Trakya koşullarında basınçlı sulama uygulamalarında güneş ve rüzgâr enerjisinden yararlanma olanaklarının araştırılması
Investigation of the possibilities of using of solar and wind energy in pressurized irrigation applications in Trakya region conditions
  1. Tez No: 1011818
  2. Yazar: ÖZGÜR BAHARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ORTA, PROF. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Ziraat, Çevre Mühendisliği, Energy, Agriculture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda tarımsal sulama uygulamalarında suyun araziye iletilmesi ve dağıtılması için gerekli enerjinin eldesinde elektrik veya petrol gibi konvansiyonel enerji kaynaklarının kullanımı nedeniyle artan masrafların ve oluşan çevre kirliliğinin azaltılması gündeme gelmektedir. Bu kapsamda yapılan araştırmalar, sulama amacıyla yeni ve yenilenebilir doğal enerji kaynaklarının kullanılmasına ve fosil yakıtların tüketildiği geleneksel sistemlere alternatif olarak, düşük maliyetli ve etkinliği yüksek sulama sistemlerinin geliştirilmesine yöneliktir. Bu tez çalışmasında, Trakya yöresinde toplamda beş farklı ilde elektrik enerjisinin bulunmadığı ve/veya maliyetli olduğu tarım alanlarında basınçlı sulama sistemleri için gerekli olan enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla güneş ve rüzgâr enerji kaynaklarının kullanım olanakları incelenmiştir. Araştırma sürecince 5 farklı ilden (İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale) seçilmiş 11 adet sulu tarım alanından mevcut veriler toplanmış; basınçlı sulama sistemi projelendirilmiş, pompa karakteristikleri belirlenmiş, bölge koşullarına en uygun yenilenebilir enerji kaynağı seçilerek sistemin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı ve karşılanma olanağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, in agricultural irrigation applications, it has been brought to the agenda to reduce the increasing costs and environmental pollution caused by the use of conventional energy sources such as electricity or oil in obtaining the energy required for the transmission and distribution of water to the land. In this context, researches are directed towards the use of new and renewable natural energy sources for irrigation purposes and the development of low-cost and highly efficient irrigation systems as an alternative to conventional systems where fossil fuels are consumed. In this thesis, the feasibility of utilizing solar and wind energy resources to meet the energy demand of pressurized irrigation systems was investigated in agricultural areas located in the Thrace region, across five different provinces where grid electricity is either unavailable and/or economically costly. During the research process, existing data were collected from 11 irrigated agricultural sites selected from five provinces (Istanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, and Çanakkale); pressurized irrigation systems were designed, pump characteristics were determined, and the most suitable renewable energy source under regional conditions was selected, and the energy required by the system and the feasibility of meeting this demand were determined.