İslahiye bölgesinde biber yetiştiriciliği yapılan alanlardaki toprakların temel özellikleri ve besin element içeriklerininbelirlenmesi ve yersel dağılımlarının coğrafi bilgi sistemleri ile incelenmesi
Investigation of the spatial distribution of some basic properties of agricultural soils under pepper cultivation in the Islahi̇ye region using geographic information systems
- Tez No: 1010559
- Danışmanlar: PROF. DR. NECAT AĞCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, İslahiye ilçesi için önemli bir gelir kaynağı olan biber yetiştirilen tarım topraklarının bazı temel özellikleri ile besin element içerikleri belirlenmiş ve bu parametrelerin alandaki mekânsal dağılım haritaları Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışmada, araştırma alanını temsil edecek şekilde rastgele örnekleme yöntemiyle 0–20 cm derinlikten 50 adet toprak örneği alınmıştır. Ayrıca, toprak örneklerinin alındığı her noktanın UTM sistemine göre coğrafi koordinatları GPS cihazı ile belirlenmiştir. Alınan toprak örneklerinde pH, elektriksel iletkenlik (EC), alınabilir fosfor (P), alınabilir potasyum (K), organik madde (OM), yarayışlı demir (Fe), yarayışlı bakır (Cu), yarayışlı mangan (Mn), yarayışlı çinko (Zn), yarayışlı magnezyum (Mg), yarayışlı kalsiyum (Ca), kireç ve hava kuru nem içeriği analizleri yapılmıştır. Toprakların ortalama pH, EC, OM, kireç ve hava kuru nem içerikleri sırasıyla 7.67, 0.66 dS m-1; %2.54, %1.04 ve %5.99; ortalama P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn ve Zn içerikleri ise sırasıyla 10.29, 542.9, 3471.8; 8628.9, 1.28, 0.83, 7.39 ve 1.49 mg kg-1 olarak belirlenmiştir. En uygun yarıvariyogram modeli pH, EC ve Fe için üssel; OM, Mg, Mn, Zn ve nem içeriği için Gaussian; kireç, P ve K için ise küresel model olarak saptanmıştır. Mekânsal bağımlılık derecesinin kireç, K ve Fe için orta; diğer özellikler için ise güçlü düzeyde olduğu belirlenmiştir. Örnekleme noktaları arasında maksimum mekânsal bağımlılığı gösteren A0 değerlerinin 360 m (pH) ile 2550 m (kireç) arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, some basic properties and nutrient element contents of agricultural soils where pepper—an important source of income for İslahiye district—is cultivated were determined, and spatial distribution maps of these parameters across the area were created using Geographic Information Systems (GIS). In the study, 50 soil samples were collected from a depth of 0–20 cm using a random sampling method to represent the research area. In addition, the geographic coordinates of each sampling point were determined according to the UTM system using a GPS device. In the collected soil samples, analyses of pH, electrical conductivity (EC), available phosphorus (P), available potassium (K), organic matter (OM), available iron (Fe), available copper (Cu), available manganese (Mn), available zinc (Zn), available magnesium (Mg), available calcium (Ca), lime content, and air-dry moisture content were conducted. The average values of soil pH, EC, OM, lime, and air-dry moisture content were determined as 7.67, 0.66 dS m⁻¹; 2.54%, 1.04%, and 5.99%, respectively. The average contents of P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn, and Zn were determined as 10.29, 542.9, 3471.8; 8628.9, 1.28, 0.83, 7.39, and 1.49 mg kg⁻¹, respectively. The most suitable semivariogram model was determined as exponential for pH, EC, and Fe; Gaussian for OM, Mg, Mn, Zn, and moisture content; and spherical for lime, P, and K. The degree of spatial dependence was found to be moderate for lime, K, and Fe, and strong for the other properties. It was observed that the A₀ values indicating the maximum spatial dependence between sampling points ranged from 360 m (pH) to 2550 m (lime).