirmeyi ve şiddetin önlenebilirliğine dair toplumsal farkındalığın artırılmasını hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
One of the major problem areas threatening the social fabric of societies is the incidence of violence occurring in public spaces. This study aims to examine the views of social workers, academics, and representatives of non-governmental organizations (NGOs) regarding the prevalence and preventability of violent incidents taking place in public spaces in Turkey. The study focuses on understanding the multidimensional aspects of public violence, including its dynamics, underlying causes, modes of dissemination within society, the cycle of violence, and the processes through which violence becomes normalized and legitimized. In addition, expert opinions concerning existing social policies and legal regulations aimed at preventing violence are analyzed in detail. The research was conducted using a qualitative methodology within a phenomenological design, and semi-structured interview questions were employed as the data collection tool. Data were obtained through in-depth interviews with academics working in the field of social work, practicing social workers, and NGO representatives. Participants were identified through snowball sampling, thereby enabling access to experts with relevant experience on the topic. The collected data were analyzed using thematic analysis, revealing that public violence is a multidimensional phenomenon shaped by factors such as structural inequalities, social exclusion, media influence, and lack of control mechanisms. The findings provide a comprehensive knowledge base for the development of intervention strategies to combat violence at the individual and family level, the community and institutional level, as well as the societal and legislative level. In this context, the study aims to contribute to social policy-making processes, strengthen field practices, and promote increased public awareness of the issue.