Eklemeli imalat yöntemi ile üretilen rezin esaslı daimi kron materyallerinde yaşlandırma işlemlerinin renk ve yüzey özelliklerine etkisi
Effect of aging procedures on color and surface properties of resin-based permanent crown materials produced by additive manufacturing
  1. Tez No: 1010791
  2. Yazar: EBRU ELİF OYAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIN KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, eklemeli imalat yöntemiyle üretilen üç farklı rezin esaslı daimi kron materyaline uygulanan iki farklı yapay yaşlandırma işleminin, materyallerin renk, yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik özellikleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmada, Saremco print CROWNTEC, VarseoSmile TriniQ ve PowerResins C&B materyallerinden 12×2 mm boyutlarında disk şeklinde toplam 60 örnek hazırlanmıştır. Her materyal grubundaki örnekler termal siklus ve gama yaşlandırma işlemleri için alt gruplara ayrılmıştır (n=10). Her iki yaşlandırma yöntemi de, yaklaşık 1 yıllık klinik kullanımı simüle edecek şekilde uygulanmıştır. Renk ölçümleri Vita EasyShade V spektrofotometre ile yapılmış ve renk değişimi CIEDE2000 formülüyle hesaplanmıştır. Yüzey pürüzlülüğü kontakt profilometre ile, mikrosertlik değerleri ise Vickers sertlik cihazı ile ölçülmüştür. Örnek yüzeyleri yaşlandırma öncesi ve sonrası taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Elde edilen veriler; mikrosertlik ve yüzey pürüzlülüğü için Doğrusal Karma Etkili Model, renk değişimi için Genelleştirilmiş Doğrusal Model ile analiz edilmiştir. Bulgular, materyal grubunun renk değişimi, yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir (p<0,001). Renk değişimi bakımından Saremco grubunda daha yüksek ΔE00 değerleri elde edilmiş; termal siklus sonrası ΔE00 ortalamaları Saremco, TriniQ ve PowerResins gruplarında sırasıyla 1,32±0,12, 1,09±0,11 ve 0,98±0,25, gama yaşlandırması sonrası ise 0,93±0,17, 0,63±0,13 ve 0,77±0,13 olarak belirlenmiştir. Tüm gruplarda gama yaşlandırması termal siklusa göre daha düşük renk değişimine neden olmuş, ancak tüm ΔE00 değerleri klinik olarak kabul edilebilir sınırlar içinde kalmıştır (ΔE00<1,8). Yüzey pürüzlülüğü açısından Saremco grubunun değerleri daha düşük, mikrosertlik açısından ise daha yüksek bulunmuştur. Termal siklus yaşlandırması tüm gruplarda mikrosertlikte azalmaya ve yüzey pürüzlülüğünde artışa yol açarken, gama yaşlandırmasında bu değişimler daha sınırlı kalmıştır. Sonuç olarak, eklemeli imalat ile üretilen rezin esaslı daimi kron materyallerinde yaşlandırma işlemlerinin renk, yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik üzerindeki etkisi materyallere göre farklılık göstermiştir. Termal siklus ile yaşlandırma, gama yaşlandırma işlemine göre materyallerde daha belirgin değişikliklere yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
This in vitro thesis study aimed to investigate the effects of two artificial aging procedures on color, surface roughness, and microhardness of three different resin-based permanent crown materials produced by additive manufacturing. Sixty disc-shaped specimens with dimensions of 12×2 mm were prepared from Saremco print CROWNTEC, VarseoSmile TriniQ, and PowerResins C&B materials. For each material group, specimens were divided into thermal cycling and gamma aging subgroups (n=10). Both aging methods were applied to simulate approximately one year of clinical use. Color was measured with a Vita EasyShade V spectrophotometer, and color change was calculated using the CIEDE2000 formula. Surface roughness was measured with a contact profilometer, microhardness with a Vickers hardness tester, and specimen surfaces were examined before and after aging by scanning electron microscopy. The data were statistically analyzed using a Linear Mixed Effects Model for microhardness and surface roughness, and a Generalized Linear Model for color change. Material group had a significant effect on color change, surface roughness, and microhardness (p<0.001). Higher ΔE00 values were observed in the Saremco group. After thermal cycling, mean ΔE00 values for Saremco, TriniQ, and PowerResins were 1.32±0.12, 1.09±0.11, and 0.98±0.25, respectively; after gamma aging, they were 0.93±0.17, 0.63±0.13, and 0.77±0.13. In all groups, gamma aging caused lower color change than thermal cycling; however, all ΔE00 values remained within clinically acceptable limits (ΔE00<1.8). Saremco showed lower surface roughness and higher microhardness values. Thermal cycling decreased microhardness and increased surface roughness in all groups, whereas gamma aging produced more limited changes. In conclusion, aging affected color, surface roughness, and microhardness of additively manufactured resin-based permanent crown materials differently by material; thermal cycling caused more pronounced changes than gamma aging.