Retinoblastoma genetiğinde etkili RB1 ve STAT3 proteinlerinin kurkumin ve kateşin türevleri ile etkileşiminin Moleküler Docking yöntemleriyle incelenmesi
Investigation of the interaction of RB1 and STAT3 proteins effective in retinoblastoma genetics, with curcumin and catechin derivatives using Molecular Docking methods
- Tez No: 1011706
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Retinoblastoma çocukluk çağında her 18000 canlı doğumda 1 ortaya çıkabilen kalıtsal bir pediatrik kanserdir ve hastaları erken çocukluk döneminde etkilemektedir. Retinoblastoma kanseri RB1 geninde geninde meydana gelen mutasyonlar sonucu ortaya çıkmaktadır. Pahalı ve zahmetli eski ilaç dizayn yöntemlerine karşılık düşük maliyetli çözümler gerekmiştir. Teknolojinin ve yapay zekanın gelişmesiyle bilgisayar ortamında daha kolay ve düşük maliyetli olarak biyoinformatik dalı ve moleküler docking yöntemleri gelişmeye başlamıştır. Bu yöntemlerle ilaç dizaynı daha basit ve az masraflı şekilde uygulanmaya başlamıştır. Moleküler docking farklı yöntemler ve algoritmik programlar barındırmaktadır ve bununla birlikte çeşitliliğe sahip olmaktadır. Bu bilgiler ışığında Retinoblastoma kanserinde etkili olan RB1 ile STAT3 genlerinin Kurkumin ve Kateşinlerin çeşitli türevleriyle Moleküler Docking yöntemi kullanılarak bağlanma afiniteleri ile ilgili incelenmesine yer verdik. Kurkumin ve türevleri RB1 ve STAT3 proteinleri üzerine yüksek afinite gösterirken STAT3 proteini üzerinde 2 türev hiç bağlantı vermemiş, aynı şekilde kateşin türevleri RB1 üzerine yüksek afinite ile bağlanmışken STAT3 geni üzerinde istenilen bölgede hiç bağlantı göstermemiştir. Yaptığımız in silico çalışma sonucunda kullandığımız ligandların ilaç geliştirme çalışmalarına ışık tutacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Retinoblastoma is a hereditary pediatric cancer that occurs in 1 out of every 18,000 live births and affects patients in early childhood. Retinoblastoma cancer arises as a result of mutations in the RB1 gene. In contrast to the expensive and laborious old drug design methods, there was a need for low cost solutions. With the development of technology and artificial intelligence, the field of bioinformatics and molecular docking methods began to develop more easily and at lower cost in a computer environment. With these methods, drug design has become simpler and less expensive. Molecular docking includes different methods and algorithmic programs, and therefore has a wide variety. In light of this information, we investigated the binding affinities of the RB1 and STAT3 genes, which are effective in retinoblastoma cancer, with various derivatives of curcumin and catechins using the molecular docking method. While curcumin and its derivatives showed high affinity for RB1 and STAT3 proteins, two derivatives showed no binding at all on the STAT3 protein. Similarly, catechin derivatives bound to RB1 with high affinity but showed no binding at the desired region on the STAT3 gene. We believe that the ligands we used in our in silico study will shed light on drug development studies.