Sosyal hizmet öğrencilerinin sosyal medyada ve derslerde deneyimleyebileceği ikincil travmatik stresin incelenmesi
An investigation of secondary traumatic stress experienced by social work students through social media and in courses
  1. Tez No: 1010705
  2. Yazar: ZELİHA NUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÇALIK VAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı afet, salgın, savaş, terör, istismar gibi travmatik olaylar yaşayan müracaatçı grubuyla çalışacak olan sosyal hizmet öğrencilerinin sosyal medyada ve derslerde yaşayabileceği ikincil travmatik stresin sosyal hizmet bakış açısıyla incelenmesidir. Araştırma nicel yöntemine dayalı olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Ankara'daki devlet üniversitelerinde öğrenim gören 253 sosyal hizmet öğrencisinden oluşmaktadır. Ölçüm aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Sosyal Medya Kullanıcıları için İkincil Travmatik Stres Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma veri analizinde bağımsız örneklem T-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları sosyal hizmet öğrencilerinin derslerde ve sosyal medya aracılığıyla tanık olduğu travmatik vakalar sonrasında oluşabilecek ikincil travmatik stres açısından risk altında olabileceklerini ortaya koymuştur. Sosyal hizmet öğrencilerinde ikincil travmatik stresin orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Ayrıca ikincil travmatik stres ile öğrencilerin derslere düzenli katılım sağlaması arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur, öğrenciler derslere düzenli katıldıklarında ikincil travmatik stres puanları azalmakta, derslere katılım istekleri azaldığında ise artmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin sosyal medyada geçirdiği süre arttıkça da ikincil travmatik stres puanları artmıştır. Ayrıca araştırma bulguları sosyal hizmet öğrencilerinden sosyal medya ve dersler yoluyla tanık olduğu travmatik olaylar sonrasında yaşadığı kötü rüya görme durumu, travmatik olayın zihinde canlanmasını bildirenlerin ikincil travmatik stres puanlarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Araştırmanın verileri çerçevesinde kırılgan grupla çalışacak sosyal hizmet öğrencilerinin eğitimleri sürecince psikososyal açıdan desteklenmesi önerilmektedir. Bu tür destekler öğrencilerin mesleki süreçte daha az örselenmesine katkı sağlayacak ve müracaatçılara sunulan hizmetin niteliğini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine secondary traumatic stress, from a social work perspective, that social work students may experience through social media and classroom settings while working with client groups exposed to traumatic events such as disasters, pandemics, wars, terrorism, and abuse. The study was designed based on a quantitative research method. The study group consisted of 253 social work students studying at public universities in Ankara. The Personal Information Form and the Secondary Traumatic Stress Scale for Social Media Users were used as data collection instruments. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were applied in the data analysis process. The findings indicate that social work students may be at risk of developing secondary traumatic stress due to exposure to traumatic cases encountered in courses and through social media. The level of secondary traumatic stress among the students was found to be moderate. A negative relationship was identified between secondary traumatic stress and regular class attendance. Students who attended classes regularly reported lower levels of secondary traumatic stress, whereas stress levels increased as willingness to attend classes decreased. In addition, secondary traumatic stress scores increased with the amount of time spent on social media. The findings further demonstrated that students who reported nightmares and intrusive thoughts related to traumatic events encountered through social media and course content had higher secondary traumatic stress scores. Based on the findings, it is recommended that social work students who will work with vulnerable groups should receive psychosocial support throughout their education. Such support may help reduce the adverse effects of professional exposure and contribute to improving the quality of services provided to clients.