Tekstil endüstrisi atıksularının arıtımı ve yeniden kullanılabilirliğinde filtrasyon proseslerinin kullanımı için analiz çalışması
An analysis study on the use of filtration processes for the treatment and reusability of textile industry wastewater
- Tez No: 1010916
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KEMAL KORUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, tekstil endüstrisinde reaktif baskı ve reaktif yıkama proseslerinden kaynaklanan atıksuların ultrafiltrasyon (UF) ve nanofiltrasyon (NF) membran sistemleri ile arıtılabilirliği ve yeniden kullanım potansiyeli araştırılmıştır. Çalışma kapsamında Akbaşlar Tekstil işletmesinde farklı proses noktalarından (reaktif baskı blanket yıkama, Mezzera açık en A1–5 ve Mezzera halat yıkama H1–2, H3–8, H9–12, H13 ve H14) alınan atıksu numuneleri karakterize edilmiştir. Numunelerde renk, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), bulanıklık, pH ve iletkenlik gibi temel su kalite parametreleri analiz edilmiş; ayrıca UF ve NF sistemlerinin akı değişimleri ve görsel arıtım performansları değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, özellikle reaktif baskı ve yıkamanın ilk aşamalarına ait atıksuların yüksek KOİ ve renk değerlerine sahip olduğu, proses ilerledikçe bu kirlilik yükünün kademeli olarak azaldığı belirlenmiştir. UF sistemi, askıda katı madde ve bulanıklık gideriminde yüksek performans sergilerken, NF sistemi renk, KOİ ve çözünmüş iyonik maddelerin gideriminde belirleyici rol oynamıştır. Filtrasyon sürecinde gözlenen akı düşüşleri membran yüzeyinde kirlenme ve konsantrasyon polarizasyonu ile ilişkilendirilmiş, ilerleyen aşamalarda ise kararlı akı koşullarına ulaşıldığı tespit edilmiştir. Görsel değerlendirmeler, özellikle yüksek kirlilik yüküne sahip atıksuların UF+NF ardışık filtrasyonu sonrasında neredeyse tamamen berrak ve renksiz hâle geldiğini göstermiştir. Arıtım sonrası elde edilen su kalite değerlerinin, işletmede kullanılan yumuşak ve sert su özelliklerine yakın olduğu belirlenmiş; özellikle Mezzera H13 ve H14 proseslerine ait atıksuların yeniden kullanım için uygun kaliteye ulaştığı görülmüştür. Sonuç olarak, UF+NF kombinasyonunun tekstil atıksularının arıtımında etkili bir yöntem olduğu, su geri kazanımı ve çevresel sürdürülebilirlik açısından önemli avantajlar sunduğu ortaya konmuştur. Bu sistemin tekstil endüstrisinde kapalı devre su kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı sağlayabilecek uygulanabilir bir alternatif olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatability and reuse potential of wastewater generated from reactive printing and reactive washing processes in the textile industry were investigated using ultrafiltration (UF) and nanofiltration (NF) membrane systems. Within the scope of the study, wastewater samples collected from different process points at Akbaşlar Textile Company—namely reactive printing blanket washing, Mezzera open-width washing (A1–5), and Mezzera rope washing (H1–2, H3–8, H9–12, H13, and H14)—were characterized. Key water quality parameters including color, chemical oxygen demand (COD), turbidity, pH, and conductivity were analyzed, and the flux variations and visual treatment performances of the UF and NF systems were also evaluated. The results indicated that wastewater from reactive printing and the initial stages of washing processes exhibited high COD and color values, which gradually decreased as the process progressed. While the UF system demonstrated high efficiency in removing suspended solids and turbidity, the NF system played a critical role in the removal of color, COD, and dissolved ionic substances. The observed flux declines during filtration were associated with membrane fouling and concentration polarization, and stable flux conditions were achieved in the later stages of the process. Visual assessments showed that wastewater with high pollution loads became nearly clear and colorless after successive UF+NF filtration. The treated water quality was found to be comparable to the soft and hard water used in the facility, particularly for wastewater from the Mezzera H13 and H14 processes, which reached a quality suitable for reuse. In conclusion, the UF+NF combination was demonstrated to be an effective method for the treatment of textile wastewater, offering significant advantages in terms of water recovery and environmental sustainability. This system is considered a viable alternative that can contribute to the widespread implementation of closed-loop water use in the textile industry.