14-17 yaş erkek yüzücülerde aktivasyon sonrası güçlenmenin (PAP) yüzme performansına etkisi
The effect of post-activation potentiation (PAP) on swimming performance in male adolescent swimmers aged 14-17
  1. Tez No: 1010623
  2. Yazar: CANSU CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 14-17 yaş grubu erkek yüzücülerde dört farklı yüzme stilinde uygulanan dinamik kor aktivasyon sonrası güçlenme (PAP) protokolünün 50 m sprint performansı üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma 12 yüzücünün (Denizli Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü' nden 14-17 yaş erkek yüzücüler) katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaş, boy uzunlukları ve vücut ağırlıkları sırasıyla 14,75 ± 0.96, 1.79 ± 0.03 m ve 72.00 ± 6.25 kg 'dır. Bu çalışmada iki ayrı test protokolü uygulanmıştır. 1. Protokol olarak yüzücüler, 1320 metre yüzmeden oluşan standart bir ısınmanın ardından 30 dakika dinlendirilmiş ve 50 m (serbest, sırt üstü, kurbağlama ve kelebek) sprint performansları kaydedilmiştir. 2. Protokol olarak yüzücüler, 1320 metre yüzmeden oluşan standart bir ısınmanın ardından 22 dakika dinlendirilmiş ve daha sonra yüzülecek stili yansıtan 3 farklı dinamik kor (PAP) egzersizi ile ısınma protokolü uygulanmıştır. Her kor hareketi 2 set olarak yapılmış, her set 30 saniye sürmüş ve setler arası dinlenme 2 dakika olarak uygulanmıştır. Kor (PAP) bitiminde 8 dakikalık ek dinlenme süresinin ardından 50 m (serbest, sırt üstü, kurbağlama ve kelebek) sprint performansı kaydedilmiştir. Yüzücülerin dereceleri, tüm katılımcılar için aynı 2 denetçi tarafından manuel bir kronometre kullanılarak kontrol edilmiş ve ortalaması alınmıştır. Tüm uygulamalar süresince katılımcıların kalp atım hızı değerleri (KAH) katılımcının bileğine takılan suya dayanıklı bir saat (Polar Vantage M Multisport Watch) kullanılarak ölçülmüştür. Tüm değişkenler için ortalama, standart sapma ve ortalamalar arası fark değerleri hesaplanmıştır. Normal dağılıma uygunluk ve varyansların homojenliği sırasıyla Shapiro Wilk ve Hartley Fmaks testleri ile belirlenmiştir. İncelenen her bir değişkenler açısından PAP+ (Aktivasyon Sonrası Güçlenme Uygulanan) ve PAP- (Aktivasyon Sonrası Güçlenme Uygulanmayan denemeleri arasındaki fark bağımlı gruplarda“t testi”yadımıyla test edilmiştir. Bulgular, PAP+ denemesinde serbest stil sprint sürelerinin, kulaç sayılarının ve SWOLF (yüzme verimliliği) skorlarının PAP- denemesine göre daha düşük olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p > 0,05). Buna karşılık, serbest stil sprint öncesindeki Algılanan Zorluk Derecesi (AZD) ve KAH değerleri PAP+' da daha yüksek olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p > 0,05). Sırtüstü stilde, PAP+ denemesinde sprint süreleri ve SWOLF skorları daha düşük olmakla birlikte istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır; kulaç sayıları ve AZD değerleri ise PAP- ile eşit kalmıştır (p > 0,05). Kurbağalama stilde, PAP+ protokolü daha düşük sprint süreleri ve SWOLF skorları ile sonuçlanmış olup istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p > 0,05). KAH değerleri ise PAP- ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p < 0,05). Kelebek stilinde, PAP+ denemesinde sprint süreleri ve AZD değerleri daha düşük olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır; kulaç sayıları ve SWOLF skorları ise PAP- denemesine göre daha yüksek çıkmış olup istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p > 0,05). Genel olarak, denemeler arasındaki teknik parametrelerin çoğunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p > 0,05). Sonuç olarak; uygulanan dinamik kor (PAP) protokolünün; grup ortalamasında anlamlı farklılık yaratmamasına rağmen bireysel düzeyde performansı geliştirdiğini ve sporcuların yarısından fazlasında SWOLF' u artırdığını göstermiştir. Bu sonuçlara bağlı olarak, 50 m sprint yarışları öncesinde stile özgü kor egzersizler ile uygulanan dinamik PAP protokollerinin ısınma programlarına dahil edilmesi önerilebilir. Ancak, her sporcunun PAP' a verdiği yanıt (yarış süresi, SWOLF puanı, kulaç sayısı, KAH ve RPE) farklı olduğundan, bu protokollerin yarışma öncesi bireysel denemelerle optimize edilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of a 13-minute dynamic core post-activation performance (PAP) protocol on 50 m sprint performance in four different swimming strokes among male swimmers aged 14-17. Twelve male swimmers (mean age: 14.75 ± 0.96 years, height: 1.79 ± 0.03 m, body weight: 72.00 ± 6.25 kg) participated in the study. Two distinct test protocols were implemented. In Protocol 1 (PAP-), swimmers performed a 50 m sprint (freestyle, backstroke, breaststroke, and butterfly) following a standard 1320 m swimming warm-up and a 30-minute recovery period. In Protocol 2 (PAP+), following the standard warm-up and a 22-minute recovery, swimmers performed a PAP protocol consisting of three dynamic core exercises specific to the stroke being swam. Each core exercise was performed in two sets of 30 seconds with 2-minute rest intervals between sets. Following the core protocol and an additional 8-minute recovery, 50 m sprint performances were recorded. Sprint times were manually recorded by two independent timekeepers and averaged. Heart rate (HR) values were monitored using a water-resistant heart rate monitor (Polar Vantage M Multisport Watch). Data normality and homogeneity were assessed using Shapiro-Wilk and Hartley Fmax tests, respectively. Differences between PAP+ and PAP- trials were analyzed using dependent samples t-tests. Results showed that in the PAP+ trial, freestyle sprint times, stroke counts, and SWOLF (swimming efficiency) scores were lower compared to the PAP- trial, although no statistically significant differences were observed (p > 0.05). Conversely, Rating of Perceived Exertion (RPE) and heart rate (HR) values before the freestyle sprint were higher in PAP+, yet without statistical significance (p > 0.05). In backstroke, PAP+ sprint times and SWOLF scores were lower, but no statistically significant difference was found; stroke counts and RPE values remained equal to PAP- (p > 0.05). In breaststroke, the PAP+ protocol resulted in lower sprint times and SWOLF scores, with no statistically significant difference (p > 0.05). However, HR values in breaststroke were significantly higher compared to PAP- (p < 0.05). In butterfly, PAP+ sprint times and RPE values were lower, whereas stroke counts and SWOLF scores were higher compared to the PAP- trial, with no statistically significant differences found (p > 0.05). Overall, no statistically significant differences were detected in the majority of technical parameters between trials (p > 0.05). In conclusion, although the dynamic core PAP protocol did not produce significant differences at the group mean level, it enhanced individual performance and improved SWOLF scores in more than half of the athletes. Based on these results, incorporating stroke-specific dynamic core PAP protocols into warm-up routines prior to 50 m sprint races can be recommended. However, as each athlete's response to PAP (race time, SWOLF score, stroke count, HR, and RPE) varies, it is suggested that these protocols should be optimized through individual trials before competitions.