Tekstil atıksularının membran proseslerle arıtımı sonucu oluşan konsantrenin biyokimyasal metan potansiyelinin belirlenmesi
Assessment of biochemical methane potential of the concentrates that acquired from the treatment of textile wastewaters with membrane processes
- Tez No: 316012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAKMAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Su tüketimi ve atıksu oluşumunun yüksek olduğu tekstil endüstrisi atıksularının arıtılması gerek mevzuatlar, gerekse doğal dengenin korunması açısından büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle son yıllarda ülkemizde su havzalarının yönetimi konusunda yeni mevzuatlar düzenlenmiştir. Bu mevzuatlarla havzalardan endüstrilerin doğrudan kullanım suyu temin etmelerine bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Bu durum endüstrinin su ihtiyacını karşılayabilmek için atıksuların yeniden kullanımı gibi farklı arayışlara yönelmesine sebep olmuştur.Atıksuların geri kazanımı konusunda kullanılan ileri arıtma yöntemlerinden biri de membran prosesleridir. Günümüzde farklı özelliklerde membran üretiminin mümkün olması ve üretim maliyetlerinin azalması, membran kullanımını daha yaygın hale getirmektedir.Bu çalışma kapsamında da tekstil atıksularının geri kazanımı ve yeniden kullanımı konusunda farklı ön arıtma alternatifleri sonrası nanofiltrasyon membranı kullanılmıştır. Membranlarla atıksuların arıtımı sonrası elde edilen süzüntünün yeniden kullanımı mümkün olabilirken diğer taraftan da kirleticilerin yoğunlaştığı bir konsantre atık ortaya çıkmaktadır. Konsantre atıkların arıtılması ve bertarafı dünyada önemli bir sorun teşkil etmektedir. Tekstil atıksularının membran proseslerle arıtılması sonrası oluşan konsantre atığın biyokimyasal metan potansiyeli de bu çalışma kapsamında araştırılmıştır. Ayrıca, tekstil atıksularının arıtımı sonrası membranın bazı yüzey özelliklerinde oluşan değişimler de izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Treatment of textile wastewaters is really important to following the strict legislations and to protect the natural balance of our environment. Especially in the last years, new regulations were established by our country for the management of water basins. Direct usage of potable water supplies is restricted with the new regulations. This situation has leaded the industry to alternative methods like water recovery and water reuse.Membrane processes is one of the advanced treatment methods to recover water from wastewaters. Usage of membrane processes becomes more and more popular due to available different methods for membrane production, alternative membrane characteristics and decresing prices of membrane manufacturing costs.In this context, treatment and reuse of textile wastewaters studied with nanofiltration membranes after alternative pre-treatment methods. Reuse of the permeate that obtained from membrane treatment is suitable for reuse. However on the other hand, concentrate generated from membrane process has high concentrations of contaminants. Treatment and disposal of concentrates is a major worldwide problem. Within the context of this thesis, biochemical methane potential of concentrates that generated from the treatment of textile wastewaters with membrane processes researched. Also, some of the changes in membrane surface after the treatment are examined as well.