Şehit ailelerinde yas süreci ve manevi danışmanlık ihtiyacı
The grief process in martyrs' families and the need for spiritual counseling
  1. Tez No: 1011454
  2. Yazar: ESRA CAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Din, Psychology, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı şehit ailelerinin yas süreçlerinin incelenmesi, yas sürecinin maneviyat temelli yönlerinin belirlenmesi ve bu süreçte ailelerin manevi danışmanlık ve rehberlik ihtiyaçlarının tespit edilmesidir. Bunun sonucunda şehit ailelerine yönelik manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin sistematik ve etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve bu konudaki yaklaşım yöntemleriyle ilgili yapılacak çalışmalarda fikir oluşturması için bir veri sağlanmasıdır. Bu bağlamda yapılan çalışmada temel olarak“Şehit ailelerinin yas sürecinde etkili olan dini-manevi unsurlar nelerdir?”ve“Şehit ailelerinin manevi danışmanlık ihtiyaçları nelerdir?”gibi sorulara cevap aranmıştır. Çalışmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Veriler katılımcılarla yapılan görüşmelerle yarı yapılandırılmış form üzerinden elde edilmiştir. Katılımcılar kartopu örnekleme modeliyle seçilmiştir. Katılımcılarda şehadetin üzerinden en az bir yıl geçmesi ve şehidin birinci derecede yakını olma kriterleri aranmıştır. Çalışma 18 şehit yakınıyla yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgularda şehit ailelerinin şehitlikle ilgili düşünce ve inançların İslam dini merkezli şekillendiği, kişilerin şehadet sonrası dini/manevi destek unsurlarından önemli bir oranda faydalandıkları, şehadet sonrası dini/manevi yaşantılarında çoğunlukla artış olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kişilerin bu süreçte dini başa çıkma yollarına sıklıkla başvurduğu, katılımcıların büyük bir kısmının manevi desteği önemli ve faydalı gördüğü, manevi desteğin yanı sıra sosyal destek alanlarına da vurgu yapıldığı ve kişilerin birçok farklı zaman ve konuda manevi danışmanlığa ihtiyaç duyabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the grief processes of the families of martyrs, to identify the spirituality-based aspects of the grieving process, and to determine the families' needs for spiritual counseling and guidance during this period. As a result, the study also aims to provide data that can contribute to the development of systematic and effective spiritual counseling and guidance services for the families of martyrs and to offer insight for future studies on methodological approaches in this field. Within this context, the study primarily seeks to answer the following questions: 'What are the religious and spiritual factors that influence the grief process of the families of martyrs?' and 'What are the spiritual counseling needs of the families of martyrs?' In this study, a case study design, one of the qualitative research methods, was used as the research approach. The data were obtained through semi-structured interviews conducted with participants. The participants were selected using the snowball sampling method. The criteria for participation included being a first-degree relative of a martyr and having experienced the martyrdom at least one year prior. The study was conducted with 18 relatives of martyrs. The collected data were analyzed using descriptive analysis. The findings of the research revealed that the thoughts and beliefs of martyr families regarding martyrdom are shaped primarily within the framework of Islamic teachings. It was found that individuals significantly benefit from religious/spiritual support elements after the martyrdom, and that their religious/spiritual practices generally increased following the loss. Additionally, it was determined that individuals frequently resorted to religious coping mechanisms during this period, most participants considered spiritual support to be important and beneficial, and along with spiritual support, social support was also emphasized. It was also identified that individuals may need spiritual counseling at various times and on different issues throughout the grieving process.