Manevi danışmanların gençlerin dini düşünce ve değerlerine etkileri (İstanbul KYK yurtları örneği)
Spiritual advisors impact on the religious thoughts and values of youth -Istanbul KYK dormitories example-
  1. Tez No: 1010177
  2. Yazar: ESRA BERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de nispeten yeni bir uygulama alanı olan manevi danışmanlık hizmetlerinin, gençlerin dini düşünce, tutum ve değer algılarının şekillenmesindeki rolü ile bu süreçte danışmanlar ve gençler arasında kurulan iletişim biçimlerinin ve kurumsal yapıların etkisi henüz bütüncül bir yaklaşımla ele alınmış değildir. Bu çalışma, manevi danışmanlık hizmetlerini bireysel bir rehberlik pratiğinin ötesinde, kimlik inşası ve toplumsal aidiyetlerin yeniden üretildiği bir sosyal etkileşim alanı olarak değerlendirmekte ve söz konusu süreci gençlerin ve manevi danışmanların deneyim ve değerlendirmeleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, manevi danışmanlık uygulamalarının kurumsal yapı içerisindeki konumu, uygulama sürecinde ortaya çıkan güçlü ve sorunlu yönleri, gençlerin dini ve ahlaki referans sınırlarının oluşumundaki işlevi ve danışan-danışman arasındaki iletişim biçimleri ilişkisel maneviyat kavramı çerçevesinde incelenmiştir. Elde edilen bulgular, manevi danışmanlarla kurulan ilişkinin gençlerin dini düşünce ve değer üretim süreçlerinde belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Nitel araştırma desenine dayanan çalışma, 10 manevi danışman ve 10 öğrenciden oluşan toplam 20 katılımcıyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlara dayanmaktadır. Mülakat verileri, çeşitli tema ve kodlar çerçevesinde değerlendirilmiş, danışmanların ve gençlerin görüşleri birlikte ele alınarak çok boyutlu bir perspektiften yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Spiritual counseling services, a relatively new field of practice in Turkey, have not yet been examined through a comprehensive approach regarding their role in shaping young people's religious thoughts, attitudes, and values, nor the impact of the communication patterns and institutional structures established between counselors and young people during this process. Mentioned study evaluates spiritual counseling services not merely as an individual guidance practice, but as a social interaction space where identity construction and social affiliations are reproduced, and aims to observe this process through the experiences and evaluations of both young people and spiritual counselors. In this context, the position of spiritual counseling practices within the institutional structure, the strengths and challenges that arise during the implementation process, the role of these practices in the formation of young people's religious and moral reference frameworks, and the communication patterns between client and counselor have been examined within the framework of relational spirituality. The findings reveal that the relationship established with spiritual counselors plays a decisive role in young people's processes of religious thought and value formation. Based on a qualitative research design, the study relies on semi-structured interviews conducted with a total of 20 participants, comprising 10 spiritual counselors and 10 students. The interview data were analyzed within the framework of various themes and codes, and the perspectives of both the counselors and the young people were considered together to provide a multidimensional interpretation.