Fikir ve sanat eserlerine ilişkin sözleşmelerde cayma hakkı
Right of withdrawal in contracts regarding intellectual and artistic works
- Tez No: 1011882
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ARIDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Cayma hakkı, eser sahibinin bir sözleşme ile devrettiği mali hakların veya ruhsatın devralan tarafından hiç veya gereği gibi kullanılmaması durumunda tek taraflı irade beyanıyla sözleşmeyi sona erdirmesini ve mali hak veya ruhsatın kendisine geri dönmesini sağlayan, eser sahibi lehine tanınmış bir haktır. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) m. 58'de düzenlenen bu hak, eser sahibinin hem mali hem de manevi menfaatlerini koruma amacı taşır. Cayma hakkının doğması için dört temel şart bulunmaktadır: mali hakların veya ruhsatın devredilmiş olması, devralanın bu hak veya ruhsattan gereği gibi faydalanmaması, bu durumun belirli bir süre devam etmesi ve bu sebeple eser sahibinin menfaatlerinin esaslı şekilde ihlal edilmesi. Bu şartlar gerçekleştikten sonra eser sahibi sözleşme konusu hak veya ruhsatı kullanması için devralana uygun bir süre verir. Bu sürenin sonunda devralan hak veya ruhsatı kullanmaz ise ya da süre verilmesine gerek olmayan bir halin varlığı halinde eser sahibi cayma beyanında bulunarak cayma hakkını kullanabilir. Cayma beyanı ile taraflar arasındaki sözleşme sona erer ve devredilen haklar kendiliğinden eser sahibine geri döner. Cayma üzerine devralan caymaya itiraz davası açabileceği gibi hakkaniyetin gerektirdiği hallerde tazminat talebinde de bulunabilir. Çalışmamızda, cayma hakkının amacı, hukuki niteliği, doğumu ve kullanılması için gerekli olan şartlar, cayma üzerine devralanın hakları ve cayma hakkının kullanılmasının fikir ve sanat eserlerine ilişkin sözleşmelere etkisi detaylı şekilde yargı kararları ışığında incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The right of withdrawal is a right granted to the benefit of the author, enabling them to unilaterally terminate a contract when the economic rights or licenses transferred through the agreement are not used or are improperly used by the transferee. Upon exercising this right, the economic rights or licenses automatically revert to the author. This right, regulated under Article 58 of the Law on Intellectual and Artistic Works (FSEK), aims to protect both the economic and moral interests of the author. For the right of withdrawal to arise, four fundamental conditions must be met: the economic rights or licenses must have been transferred; the transferee must fail to properly utilize these rights or licenses; this failure must persist for a certain period; and as a result, the author's interests must be substantially violated. Once these conditions are fulfilled, the author grants the transferee a reasonable period to utilize the rights or licenses subject to the agreement. If the transferee fails to act within this period or if there are circumstances that render the granting of such a period unnecessary, the author may issue a declaration of withdrawal to exercise their right. Upon the declaration of withdrawal, the contractual relationship between the parties terminates, and the transferred rights automatically revert to the author. Following the withdrawal, the transferee may file an objection or, in cases where equity necessitates, claim compensation. This study examines the purpose, legal nature, conditions for the emergence and exercise of the right of withdrawal, the transferee's rights following withdrawal, and the impact of the right of withdrawal on contracts related to intellectual and artistic works in light of judicial decisions.