Yapım projelerinde nesnelerin interneti tabanlı şantiye çözüm mimarisi önerisi
Proposed iot-based construction site solution architecture for construction projects
  1. Tez No: 1011966
  2. Yazar: AYŞE ZEYNEP DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKİM MARKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
Özet
İnşaat şantiyeleri, çok paydaşlı ve değişken yapıları nedeniyle bilgi akışı, iş güvenliği ve kaynak yönetiminde veri temelli yaklaşımlara giderek daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu tez, konut şantiyelerinde Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı veri toplama altyapısına dayalı bir dijital şantiye çözüm mimarisi geliştirmeyi, bu mimariyi dijital şantiye modeli üzerinde senaryo tabanlı simülasyonlarla değerlendirmeyi ve kullanıcı kabulü açısından doğrulamayı amaçlamaktadır. Çalışma üç aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada PRISMA protokolü doğrultusunda sistematik literatür taraması yapılarak IoT, sensör sistemleri ile BIM ve dijital ikiz yaklaşımlarına ilişkin kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. İkinci aşamada Balıkesir'de inşa edilmekte olan 7 birimli müstakil konut şantiyesi örneği üzerinden; algılama, ara katman, ağ, bulut ve uygulama katmanlarından oluşan beş katmanlı çözüm mimarisi geliştirilmiş ve UWB, RFID, GPS ile çevresel sensör verilerine ilişkin veri akışı ve dijital model üzerinde temsil edilme kurgusu tanımlanmıştır. Son aşamada UTAUT2 tabanlı anket 203 katılımcıya uygulanmış, veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda kullanıcı algılarının bireysel algı, sosyal algı ve risk algısı olmak üzere üç boyutta toplandığı görülmüş; devamında bu boyutların demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ANOVA ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular, konut şantiyesi bağlamında IoT tabanlı çözüm mimarisinin sistematik bir yapı içinde kurgulanabileceğini; dijital ortamda senaryo temelli olarak değerlendirilebileceğini ve kullanıcı kabul verileriyle birlikte ele alınabileceğini göstermektedir. Tez, konut şantiyelerine odaklanan bütüncül bir dijital şantiye yaklaşımı sunmakta; sensör verilerinin izleme ve karar destek süreçlerine aktarılmasına yönelik kurguyu örneklendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Construction sites increasingly require data-driven approaches for information flow, occupational safety, and resource management due to their multi-stakeholder and highly dynamic nature. This thesis aims to develop an Internet of Things (IoT)-based digital construction site solution architecture for residential construction sites, evaluate this architecture through scenario-based simulations on a digital construction site model, and validate it in terms of user acceptance. The study was conducted in three phases. In the first phase, a systematic literature review was carried out in line with the PRISMA protocol to establish the theoretical framework on IoT, sensor systems, and BIM and digital twin approaches. In the second phase, based on a case study of a 7-unit detached housing site under construction in Balıkesir, a five-layer solution architecture—comprising the sensing, middleware, network, cloud, and application layers—was developed, and the data flow and representation logic on the digital model were defined for UWB, RFID, GPS, and environmental sensor data. In the final phase, a UTAUT2-based survey was administered to 203 participants and the data were analyzed using SPSS. Exploratory factor analysis indicated that user perceptions clustered into three dimensions: individual perception, social perception, and risk perception; subsequently, one-way ANOVA was used to examine whether these dimensions differed across demographic variables. The findings show that, in the context of residential construction sites, an IoT-based solution architecture can be structured systematically, evaluated in a digital environment through scenario-based simulations, and assessed together with user acceptance data. Overall, the thesis offers a holistic digital construction site approach and exemplifies a framework for transferring sensor data into monitoring and decision-support processes.