Yağ temelli üretan yüzey kaplayıcıların akış özelliklerinin belirlenmesi
Rheological properties of some urethane oils
- Tez No: 101158
- Danışmanlar: PROF.DR. A. TUNÇER ERCİYES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET YAĞ TEMELLİ ÜRETAN YÜZEY KAPLAYICILARIN AKIŞ ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Bitkisel yağların izosiyanatlar ile reaksiyonu sonucu boya bağlayıcısı olarak kullanılabilecek ürünler elde edilir. Bu ürünlerin üretim ve kullanım aşamasındaki akış özelliklerinin belirlenmesinde en önemli parametrelerden biri de ürünün viskozitesidir. Bu çalışmada ayçiçeği yağı temelli üretan yağlarının viskoziteleri bir rotasyonel viskozimetre ile ölçülmüş ve elde edilen sonuçlardan sistemin matematiksel modellemesi yapılmıştır. Üretan yağlarının üretiminde ilk kademe yağın gliseroliz ürününün hazırlanması, ikinci kademe gliseroliz ürününün difonksiyonel izosiyanatlar ile reaksiyona sokulmasıdır. Gliseroliz ürünündeki hidroksil gruplarının ürün viskozitesine etkisini belirlemek için farklı hidroksil gruplarında ürünler elde edilmiştir. İzosiyanat komponentinin viskozite üzerine etkisi ise toluen diizosiyanat, hekzametilen diizosiyanat ve izosiyanatla sonlandınlmış prepolimer gibi değişik izosiyanat komponentleri ile çalışılarak araştırılmıştır. Ürün viskozitelerinin matematiksel modellemesi Bingham, Casson, Ostwald - De - Waele modelleri kullanılarak yapılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
RHEOLOGICAL PROPERTIES OF SOME URETHANE OILS SUMMARY Urethane oils are modified polymers produced by the reaction of isocyanate with hydroxyl containing oil derivatives. They can be considered as the alkyd resin in which the phthalic anhydride is replaced by a diisocyanate. Compared to an analogous oil - modified alkyd or epoxy resin, the urethane oil is more viscous, dries more rapidly and has better solvent and water resistance. In the formulation of urethane oils, various oils were used such as linseed, sunflower, tall, dehydrated castor oils. Additionaly, Erciyes et. al were also used Ecballium elateriwn and Prunus Mahaleb Seed Oils. In literature, there are various studies about the investigation on Theological properties of some polymers such as polyesters and polystyrene. Various models have been proposed to describe the viscosity of polymer solutions, melts, suspensions. Some of these equations are Carreau, Ellis, Cross, Bingham, Casson Models. The aim of this study was to deal with the rheological properties of oil - based urethane polymers. Additionaly, the relationship between viscosity and temperature was also investigated with using Arrhenius Equation.