Geriatrik bireylerde animasyon destekli egzersiz videolarının düşme, hareket korkusu ve egzersiz hassasiyeti üzerine etkinliğinin belirlenmesi
Determining the effectiveness of animated exercise videos on fall anxiety, movement anxiety, and exercise sensitivity in geriatric individuals
- Tez No: 1010624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM HÜZMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Geriatrik bireylerde mobilite kaybı, düşme ve yaralanma riskini arttırmaktadır. Düşmelerin fiziksel ve hayati sonuçlarının yanında düşme korkusu ve beraberinde hareket korkusu gibi psikolojik sonuçları da olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı geriatrik bireylerde video animasyon destekli egzersiz eğitiminin; düşme, düşme korkusu, hareket korkusu ve egzersiz hassasiyeti üzerinde etkinliğini belirlemekti. Çalışma Hatay Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü`ne bağlı bir huzurevinde, Standardize Mini Mental Test puanı ≥24 olan 60 yaşlı birey ile gerçekleştirildi. Bireylerin demografik bilgileri sorgulandıktan sonra çalışma (n=30, yaş ortalaması = 68,93±3,55) ve kontrol (n=30,yaş ortalaması = 69,57±3,70) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna düşme ile ilgili bilgi ve denge ve kuvvetlendirme egzersizleri içeren animasyon destekli video egzersiz eğitimi izletildi ve videodaki egzersizlerin haftanın en az 3 günü 6 hafta boyunca yapılması istendi. Kontrol grubuna ise aynı egzersizlerden oluşan bir ev programı verildi. Tüm katılımcılar çalışma başlamadan önce, 3 hafta sonra ve 6 hafta sonra; Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Düşme Korkusu Ölçeği (DKÖ), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Egzersiz Hassasiyeti Ölçeği (EHÖ) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ile yüz yüze değerlendirildi. Gruplara göre 1.ölçüm ve 3.ölçüm ZKYT değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmazken (p>0,05), 2.ölçüm de ZKYT değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi (Z=-2,107; p=0,035). Gruplar arasında TKÖ (t=-2,038; p=0,047) ve IPAQ toplam skorları (p<0,05) açısından istatistiksel anlamlı farklılık tespit edildi. Gruplar arasında DKÖ toplam ve EHÖ değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Sonuç olarak animasyon destekli video egzersiz eğitiminin hareket korkusunu azaltmada ev programına göre daha etkili olduğu saptandı. Her iki eğitimin de düşme korkusunu azaltmada benzer etkiye sahip olduğu gözlemlendi. Eğitimler sonucunda egzersiz hassasiyetinde herhangi bir değişiklik saptanmadı. Gelecekte çalışmaların, Animasyon Destekli Video Egzersiz Eğitiminin etkinliğini arttırmak için düşme riski olan inaktif yaşlı bireylerde uygulanması ve bireylerin takibinin daha sık yapılıp eğitimin uzun dönem etkilerinin değerlendirilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In older adults, reduced mobility increases the risk of falls and injuries. Besides the physical and life-threatening consequences of falls, there can also be psychological consequences, such as fear of falling and fear of movement. This study aimed to determine the effectiveness of video animation-supported exercise training on falls, fear of falling, fear of movement, and exercise sensitivity in geriatric individuals. The study was conducted with 60 elderly individuals with a Standardized Mini-Mental Test score ≥24 in a nursing home affiliated with the Hatay Provincial Directorate of Family and Social Services. After questioning the individuals about their demographic information, they were divided into two groups: a study group (n=30, mean age = 68.93±3.55) and a control group (n=30, mean age = 69.57±3.70). The study group watched an animated video exercise program covering falls, balance, and strengthening. It was asked to perform the exercises in the video at least 3 days a week for 6 weeks. The control group was given a home program consisting of the same exercises. All participants were evaluated before the start of the study, after 3 weeks, and after 6 weeks. The Timed Up and Go Test (TUG), Fear of Falling Scale (FFS), Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), Exercise Sensitivity Scale (ESS), and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) were used for face-to-face assessment. While there was no statistically significant difference between the groups in terms of TUG values at the 1st and 3rd measurements (p>0.05), a statistically significant difference was found in the TUG values at the 2nd measurement (Z=-2.107; p=0.035). Statistically significant differences were found between the groups in terms of TKS (t=-2.038; p=0.047) and IPAQ total scores (p<0.05). No statistically significant differences were found between the groups in terms of TKS total and EKS values (p>0.05). In conclusion, animation-supported video exercise training was more effective than home-based programs at reducing fear of movement. Both training methods were observed to have a similar effect in reducing fear of falling. No change in exercise sensitivity was detected following the training. It is recommended that future studies be conducted to improve the effectiveness of Animation-Supported Video Exercise Training in inactive elderly individuals at risk of falls, and that these individuals be followed up more frequently to evaluate the long-term effects of the training.