Allah bu dini facir bir kimse ile kuvvetlendirir hadisinin sened ve metin tenkidi
The isnād and matn criticism of the hadith Allah strengthens this religion through a sinful person
- Tez No: 1010403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL CAHİT MOLLAİBRAHİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma,“Allah bu dini fâcir bir kimse ile kuvvetlendirir”hadisini sened ve metin yönleriyle bütüncül bir incelemeye tabi tutmayı amaçlamaktadır. Araştırma, Kütüb-i Sitte öncesi ve Kütüb-i Sitte dönemi hadis kaynaklarıyla sınırlı tutulmuştur. Rivâyetin, Kütüb-i Sitte öncesi eserlerden Abdürrezzâk es-San'ânî'nin (ö. 211/826-27) Musannef'i, Ahmed b. Hanbel'in (ö. 241/855) Müsned'i ve Dârimî'nin (ö. 255/869) Sünen'i gibi kaynaklarda yer aldığı; Kütüb-i Sitte içerisinde ise Buhârî'nin Sahih'i ve Müslim'in Sahih'inde bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, söz konusu kaynaklardaki tarikler esas alınarak rivâyet, sened ve metin bakımından değerlendirilmiştir. Hadisimiz, Buhârî ve Müslim'in Sahih'lerinde aynı sahabîden (Ebû Hureyre'den) sahih senedlerle rivâyet edilmesi sebebiyle müttefekun aleyh bir hadistir. Bu yönüyle sahih hadis mertebelerinin en üst derecesinde yer almaktadır. Bununla birlikte, Kütüb-i Sitte öncesi eserlerde yer alan rivâyetler sened incelemesine tâbi tutulduğu gibi, Sahîhayn'daki rivâyetler de hadisin sahihliğini tespit etmek amacıyla değil; ilmî bütünlüğü sağlamak, isnad yapılarının mukayesesini yapmak ve tarik farklılıklarını ortaya koymak maksadıyla ele alınmıştır. Nitekim her ne kadar Sahîhayn ümmetin kabûlüne mazhar olmuş ve en sahih kitaplar olarak kabul edilmişse de isnadlarının bütünüyle tenkit dışı görülmediği, özellikle bazı râviler hakkında muhaddisler arasında tartışmalar bulunduğu göz önünde bulundurulmuştur. Bu çerçevede her bir râvî, klasik ricâl literatürünün temel kaynakları esas alınarak kimliği, güvenilirliği ve cerh ve ta'dîl durumu bakımından ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Metin incelemesi bölümünde rivâyetin lafız farklılıkları, dil özellikleri, tarihî bağlamı ve anlam bütünlüğü sistematik biçimde ele alınmış; hadis Kur'ân'a ve diğer sahih rivâyetlere arz edilerek içerik tutarlılığı tespit edilmiştir. Ardından hadisin fıkhî ve kelâmî yansımaları değerlendirilmiş; özellikle imamete itaat, dinin ilâhî yardım vasıtaları, maslahat ilkesi, kulların fiilleri ve kader gibi meseleler çerçevesindeki önemi ortaya konulmuştur. Rivâyetin ahlâkî boyutu da incelenmiş; ihlâs, niyetin belirleyiciliği ve amelin değerini tayin eden içsel unsurlar bakımından güçlü mesajlar içerdiği görülmüştür. Bu çerçevede hadisin kelâmî ve fıkhî tartışmalardaki konumu tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the hadith“Allah strengthens this religion through a sinful person (fācir)”through a comprehensive analysis of both its chain of transmission (isnād) and its textual content (matn). The research is limited to hadith sources from the pre-Kutub al-Sittah and the Kutub al-Sittah periods. The narration appears in pre-Kutub al-Sittah works such as the Musannef of ʿAbd al-Razzaq al-Sanʿānī (d. 211/826–27), the Musnad of Ahmad b. Hanbal (d. 241/855), and the Sunan of al-Dārimī (d. 255/869), and within the Kutub al-Sittah it is found in Sahih al-Bukhari and Sahih Muslim. Based on the transmission routes (ṭuruq) recorded in these sources, the narration has been evaluated in terms of both isnād and matn. Since the hadith is narrated in the Sahihs of al-Bukhari and Muslim from the same Companion, Abu Hurayra, through authentic chains of transmission, it is regarded as a muttafaqun ʿalayh hadith and therefore occupies the highest rank among authentic hadith. While the narrations in the pre-Kutub al-Sittah sources were subjected to isnād analysis, the narrations in the Sahihayn were examined not to verify their authenticity but to ensure scholarly completeness, compare the structures of the chains of transmission, and identify differences among transmission routes. Although the Sahihayn are widely accepted as the most authentic hadith collections, it has also been considered that their chains have not been regarded entirely beyond criticism and that discussions exist among hadith scholars concerning certain narrators. Accordingly, each narrator has been analyzed on the basis of classical rijāl literature with regard to identity, reliability, teachers, students, and status within the science of jarḥ wa-taʿdīl. In the textual analysis section, the wording variations, linguistic features, historical context, and semantic coherence of the narration were examined systematically. The hadith was compared with the Qur'an and other authentic narrations to determine its internal consistency. Its juridical and theological implications were also evaluated, particularly regarding obedience to the imam, the divine means supporting religion, the principle of maṣlaḥa, human actions, and destiny. The ethical dimension highlights messages about sincerity, the role of intention, and the inner factors shaping the value of deeds. Overall, the findings show that the hadith rests on a reliable foundation in terms of both multiple authentic transmission channels and textual coherence, while clarifying its historical background and place in theological and juridical discussions.