Bitki koruma ürünleri (BKÜ) bayilerinin mesleki yeterlilikleri: Batman ili örneği
Professional competencies of plant protection product (PPP) dealers: The case of Batman province
  1. Tez No: 1011242
  2. Yazar: SÜLEYMAN SAVAŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİME ÖLMEZ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Batman il merkezi, Beşiri ve Kozluk ilçelerinde faaliyet gösteren bitki koruma ürünleri bayilerinin mesleki durumlarını, çiftçilerle olan ilişkilerini ve resmi kurum kuruluşlarla yürüttükleri iş birliği süreçlerini değerlendirmek amacıyla 2025 yılında 19 adet BKÜ bayi ile yüz yüze görüşülerek anket formatında yapılmıştır. Araştırmada bitki koruma ürünleri bayilerin demografik bilgileri, mesleki eğitim, teknik, bilinç düzeyi ve deneyimleri, ruhsat ve denetim süreçlerine uyumları ile BKÜ satışında edindikleri ilkeler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, BKÜ bayilerinin %52,6'sının bayilik açma belgesine sahip olduğu ve %63,2'sinin barkod sisteminin bulunduğu tespit edilmiştir. BKÜ bayilerinin %52,6'sı son beş yıl içinde mesleki eğitim aldığı ve %47,4'ünün ise herhangi bir mesleki eğitime katılmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların %68,4'ü zararlılar ile mücadelede temel hedefin popülasyon yoğunluğunu ekonomik zarar eşiğinin altında tutmak olduğunu ifade etmişlerdir. Üreticilerin ilaç alımı sırasında çevresel duyarlılık gösterdiğini belirtenlerin oranı %21,1 üreticilerin çevreye duyarlılık göstermeyenlerin oranının ise %78,9 olarak belirlenmiştir. BKÜ bayilerinin %57,9'u üreticilere ilaçları karışım halinde kullanmayı tavsiye ettiği belirlenmiştir. Üreticilerin %42,1'i ilaçların pahalı olmasından şikâyetçi olduğu, ilaçların hem etkisiz hem de pahalı olmasından yakınanların oranı %26,3 ilaçların etkisizliğinden ve sorunlarına çözüm bulamamaktan şikâyet edenlerin oranları eşit olup %15,8 olarak tespit edilmiştir. BKÜ bayilerin %63,2'si biyolojik mücadele uygulamalarındaki en önemli problemin çiftçilerin bu konudaki bilgi eksikliği olduğunu, kimyasal mücadelenin en etkili yöntem olduğunu düşünenlerin oranı %15,8 iken biyolojik mücadelenin etkisiz olduğunu belirtenlerin oranı %21,1 olduğu görülmüştür. BKÜ bayilerinin %31,6'sı kültürel, mekanik ve fiziksel mücadele yöntemlerini önerdiği bunu %26,3'ü entegre mücadele ve yalnızca kimyasal mücadele önerenlerin izlediği görülmüştür. Bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2025 in the central district of Batman province and the districts of Beşiri and Kozluk to evaluate the professional competencies of plant protection product (PPP) dealers, their relationships with farmers, and their cooperation with official institutions. Data were collected through face-to-face surveys with 19 dealers. The study examined demographic characteristics, professional training, technical knowledge, awareness levels, experience, compliance with licensing and inspection procedures, and principles adopted in PPP sales. Results showed that 52.6% of dealers possessed a dealership license certificate and 63.2% had a barcode system, while 52.6% had received professional training within the last five years and 47.4% had not participated in any training. A majority (68.4%) stated that the primary objective in pest management is to maintain pest populations below the economic damage threshold. Only 21.1% indicated that farmers demonstrate environmental sensitivity during pesticide purchasing, whereas 78.9% reported a lack of such awareness. Additionally, 57.9% of dealers recommended the use of pesticide mixtures. Farmers' main complaints were high pesticide costs (42.1%), both high cost and ineffectiveness (26.3%), and ineffectiveness alone (15.8%). Furthermore, 63.2% of dealers identified farmers' lack of knowledge as the main challenge in biological control practices; 15.8% considered chemical control the most effective method, while 21.1% viewed biological control as ineffective. Overall, the findings were evaluated and relevant recommendations were proposed.