Sars-cov-2 pozitif vakalarda olası oksidatif dna hasarının karşılaştırılması
Comparison of potential oxidative dna damage in of sars-cov-2 positive cases
- Tez No: 1010178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARABAĞ, PROF. DR. ALPER KARAGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
COVID-19, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve küresel olarak yayılan şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) neden olan, bulaşıcı ve patojenik bir viral enfeksiyondur. Çalışmamızda, bireyler PCR test sonuçlarına göre, negatif test sonucu veren bir grup (kontrol grubu) ve COVID-19 için pozitif test sonucu veren bir grup seçilmiştir. Gruplar kadın, erkek ve yaş aralıklarına göre ayrıldı. Yaş grupları 3 kategoride değerlendirildi: 36 yaş altı, 37-46 yaş ve 47-56 yaş. Hastalardan alınan serum örneklerinde ELISA yöntemiyle 8-Hidroksideoksiguanosin (8-OhdG), toplam oksidatif stres kapasitesi (TOS) ve toplam antioksidan kapasitesi (TAS) dahil olmak üzere oksidatif stres parametrelerini araştırdık. İz element analizi için, Thermo Scientific ICAP-Q ICP-MS cihazı ile Demir (Fe), Çinko (Zn), Bakır (Cu), Selenyum (Se) ölçüldü. İstatistiksel analizler, negatif test sonuçlarına sahip kontrol grubu ile pozitif test sonuçlarına sahip gruplar arasında 8-OHDG, TOS ve TAS düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur (p<0.01). Sağlıklı grup ile Covid-19 hasta grupları arasında Fe, Se, Zn ve Cu düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmuştur (p<0.05). Bulgularımız, oksidatif stres parametre değerleri pozitif COVID-19 test sonuçlarına sahip bireylerde oksidatif DNA hasarında artış ve antioksidan durumunda azalma olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, mevcut bilgi birikimine önemli katkı sağlayacağını öngörüyoruz.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is a contagious and pathogenic viral infection caused by severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2), which originated in Wuhan, China, and spread globally. In our study, individuals were divided into two groups based on their PCR test results: one group with a negative test result (control group) and one group with a positive test result for COVID-19. Groups were separated by gender and age range. Age groups were evaluated in 3 categories: under 36 years, 37-46 years, and 47-56 years. In serum samples taken from patients, we investigated oxidative stress parameters, including 8-Hydroxydeoxyguanosine (8-OHdG), total oxidative stress capacity (TOS), and total antioxidant capacity (TAS), using the ELISA method. For trace element analysis, Iron (Fe), Zinc (Zn), Copper (Cu), and Selenium (Se) were measured using a Thermo Scientific ICAP-Q ICP-MS instrument. Statistical analyses revealed significant differences in 8-OHDG, TOS, and TAS levels between the control group with negative test results and the groups with positive test results (p<0.01). Significant differences were also found in Fe, Se, Zn, and Cu levels between the healthy group and the Covid-19 patient group (p<0.05). Our findings indicate an increase in oxidative DNA damage and a decrease in antioxidant status in individuals with positive COVID-19 test results due to oxidative stress parameter values, we anticipate that this will make a significant contribution to the existing body of knowledge.