Kolonizatör bir derviş olarak Seyyid Harun Veli'nin hayatı ve faaliyetleri
- Tez No: 10102
- Danışmanlar: MİKAİL BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada Anadolu'nun Türkleşmesini sağlayan,. Moğol istilâsına karcı halkın direncini artıran ve Seydişehrini kuran dervişlerden Seyyid Harun Veli'nin hayatı incelenmiş; Eşref oğulları ile olan münasebeti tetkik edilmiştir. Bu hurmaları incelerken orijinal olarak en fazla faydalanılan kaynak Seyyid Harun Veli'nin Makalatı olmuştur, Seyyid Harun Veli Horasanda iken Anadolu'yu Türkleştirmek gayesi ile önce Bağdat'a gelmiş, oradan da Konya'ya gelip Vervelid'de Seydişehrini kurmuştur. Şehrin yapılması eanasında Eşrofoğlu Beyi adamlar göndererek Seyyid Harun Veli'ye engel olmak ister. Fakat gelenler Harun Veli'ye mürid olup kalır, - Neticede.Eşrefoğlu kendi kalkıp ordusuyla gelir ve kendisi de Seyyid Harun Veli', ye mürid olur. Anadolu'nun Türkleşmesinde Ahmed Yesevi'nin müridlerinden biri olan Seyyid Harun Veli'nin çalışması ve çeşitli münasebetlerinden Eşrofoğulları ile olan ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In '.this study, both the life of. Seyyid Harun Veli a dervish, who ensured Anatolian to become like a Turk, increased the re.sistivity of the people against the Mogal invasion and set up Seydişehir, and his relation with Eşref oğullar were examined. During this examination, Makalât of Seyyid Harun Veli was selected as a main literature originally. Firstly, Seyyid Harun Veli went to Bağdat from Horasan, for the idea that make Anatolian to become like a Turk, from Bağdat, He came to Konya. For the idea that make Anatolian to become like a Turk, firstly, Seyyid Harun Veli went to Bağdat from Horasan, after He came to Konya from Bağdat, he started to built up Seydişehir at Vervelid. At that moment Eşref oğlu. ' sent some envoies to Seyyid Harun Veli to prevent to the aetting up Seydişehir. But they became murid of him. Finally, Eşrefoğlu and his army became murid of Seyyid Harun IVfeli. Thus, the study of Seyyid Harun Veli, a murid of Ahmed Yesevi, in making Anatolian to become like a Turk and his relation with Eşref oğul larx were examined.