AI-based prediction of algae blooms.
Alg patlamalarının yapay zeka temelli tahmini.
- Tez No: 1010342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ATAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Veri Bilimi ve Yapay Zeka Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi ve Yapay Zeka Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Son yıllarda alg çoğalmaları, potansiyel etkileri sebebiyle önemli bir çevresel sorun haline gelmiştir. Ancak, etkili faktörler arasındaki karmaşık ve doğrusal olmayan ilişkiler nedeniyle alg çoğalmalarının tahmin edilmesi ve geleceğe yönelik projeksiyonlarının oluşturulması hâlâ zordur. Bu zorluğu ele almak için, klorofil-a bazlı alg çoğalması oluşumunu kısa dönem ve uzun dönem kurulumları kapsamında sınıflandırmak ve bunun yanı sıra gelecek projeksiyonları oluşturmak amacıyla Windermere Gölü için yapay zeka temelli karşılaştırmalı bir çerçeve geliştirilmiştir. Kısa dönem kurulumu su kalitesi, mevsimsellik, bölge ve iklim değişkenlerini içerirken, uzun dönem kurulumu su kalitesi değişkenleri hariç aynı değişkenleri içermiştir. Bu doğrultuda, altı sınıflandırma modeli (LightGBM, Lojistik Regresyon, LSTM, Random Forest, SVM, XGBoost), farklı değişken gruplarına ve zamansal kapsamlara sahip her bir kurulumda en iyi performans gösteren modeli belirlemek amacıyla hem kısa dönem hem de uzun dönem kurulumları için eğitilmiş ve değerlendirilmiştir. En iyi performans gösteren uzun dönem modeli kullanılarak, RCP4.5 ve RCP8.5 senaryoları altında yüksek çözünürlüklü RCM'den türetilmiş iklim değişkenleri kullanılarak gelecek projeksiyonları oluşturulmuştur. Sonuçlar, kısa dönem kurulumunda XGBoost'un, uzun dönem kurulumunda ise Random Forest'ın en iyi performans gösteren model olduğunu göstermiştir. Bu durum, en iyi performans gösteren modelin girdi değişkenlerine bağlı olarak değişebileceğini göstermektedir. Sonuçlar ayrıca, alg çoğalması tahmini açısından su kalitesi değişkenlerinin değerini vurgulamıştır. Ek olarak, gelecek projeksiyonları alg çoğalmalarının devam edebileceğini göstermiştir. Bu nedenle, alg çoğalmalarının erken tahmini, karar vericilerin ve yetkililerin alg çoğalmalarının olası zararlı etkilerini azaltmaya yönelik önlemler almasına yardımcı olması açısından gereklidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, algal blooms have become an important environmental concern because of their potential impacts on aquatic ecosystems and human health. However, predicting and projecting algal blooms remains challenging due to the complex and nonlinear relationships among the driving factors. To address this challenge, an AI-based comparative framework was developed to classify chlorophyll-a based algal bloom occurrence under short-term and long-term set-ups, as well as to generate future projections for Lake Windermere. The short- term set-up included water quality, seasonality, region and climate variables, whereas the long-term set-up included the same variables except for water quality variables. Accordingly, six classification models (LightGBM, Logistic Regression, LSTM, Random Forest, SVM, XGBoost) were trained and evaluated for both short-term and long-term set-ups with the aim of identifying the best-performing model in each set-up with different variable groups and temporal coverages. Using the best-performing long-term model, future projections were generated using high-resolution RCM-derived climate variables under RCP4.5 and RCP8.5 scenarios. Results showed that XGBoost was the best-performing model in the short-term set- up and Random Forest was the best-performing model in the long-term set-up. This suggests that best-performing model may change depending on the available input variables. The results also highlighted the value of water quality variables for algal bloom prediction. In addition, future projections showed that algal blooms may continue to occur in the future, especially under high-forcing scenarios. Therefore, early prediction of algal blooms is necessary to help decision makers and authorities take precautions to reduce the possible harmful effects of algal blooms.