Ahmed b.Hanbel, Mihne olayı ve bu olayın itikâdî İslâm mezheplerinin oluşmasındaki etkisi
Ahmed b.Hanbel,the Mihne event and its effect on the formation of the sects of itiqadi Islamic
- Tez No: 1011366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ ÖNEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Hz. Muhammed'in vefatından günümüze kadar Allah'ın koymuş olduğu hükümlerin insanlara aktarılması ve doğru anlaşılması isteğiyle birçok ilmî çalışma yapılmıştır. İslâmî ilimler zamanla farklı dallara ayrılarak her bir alanda uzmanlaşan âlimler ortaya çıkmıştır. İtikâdî İslâm mezhepleri alanında da içerisinde yaşadıkları topluma ve günümüz toplumuna yapmış oldukları çalışmalar ve görüşleriyle ışık tutan birçok âlim yetişmiştir. Bu çalışmada; Abbâsî halifelerinden Me'mûn, Muʻtasım ve Vâsık dönemlerinde, özellikle Me'mûn'un Mu'tezile öğretisini resmî ideoloji olarak benimsetmek amacıyla M. 833 civarında başlattığı, Ahmed b. Hanbel (ö. 241/855), Muhammed b. Nûh (v. 218/833), Nuaym b. Hammâd (ö. 228/843) ve Buvaytî (ö. 231/846) gibi bazı âlimlerin sorguya çekilerek eziyet edilmesine yol açan Mihne süreci ele alınmaktadır. Araştırmamızda yöntem olarak 'Kaynak Tarama Modeli' kullanılmıştır. Mihne sürecinin İslâm Mezhepleri Tarihi üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla; söz konusu süreç ve Ahmed b. Hanbel hakkında kaleme alınan temel eserler incelenmiştir. Elde edilen veriler üzerinden nitel değerlendirmelerde bulunularak sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the passing of Prophet Muhammad to the present day, numerous scholarly works have been conducted with the desire to convey the divine rulings established by Allah to humanity and to ensure their accurate understanding. Over time, Islamic sciences have branched into various disciplines, giving rise to scholars who specialize in each respective field. In the field of Islamic theological sects, many scholars have emerged whose works and views have shed light on both the societies they lived in and contemporary society. This study examines the Mihna process that took place during the reigns of the Abbasid caliphs al-Ma'mun, al-Mu'tasim, and al-Wathiq. Specifically, it addresses the inquisition initiated by al-Ma'mun around 833 CE with the aim of imposing the Mu'tazilite doctrine as the official state ideology, which led to the interrogation and persecution of certain prominent scholars such as Ahmad b. Hanbal (d. 241/855), Muhammad b. Nuh (d. 218/833), Nu'aym b. Hammad (d. 228/843), and al-Buwayti (d. 231/846). The“Literature Review Method”wasemployedasthemethodologyinourresearch. In order to understand the impacts of the Mihna process on the History of Islamic Sects, fundamental works written regarding the aforementioned process and Ahmad b. Hanbal were examined. The study reached its conclusions by making qualitative evaluations based on the data obtained.