İdarenin temiz enerji arz etme yükümlülüğü kapsamında enerji depolama faaliyetinin hukuki rejimi
The legal regime of energy storage activities within the scope of the administration's obligation to provide clean energy
  1. Tez No: 1009910
  2. Yazar: ABDULLAH ATALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlık tarihi boyunca hayatın günlük aktiviteleri farklı enerji türlerinin dönüştürülmesiyle sağlanmıştır. Ancak Sanayi Devrimi'nden bu yana yaşanan fosil enerji kullanımı, uzun vadede önemli çevre sorunlarına ve iklim krizine yol açmıştır. Bu nedenle doğada kendiliğinden bulunan ve fosil kaynak olmayan yenilebilir enerji kaynaklarının kullanım alanı, teknolojik gelişmelerle gitgide genişlemiş ve birçok sahada teşvik edilir hale gelmiştir. Ancak yenilenebilir enerji kaynaklarının kesintili doğası, temel zorluklardan biri olarak öne çıkmaktadır. Güneş ve rüzgara dayalı santraller, sürekli enerji üretimi sağlamakta zorlandıkları için bu kaynaklarla birlikte enerji depolama sistemlerinin kullanılması, enerji verimliliğini artırmak ve maliyetleri düşürmek açısından kritik bir öneme sahiptir. Ülkemizde mevzuat açısından yeni ve güncel bir alan olan yenilenebilir enerji depolama sistemleri, çalışmamızın ana alanını oluşturmaktadır. Bu kapsamda, çalışmamızın birinci bölümünde yenilenebilir enerji kaynaklarına dair kavramlarla beraber temiz enerji hakkı ve idarenin temiz enerji arz yükümlülüğü tartışılacak; ikinci bölümde enerji piyasasında yetkili idari kurumlar tespit edildikten sonra yenilenebilir enerji faaliyetleri; idarenin kamu hizmeti, kolluk ve özendirme – destekleme faaliyetleri açısından değerlendirilecek; üçüncü bölümde ise enerji depolama faaliyeti ve idarenin temiz enerji arz etme yükümlülüğü ilişkisi açıklanacak ve bu faaliyet kamu hizmeti ölçütleri, lisans usulü ile teşvik, imar ve çevre mevzuatları açısından ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, the daily activities of life have been provided by the conversion of different types of energy. However, the use of fossil energy since the Industrial Revolution has led to significant environmental problems and climate crisis in the long term. For this reason, the use of renewable energy sources, which are found spontaneously in nature and are not fossil resources, has gradually expanded with technological developments and has become encouraged in many fields. However, the intermittent nature of renewable energy sources stands out as one of the main challenges. Since solar and wind power plants have difficulty in providing continuous energy generation, the use of energy storage systems with these sources is critical to increase energy efficiency and reduce costs. Renewable energy storage systems, which are a new and up-to-date field in terms of legislation in our country, constitute the main area of our study. In this context, in the first part of our study, the concepts of renewable energy resources, the right to clean energy and the obligation of the administration to supply clean energy will be discussed; in the second part, after determining the competent administrative institutions in the energy market, renewable energy activities will be evaluated in terms of public service, law enforcement and incentive - support activities of the administration; in the third part, the relationship between energy storage activity and the obligation of the administration to supply clean energy will be explained and this activity will be discussed in terms of public service criteria, licensing procedure and incentive, zoning and environmental legislation.