Yaşlı sıçanlarda subkronik kannabidiol uygulamasının yaşlanma süresince kalp dokusunda oluşmur hasarlar üzerindeki potansiyel koruyucu etkisi
The potential protective effects of subchronic cannabidiol administration on age-related cardiac tissue damage in aged rats
  1. Tez No: 1011861
  2. Yazar: GÜL BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KUMBUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Yaşlanma süreci; kardiyovasküler sistemde artmış oksidatif stres, kronik düşük dereceli inflamasyon ve metabolik risk faktörlerindeki değişikliklerle karakterizedir. Bu değişiklikler kardiyovasküler hastalık gelişimine zemin hazırlamaktadır. Antiinflamatuar ve antioksidan özellikleriyle bilinen fitokannabinoid olan kannabidiolün (CBD), kardiyovasküler sistem üzerindeki potansiyel koruyucu etkileri giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, yaşlı sıçan modelinde CBD uygulamasının kardiyak dokuda oksidatif stres, inflamasyon, hücresel yaşlanma ve apoptoz ile ilişkili moleküler parametreler ile serum kardiyovasküler risk belirteçleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada yaşlı sıçanlar kontrol ve CBD uygulanan grup olmak üzere iki ana gruba ayrıldı ve her grupta eşit sayıda dişi ve erkek sıçan yer aldı. CBD, 28 gün boyunca 5 mg/kg dozunda intraperitoneal olarak uygulandı. Çalışma sonunda kalp dokusunda oksidatif stres parametreleri (TAS, TOS, OSI, SOD, GPx, MDA), inflamasyonla ilişkili gen ekspresyonları (NF-κB, TNF-α, IL-1β) ve hücresel yaşlanma belirteçleri (SIRT1, p53) değerlendirildi. Serumda ise lipid profili, homosistein, Lp(a), hs-CRP ve kardiyak hasar belirteçleri analiz edildi. Ayrıca kalp dokusu histopatolojik olarak incelendi. CBD uygulaması sonrasında kalp dokusunda TOS ve OSI düzeylerinde anlamlı azalma saptanırken, TAS, SOD, GPx ve MDA düzeylerinde anlamlı değişiklik gözlenmedi. İnflamasyon parametreleri açısından NF-κB gen ekspresyonunun anlamlı düzeyde azaldığı, TNF-α ve IL-1β düzeylerinde ise anlamlı farklılık olmadığı belirlendi. SIRT1 ve p53 ekspresyonlarında da gruplar arasında anlamlı değişiklik saptanmadı. Serum biyokimyasal analizlerinde LDL ve homosistein düzeylerinin anlamlı olarak azaldığı görülürken, diğer lipid parametreleri, hs-CRP ve kardiyak enzimlerde anlamlı farklılık bulunmadı. Histopatolojik incelemede gruplar arasında belirgin farklılık izlenmedi. Sonuç olarak, CBD'nin yaşlı sıçan modelinde oksidan yükü azaltarak, NF-κB aracılı inflamatuvar yanıtı baskılayarak ve bazı kardiyovasküler risk parametrelerini iyileştirerek kardiyovasküler sistem üzerinde düzenleyici etkiler gösterebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aging process is characterized by increased oxidative stress in the cardiovascular system, chronic low-grade inflammation, and alterations in metabolic risk factors. These changes contribute to the development of cardiovascular diseases. Cannabidiol (CBD), a phytocannabinoid known for its anti-inflammatory and antioxidant properties, has attracted increasing attention because of its potential protective effects on the cardiovascular system. The aim of this study was to investigate the effects of CBD administration on molecular parameters associated with oxidative stress, inflammation, cellular aging, and apoptosis in cardiac tissue, as well as on serum cardiovascular risk markers, in an aged rat model. In this study, aged rats were divided into two main groups as control and CBD-treated groups, with equal numbers of female and male rats in each group. CBD was administered intraperitoneally at a dose of 5 mg/kg for 28 days. At the end of the study, oxidative stress parameters (TAS, TOS, OSI, SOD, GPx, and MDA), inflammation-related gene expressions (NF-κB, TNF-α, and IL-1β), and markers associated with cellular aging and apoptosis (SIRT1 and p53) were evaluated in cardiac tissue. In serum samples, lipid profile, homocysteine, Lp(a), hs-CRP, and cardiac injury markers were analyzed. In addition, cardiac tissue was histopathologically examined. Following CBD administration, significant decreases in TOS and OSI levels were observed in cardiac tissue, whereas no significant changes were detected in TAS, SOD, GPx, and MDA levels. Regarding inflammatory parameters, NF-κB gene expression was significantly decreased in the CBD-treated group, while no statistically significant differences were observed in TNF-α and IL-1β levels. Similarly, no significant differences were detected in SIRT1 and p53 expression levels between the groups. Serum biochemical analyses demonstrated significant reductions in LDL and homocysteine levels following CBD administration, whereas no significant differences were observed in other lipid parameters, hs-CRP, or cardiac enzymes. Histopathological examination revealed no marked differences between the groups. In conclusion, CBD administration in an aged rat model may exert regulatory effects on the cardiovascular system by reducing oxidative burden, suppressing NF-κB-mediated inflammatory responses, and improving certain cardiovascular risk parameters.