Cardiorisk-AI: Biomedical engineering framework for the development and deployment of a machine learning tool for cardiovascular risk prediction
Cardiorisk-AI: Kardiyovasküler risk tahmini için makine öğrenmesi aracının geliştirilmesi ve uygulanmasına yönelik biyomedikal mühendislik çerçevesi
- Tez No: 984706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA BÜYÜKSARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, kardiyovasküler hastalıkların (KVH) erken tahmini için makine öğrenmesine dayalı bir çerçeve ve gerçek zamanlı bir risk değerlendirme uygulamasının geliştirilmesi sunulmaktadır. Çalışmanın temel amacı, denetimli makine öğrenmesi (ML) algoritmalarının özel bir klinik veri kümesi üzerindeki tahmin performanslarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmek ve en başarılı modeli, pratik bir yapay zekâ destekli web uygulaması olarak kullanıma sunmaktır. Araştırma kapsamında, Irak'ın Necef kentinde yer alan Al-Sader Tıp Merkezi'nden toplanan ve her biri 11 klinik ve demografik özellik içeren 500 anonim hasta kaydından oluşan bir veri kümesi kullanılmıştır. Veri kümesi; keşifsel veri analizi, eksik verilerin giderilmesi, kategorik değişkenlerin kodlanması, standartlaştırma ve özellik mühendisliği gibi kapsamlı ön işleme adımlarına tabi tutulmuştur. Girdi değişkenlerini optimize etmek amacıyla, filtre tabanlı yöntemlerle Sıralı İleri Seçim (SFS) yönteminin birleşiminden oluşan hibrit bir özellik seçimi stratejisi uygulanmıştır. Veri kümesi, 450 kayıt eğitim ve test için, 50 kayıt ise son doğrulama için ayrılmıştır. Yedi denetimli ML algoritması—Çok Katmanlı Algılayıcı (MLP), Destek Vektör Makineleri (SVM), Rastgele Orman, Lojistik Regresyon, Karar Ağacı, Naïve Bayes ve En Yakın Komşu (KNN)—farklı eğitim-test oranlarında (90:10, 80:20, 70:30, 60:40 ve 50:50) eğitilmiş ve genellenebilirlik açısından değerlendirilmiştir. Her model, 10 katlı çapraz doğrulama yöntemiyle ve bu işlem beş kez tekrarlanarak test edilmiştir. Modeller arasında en yüksek performansı gösteren MLP; %98,96 doğruluk, %99,39 kesinlik, %98,46 duyarlılık ve %99,43 özgüllük değerlerine ulaşmıştır. Bu sonuçlara dayanarak, MLP modeli“Cardio-Risk AI”adlı, Streamlit kullanılarak geliştirilen ve gerçek zamanlı KVH risk tahmini sunan bir web tabanlı araca entegre edilmiştir. Bu çalışma, makine öğrenmesi ve yapay zekâ tabanlı uygulamaların, kardiyovasküler hastalıkların erken teşhisi ve kişiselleştirilmiş risk değerlendirmesi süreçlerini desteklemede sunduğu potansiyeli ortaya koymakta; klinik karar alma ve koruyucu sağlık stratejilerine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this Master's thesis, we present a comprehensive machine learning-based framework for the early prediction of cardiovascular disease (CVD) and the development of a real-time clinical decision support tool. The primary aim of this study was to evaluate and compare the predictive performance of multiple supervised machine learning (ML) models on a custom-built clinical dataset and to deploy the most effective model as a practical, AI-powered risk prediction application. A dataset comprising 500 anonymized patient records was collected from Al-Sader Medical City in Al-Najaf, Iraq. Each record included 11 clinical and demographic variables relevant to CVD risk assessment. The dataset underwent rigorous preprocessing, including exploratory data analysis, imputation of missing values, categorical encoding, feature standardization, and tailored feature engineering. A hybrid feature selection strategy was employed, combining filter-based methods and Sequential Forward Selection (SFS), to identify the most informative subset of predictors. The refined dataset was partitioned into 450 records for training, testing and 50 for external validation. Seven ML models—Multilayer Perceptron (MLP), Support Vector Machine (SVM), Random Forest, Logistic Regression , Decision Tree, Naïve Bayes, and K-Nearest Neighbors (KNN)—were evaluated using multiple train-test split ratios (90:10, 80:20, 70:30, 60:40, and 50:50) to ensure consistency across varying data distributions. Each model was subjected to 10-fold cross-validation repeated five times to ensure statistical robustness. Among the models, MLP emerged as the top performer, achieving an accuracy of 98.96%, precision of 99.39%, recall of 0.98.46%, and specificity of 99.43%. Based on these superior metrics, the MLP model was deployed as the core of“Cardio-Risk AI”—a web-based, real-time CVD risk prediction tool developed using Streamlit, designed for use by clinicians and public health professionals. This study underscores the clinical utility and translational potential of AI-driven tools in enhancing early diagnosis and individualized cardiovascular risk assessment, paving the way for data-informed medical interventions and population health strategies.