Asgari ücretli çalışanlarda yoksulluk ve sosyal dışlanma ilişkisi
The relationship between poverty and social exclusion in minimum wage workers
  1. Tez No: 1010231
  2. Yazar: İPEK ERGÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL NURDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
Özet
Özellikle düşük gelir grubunda yer alan ve geçimlerini asgari ücretle sürdüren kişiler, hem maddi yetersizliklerle hem de toplumsal hayatta görünmez kılınma riskleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışma, asgari ücretle geçinen kişilerde yoksulluk algısının sosyal dışlanma ile olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma verileri Isparta İlinde yaşayan 400 asgari ücretli çalışana uygulanan anket verileriyle toplanmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Yoksulluk Algısı Ölçeği ve Sosyal Dışlanma Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde öncelikle demografik değişkenler analiz edilmiş, ardından ölçeklerin betimsel istatistikleri incelenmiştir. Araştırma verilerinin normal dağılım varsayımı Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiş ve verilerin normal dağılımı sebebiyle parametrik testler kullanılarak hipotez testleri gerçekleştirilmiştir. Korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda, asgari ücretli çalışanların yoksulluk algısı ile sosyal dışlanma algısı arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre erkeklerin sosyal dışlanma (uyum boyutu) algısı, kadınlardan daha yüksektir. Eğitim seviyesi yükseldikçe (Yükseköğretim), yoksulluk algısının ortalaması artmaktadır. Ayrıca, 18-29 yaş grubundaki gençlerin, sosyal dışlanmanın uyum boyutunda diğer yaş gruplarına kıyasla daha fazla dışlanmışlık hissettiği belirlenmiştir. Araştırma, asgari ücretle geçinen kişilerin yoksulluk algılarının, sosyal dışlanma algılarını etkilediğini göstermektedir. Sosyal dışlanmanın ve yoksulluğun önlenmesi için, sadece ekonomik iyileştirmelerle sınırlı kalmayıp, kişilerin sosyal yaşama katılımını destekleyici bütüncül sosyal politikaların geliştirilmesi gerekmektedir. Özellikle gençlerin sosyal uyumunu ve toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan ekonomik baskıları hafifletmeye yönelik programlar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals in low-income groups, particularly those earning a minimum wage, face not only financial insufficiencies but also the risk of social exclusion due to limited participation in social life. This study aims to examine the relationship between poverty perception and social exclusion among minimum-wage earners. The data were collected through a survey conducted with 400 minimum-wage workers living in Isparta. A Personal Information Form, the Poverty Perception Scale, and the Social Exclusion Scale were used. Demographic variables and descriptive statistics were analyzed, and normality was tested using the Kolmogorov-Smirnov test. Since the data were normally distributed, parametric tests were applied. Correlation and regression analyses were conducted to determine relationships between variables. The findings revealed a significant and positive relationship between poverty perception and social exclusion. Male participants reported higher levels of social exclusion (adaptation dimension) than females. As education level increased, particularly among higher education graduates, poverty perception also increased. Additionally, individuals aged 18–29 reported higher levels of social exclusion compared to other age groups. The results indicate that poverty perception affects social exclusion among minimum-wage earners. To reduce poverty and social exclusion, comprehensive social policies supporting social participation, beyond economic improvements, are required. Programs targeting youth integration and reducing gender-based economic pressures are recommended.