Samed Behrengi'nin hikâyelerinde çocuk ve aile ilişkisi
Child and family relationships in Samed Behrengi's stories
- Tez No: 1011881
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Edebiyat, toplumların gelişiminde ve dönüşümünde önemli bir unsur olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda toplumsal yapının temel yapı taşı olan aile ve ailenin toplumsal yapıyı şekillendirmek amacıyla yetiştirdiği çocuklar önemli bir yere sahiptir. Zira insana yapılan yatırım hem toplumsal kalkınmaya hem de uygarlık düzeyinin yükselmesine doğrudan katkı sağlar. Bu çalışmasının amacı Samed Behrengi'nin hikâyelerinin çocuk ve aile ilişkileri açısından anlamlı veriler sunup sunmadığını ortaya koymaktır. Araştırma kapsamı ele alınan yazarın on hikâyesi ile sınırlandırılmıştır. Nitel araştırma yöntemine dayalı olarak yürütülen çalışmada, hikâyelerde yer alan çocuk ve aile temaları doküman analizi tekniği aracılığıyla incelenmiştir. Tez çalışması toplam dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; problem durumu, problem cümlesi, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, sınırlılıklar ve tanımlar açıklanmıştır. Birinci bölümde, çalışmanın kavramsal çerçevesi ve aile ile ilgili temel kavramlar ayrı başlıklar altında sunulmuştur. İkinci bölümde araştırmanın yöntemi, metodu ve araştırma verilerinin toplanıp analiz edilmesi ele alınırken; üçüncü bölümde incelemeye alınan eserlerden elde edilen bulgular ile bu bulgulara ilişkin yorumlara yer verilmiştir. Dördüncü bölüm; sonuç, öneri ve tartışma kısımlarından oluşmuştur. Bu bağlamda Samed Behrengi'nin hikâyelerinin çocuk ve aile ilişkileri açısından zengin veriler sunduğu ve çocuklara hayali ögelerle desteklenmiş felsefi mesajlar ilettiği ortaya koyulmuştur. Yazar hikâyelerinde sevgi,iletişim, empati, özlem ve güven gibi duyguların ele alındığı gözlemlenmiştir. Bu niteliklerin çocukların duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimlerine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma süresince başvurulan tüm kaynaklar ise kaynakça bölümünde ilgili kurallara uygun biçimde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Literature is considered a significant element in the development and transformation of societies. In this context, the family, as the fundamental building block of social structure, and the children raised by the family to shape social structure, hold an important place. Because investment in people directly contributes to both social development and the advancement of civilization. The aim of this study is to determine whether Samed Behrengi's stories offer meaningful data regarding child and family relationships. The scope of the research is limited to ten stories by the author. Based on qualitative research methods, the study examines the themes of children and family in the stories through document analysis techniques. The thesis consists of four chapters. The introduction explains the problem statement, the purpose of the research, the importance of the research, limitations, and definitions. The first chapter presents the conceptual framework of the study and fundamental concepts related to the family under separate headings. The second chapter discusses the research methodology, methodology, and the collection and analysis of research data; the third chapter presents the findings obtained from the works examined and interpretations of these findings. The fourth chapter consists of conclusions, recommendations, and discussion sections. In this context, it has been shown that Samed Behrengi's stories offer rich data regarding child and family relationships and convey philosophical messages to children supported by imaginative elements. It has been observed that the author addresses emotions such as love, communication, empathy, longing, and trust in his stories. It has been concluded that these qualities contribute to the emotional, cognitive, and social development of children. All sources consulted during the study are listed in the bibliography section in accordance with the relevant rules.