Sıcak dövme işlemlerinde parça konumlandırmasının kalıp ömrü üzerindeki etkisinin incelenmesi
Review of the effect of part positioning on mold life in hot forging processes
- Tez No: 1011908
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sıcak dövme proseslerinde kalıp ömrü, üretim verimliliğini ve üretim maliyetlerini doğrudan etkileyen önemli bir parametredir. Dövme işlemi sırasında kalıp yüzeyinde oluşan yüksek sıcaklık, basınç ve sürtünme etkileri kalıp yüzeyinde gerilme birikimine ve aşınmaya neden olmakta, bu durum kalıp ömrünün azalmasına yol açmaktadır. Bu çalışmada sıcak dövme prosesinde parça konumlandırmasının kalıp gerilmeleri, kalıp aşınma indeksi ve çapak oluşumu üzerindeki etkileri sayısal simülasyon yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Analizler FORGE dövme simülasyon yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve farklı konumlandırma senaryoları için kalıp yüzeyinde oluşan gerilme ve aşınma dağılımları incelenmiştir. Ayrıca malzeme akış davranışı ve çapak hattı oluşumu karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar parça konumlandırmasının kalıp gerilmeleri, kalıp aşınması ve çapak oluşumu üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Yapılan analizler sonucunda parçanın Y ekseni negatif yönünde 10 mm konumlandırılmasının, kalıp üzerindeki gerilme dağılımını dengeleyerek aşınmayı azalttığı ve kalıp ömrünü artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In hot forging processes, die life is a critical parameter that directly affects production efficiency and manufacturing costs. During the forging process, high temperature, pressure, and friction conditions occurring on the die surface lead to stress accumulation and wear, which consequently reduce die life. In this study, the effects of workpiece positioning on die stresses, die wear index, and flash formation in a hot forging process were analyzed and evaluated using numerical simulation methods. The analyses were performed using the FORGE forging simulation software, and stress and wear distributions on the die surface were examined for different positioning scenarios. In addition, material flow behavior and flash formation were comparatively evaluated. The obtained results indicate that workpiece positioning has a significant effect on die stresses, die wear, and flash formation. According to the simulation analyses, positioning the workpiece 10 mm in the negative direction of the Y-axis balances the stress distribution on the die surface, reduces wear, and consequently increases die life.