Lale Devri'nde Anadolu Beylerbeyliği'nin idari yapısı ve tüketim alışkanlıkları
Administrative structure and consumption habits of Anatolian Beylerbeligi in the Tulip Age
  1. Tez No: 1009909
  2. Yazar: MUKADDES EFE BAŞARIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜLSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Osmanlı tarih yazımının tartışmalı kavramlarından Lale Devri'nin mekânsal ve toplumsal sınırlarını sorgulamanın yanı sıra, söz konusu dönemde tüketimin ölçülmesini yeni bir araştırma alanı olarak ele almaktadır. Çalışma, 1700-1730 yılları arasına tarihlenen ve Anadolu Eyaleti'ne ait şer'iyye sicillerinde yer alan tereke kayıtlarını temel kaynak niteliğinde kullanmaktadır. Terekelerde tespit edilen lüks eşyalar nicel ve nitel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiş; tüketim pratikleri, maddi kültür göstergeleri ve bölgesel farklılaşma karşılaştırmalı bir çerçevede incelenmiştir. Birinci bölümde Osmanlı Devleti'nin idari taksimatı, Anadolu Eyaleti'nin yapısı, sancakların yöneticileri ve yönetim biçimleri ile eyalet ve sancak düzeyinde Osmanlı yönetim şekli incelemeye tabi tutulmuştur. İkinci bölümünde 18. yüzyılın ilk yarısında tüketim olgusunun anlamı, kapsamı ve toplumsal yansımaları, Anadolu Eyaleti'nde yer alan şehirlerin şer'iyye sicillerindeki tereke kayıtları üzerinden incelenmiştir. Bu bağlamda tüketim, yalnızca bireysel ihtiyaçların karşılanması bağlamında değil; bir statü, kimlik ve toplumsal konumun dışavurumu çerçevesinde analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, 18. yüzyılda Anadolu Eyaleti'ne bağlı sancak merkezlerinde yaşayan bireylerin ev eşyaları, değerli malları ve gündelik kullanım nesneleri üzerinden lüks tüketim mallarına erişimi irdelenmiştir. Söz konusu çalışma, Lale Devri'nde tüketimi ölçülebilir veriler üzerinden tartışarak, literatürde henüz sınırlı biçimde ele alınmış bir araştırma alanına katkı sunmaktadır. Bulgular, Lale Devri'ne atfedilen tüketim ve kültürel dönüşümün İstanbul merkezli bir nitelik taşıdığını, ancak Anadolu Eyaleti'nde homojen olmayan ve yerel dinamiklerce şekillenen yansımaların bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis questions the spatial and social boundaries of the Tulip Era, a controversial concept in Ottoman historiography, and addresses the measurement of consumption during this period as a new area of research. The study primarily utilizes inheritance records from the Sharia court registers of the Anatolian Province, dating from 1700 to 1730, as its primary source. Luxury items identified in these inheritance records are evaluated using quantitative and qualitative analysis methods; consumption practices, indicators of material culture, and regional differentiation are examined within a comparative framework. The first section examines the administrative divisions of the Ottoman State, the structure of the Anatolian Province, the administrators and forms of administration of the sancaks and the Ottoman form of government at the provincial and sancak levels. The second section examines the meaning, scope, and social implications of consumption in the first half of the 18th century through inheritance records from the Sharia court registers of cities in the Anatolian Province. In this context, consumption is analyzed not only in terms of meeting individual needs but also as an expression of status, identity, and social position. The third section examines access to luxury consumer goods through household items, valuables, and everyday objects of individuals living in the district centers of the Anatolian Province in the 18th century. This study contributes to a research area that has been limitedly addressed in the literature by discussing consumption during the Tulip Era through measurable data. The findings reveal that the consumption and cultural transformation attributed to the Tulip Era were Istanbul centered, but that there were also non-homogeneous reflections in the Anatolian Province, shaped by local dynamics.