Terapötik rezonans: Terapötik ittifakta kırılma ve onarılmanın ilişkisel alandaki inşası
Therapeutic resonance: The construction of rupture and repair in the relational field of the therapeutic alliance
  1. Tez No: 1010230
  2. Yazar: BETÜL GÜLCAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÇELİK AHBAB
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, psikolojik danışma sürecinde danışman ve danışanlar arasındaki terapötik ittifak sürecini, bu süreçte ortaya çıkan kırılma ve onarma deneyimlerini, bu deneyimleri oluşturan eylem ve etkileşimleri ve bu süreçleri şekillendiren bağlamsal koşulları sistematik olarak analiz etmektir. Bu araştırma, terapötik ittifak, ittifakta kırılma ve onarılmalara dayalı eylem ve etkileşimlerin psikolojik danışma süreci ve sürecin çıktıları üzerindeki sonuçlarını analiz ederek, terapötik ittifakın yapılandırılmasına ve sürdürülmesine ilişkin kuramsal ve kavramsal bir model ortaya koymayı amaçlamaktadır. Mevcut çalışma, Strauss ve Corbin'in sistematik gömülü teori deseni temel alınarak tasarlanmıştır. Katılımcılar, psikolojik danışma desteği alan 15 danışan ve 15 psikolojik danışmandan oluşturulmuştur. Katılımcılara ulaşılırken veri zenginliğini ve kuramsal doygunluğu sağlamak amacıyla kuramsal ve yoğunluk örnekleme yöntemlerinden yararlanılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, sistematik desenin veri analizi adımları (açık, eksen ve seçici kodlama) takip edilerek, MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, çalışmanın çekirdek kategorisi olarak tüm olgu ve örüntüleri birleştiren Terapötik Rezonans kavramına ulaşılmıştır. Geliştirilen kuramsal model etrafında şekillenen i) Zıtlıkların Harmonisi: Psikolojik Danışma, ii) Terapötik Süreci Ören Ağlar/Bağlar, iii) Terapötik İlişki Zemini, iv) İlişkiden Rezonansa Dönüşüm, v) Rezonansın Mayası, vi) Bozulmalar: Rezonansa Düşen Gölgeler, vii) Prizmatik Yansımalar, viii) Rezonansın Restorasyonu ve ix) Rezonans Odaklı Terapötik Dönüşüm olmak üzere toplam dokuz alt tema bulunmaktadır. Terapötik ittifak, terapötik rezonans olarak yeniden kavramsallaştırılarak, terapötik rezonansın bağlamsal koşullarını, etkileşimsel süreçlerini ve bozulma ve onarılma dinamiklerini açıklayan kuramsal bir model geliştirilmiştir. Bu model, terapötik sürecin ilişkisel ve döngüsel doğasını vurgulamakta; terapötik rezonansın ilişkisel alanda sürekli olarak yeniden inşa edilen bir yapı olduğunu öne sürmektedir. Akran değerlendirmesi, yoğun betimleme ve dış denetçi yöntemleri inandırıcılık, aktarılabilirlik, tutarlılık ve teyit edilebilirliği sağlamak için kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, psikolojik danışma uygulamalarında terapötik rezonansın nasıl deneyimlendiğine dair somut bir yapı ortaya konmuş ve terapötik rezonans sürecinin eylem ve etkileşimlerine dair çıkarımlar sunulmuştur. Araştırmanın, psikolojik danışmanların ve bireyle çalışan diğer uygulama alanlarının eğitim ve süpervizyon süreçlerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Terapötik rezonansın yapısının daha iyi anlaşılması için benzer çalışmanın farklı psikolojik danışma ekolleri ve katılımcılarla da yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to systematically analyze the therapeutic alliance process between counselors and clients in the psychological counseling process, the experiences of rupture and repair that emerge within this process, the actions and interactions that constitute these experiences, and the contextual conditions that shape these processes. This research aims to develop a theoretical and conceptual model for the structuring and maintenance of the therapeutic alliance by analyzing the consequences of actions and interactions based on the therapeutic alliance, alliance ruptures, and repairs on the counseling process and its outcomes. The present study is designed based on Strauss and Corbin's systematic grounded theory design. Participants consisted of 15 clients receiving psychological counseling and 15 counselors. In order to ensure data richness and theoretical saturation, theoretical and intensity sampling methods were used to reach the participants. Data were collected through semi-structured interviews. The obtained data were analyzed using the MAXQDA program, following the data analysis steps of a systematic design (open, axial, and selective coding). As a result of the analysis, the core category of the study was determined as Therapeutic Resonance, which integrates all phenomena and patterns. The developed theoretical model encompasses nine sub-themes: i) Harmony of Opposites: Psychological Counseling, ii) Networks/Bonds Weaving the Therapeutic Process, iii) Ground of the Therapeutic Relationship, iv) Transformation from Relationship to Resonance, v) The Fermenting Ground of Therapeutic Resonance, vi) Disruptions: Shadows on Therapeutic Resonance, vii) Prismatic Reflections, viii) Restoration of Resonance, and ix) Resonance-Oriented Therapeutic Transformation. By reconceptualizing therapeutic alliance as therapeutic resonance, a theoretical model has been developed that explains the contextual conditions, interactive processes, and dynamics of disruption and repair of therapeutic resonance. This model emphasizes the relational and cyclical nature of the therapeutic process and proposes that therapeutic resonance is continuously reconstructed within the relational field. Peer debriefing, thick description, and audit inquiry methods were used to ensure credibility, transferability, consistency, and confirmability. The research presented a concrete framework for how therapeutic resonance is experienced in counseling practices and offered inferences about the actions and interactions of the therapeutic resonance process. It is believed that this research will contribute to the training and supervision processes of psychological counselors and other practitioners working with individuals. To better understand the structure of therapeutic resonance, it is recommended that similar studies be conducted with different counseling approaches and participants.