Psoriasis hastalarının çocuklarında kaygı düzeyi, yaşam kalitesi ve bilinçli farkındalık düzeyi
  1. Tez No: 1011863
  2. Yazar: RAŞİT ÜSTÜNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BİLAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, psoriasis tanılı ebeveynlerin 9–18 yaş aralığındaki çocuklarında kaygı düzeyi, yaşam kalitesi ve bilinçli farkındalık düzeyi değerlendirilmiş ve bu değişkenler sağlıklı çocuklardan oluşan kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Çalışma, tek merkezli, kesitsel, kontrollü ve gözlemsel bir araştırma olarak yürütülmüştür. Olgu grubunu ebeveynlerinde histopatolojik olarak psoriasis tanısı bulunan 56 çocuk, kontrol grubunu ise anne ve/veya babasında psoriasis veya başka bir kronik deri hastalığı bulunmayan 56 sağlıklı çocuk oluşturmuştur. Araştırmada çocukların kaygı düzeyi, yaşam kalitesi ve bilinçli farkındalık düzeyi; ebeveynlerin ise stres ve bilinçli farkındalık düzeyi standardize ölçekler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Hasta grubunda anksiyete duyarlılığı ile durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri kontrol grubuna göre daha yüksek; yaşam kalitesi ve çocuk-ergen bilinçli farkındalık düzeyleri ise daha düşük bulunmuştur. Ayrıca hasta grubundaki ebeveynlerde stres düzeyinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bulgular, psoriasis gibi kronik dermatolojik hastalıkların yalnızca hastayı değil, aile sistemi ve çocukların psikososyal uyumunu da etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, anxiety level, quality of life, and mindfulness level were evaluated in children aged 9–18 years whose parents had psoriasis, and these variables were compared with those of healthy controls. The study was conducted as a single-center, cross-sectional, controlled, observational study. The case group consisted of 56 children whose parents had a histopathologically confirmed diagnosis of psoriasis, whereas the control group consisted of 56 healthy children whose parents did not have psoriasis or another chronic skin disease. In the study, the children's anxiety level, quality of life, and mindfulness level, as well as the parents' stress and mindfulness level, were assessed using standardized scales. Anxiety sensitivity and state and trait anxiety levels were higher in the patient group than in the control group, whereas quality of life and child-adolescent mindfulness levels were lower. In addition, parental stress levels were higher in the patient group. The findings indicate that chronic dermatological diseases such as psoriasis may affect not only the patient but also the family system and the psychosocial adjustment of children.