Uluslararası hukukun hukuki pozitivizm açısından temellendirilmesi
The legal justification of international law from the perspective of legal positivism
  1. Tez No: 1010149
  2. Yazar: HÜSEYİN DENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ŞAHİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hukuki pozitivist düşünce çerçevesinde uluslararası hukukun varlığı, ulusal hukuk ile ilişkisi ve bu iki hukuk düzeni arasındaki üstünlük sorununu incelemektedir. Çalışmada, ilk önce uluslararası hukukun varlığını reddeden Spinoza, Hegel ve John Austin'in görüşleri incelenmektedir. Devamında uluslararası hukukun kabulüne ilişkin yaklaşımlar analiz edilmekte; düalist ve monist kuramlar karşılaştırmalı olarak ele alınmakta ve üstünlük meselesi değerlendirilmektedir. Bu bağlamda Georg Jellinek, Heinrich Triepel, Hans Kelsen, Alfred Verdross, H. L. A. Hart ve Joseph Raz'ın görüşleri ve bunlara yönelik eleştiriler ele alınmaktadır. Son olarak uluslararası hukuki pozitivizmin gündeminde olan güncel meseleler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the existence of international law, its relationship with national law, and the issue of supremacy between these two legal systems within the framework of legal positivism. The study first examines the views of Spinoza, Hegel, and John Austin, who deny the existence of international law. It then analyzes approaches regarding the acceptance of international law; dualist and monist theories are discussed in a comparative manner, and the issue of supremacy is evaluated. In this context, the views of Georg Jellinek, Heinrich Triepel, Hans Kelsen, Alfred Verdross, H. L. A. Hart, and Joseph Raz, along with critiques of these views, are discussed. Finally, current issues on the agenda of international legal positivism are examined.