Sermaye şirketlerinde yoğunlaşma sayılan kontrol devri halleri
Transfer of control cases considered as concentration in capital companies
- Tez No: 1011400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HALİL ÇONKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
“Sermaye Şirketlerinde Yoğunlaşma Sayılan Kontrol Devri Halleri”başlıklı tezimizde rekabet hukuku mevzuatı kapsamında sermaye şirketlerinde gerçekleşebilecek yoğunlaşma sayılan kontrol devri halleri çeşitli cepheleriyle inceleme konusu yapılmıştır. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yoğunlaşma kavramı ve yoğunlaşma işlemleri üzerinde durulmuş, ikinci bölümde ise kontrol kavramı ile kontrol işlemlerinin çeşitleri ve görünüm biçimlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ilk iki bölümde tespit edilen kıstaslar doğrultusunda sermaye şirketlerinde gerçekleşebilecek yoğunlaşma sayılan kontrol devri hallerinin temel görünüş ve uygulamada sık rastlanan şekilleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“Transfer of Control Cases Considered as Concentration in Capital Companies”, the cases of transfer of control considered as concentration that can occur in capital companies within the scope of competition law legislation have been examined in various aspects. Our thesis consists of three parts. In the first part, the concept of concentration and concentration operations were emphasized, and in the second part, the concept of control and types of control operations and their appearance were mentioned. In the third part, the basic appearance and common forms of control transfer situations, which are considered to be concentration that can occur in capital companies in accordance with the criteria determined in the first two sections, are discussed in detail.