Türkiye'nin farklı lokasyonlarından elde edilen ketencik (Camelina sativa L. Crantz) çeşit ve genotiplerinin morfolojik ve moleküler karakterizasyonu
Morphological and molecular characterization of false flax (Camelina sativa L. Crantz) cultivars and genotypes from different locations in turkey
  1. Tez No: 1011971
  2. Yazar: ÖZLEM AKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN YILDIRIM, DOÇ. DR. KAAN HÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin farklı lokasyonlarından elde edilen ketencik [Camelina sativa L. (Crantz.)] çeşit ve genotiplerinin morfolojik ve moleküler karakterizasyonlarını belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada, 1 adet yerli tescilli Arslanbey çeşidi, 19 adet uluslararası aksesyon numarası bilinen ve 7 adet pedigrileri bilinmeyen ve kullanım amacı belli olmayan olmak üzere toplamda 27 adet ketencik çeşit/genotipinin morfolojik ve moleküler özellikleri incelenmiştir. Bu tez çalışması 2022 yılında, Iğdır Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUAM) alanında Tesadüf Blokları Deneme Deseni'ne göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada kullanılan çeşit ve genotiplerin agro-morfolojik özellikleri; bitki boyu (57,83-90,80 cm/bitki), toprak üstü bitki boyu (51,2-83 cm/bitki), ilk dal yüksekliği (15,4-70,43 cm/bitki), kardeş sayısı (0-1,07 ad/bitki), bitkide dal sayısı (6,43 -23,83 ad/bitki), bitkide kapsüllü dal sayısı (6,37-22,80 ad/bitki), bitkide kapsül sayısı (86,70-403,03 ad/bitki), bitki başına kapsül ağırlığı (1,86-8,03 g/bitki), bitki başına tohum sayısı (1367,70-4864,03 ad/bitki), kapsülde tohum sayısı (13,10-28,68 ad/kapsül), bitkide tohum verimi (1,28-5,53 g/bitki), sap ağırlığı (1,84-8,27 g/bitki), biyolojik ağırlık (3,71-16,26 g/bitki), bin (1000) tane ağırlığı (0,98-3,41 g/bitki), hasat indeksi (% 5,71-29,03) ve tohum verimi (6,94-236,42 kg da-1) aralığında saptanmıştır. Ketencik çeşit/genotiplerinin tohumlarından ‗Soxhlet Yöntemiyle' elde edilen ham yağların (%) oranları, ham yağ verimleri (kg da-1) ve Gaz Kromatografi Alev İyonlaşma Dedektörü (GC-FID) ile yağ asidi komposizyonu (palmitik asit, stearik asit, oleik asit, linoleik asit ve α-linolenik asit) % bileşenleri belirlenerek kromatogram görüntüleri elde edilmiştir. R (RStudio) dili kullanılarak yapılan istatistiksel analizlerde varyans analizi (ANOVA) iki aşamada gerçekleştirilmiş olup her bir özellik için ortalamalar arasındaki farklılıkların önem düzeyleri belirlenmiş ve çoklu karşılaştırma testi (LSD) ile gruplama yapılmıştır. İlgili çeşitlerin agro-morfoljik özellikleri yanı sıra, SSR (mikrosatellit/basit dizi tekrarı) moleküler belirteç tekniğiyle polimorfik bilgi içerikleri yüksek primerler (P3H4, P4C7, P4E6, LIB19, P7A4, P7D9, P7D4, P7A8) kullanılarak çeşit ve genotipler arasındaki genetik ilişki ortaya konulmuştur. PCoA ve filogenetik ağaçlar kullanılarak genetik mesafeler haritalandırıldı ve genotipik profiller oluşturuldu; yağ asidi bileşenleri ve verim performansları ise PCA ve kümelenmiş ısı haritaları aracılığıyla değerlendirildi
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out to determine the morphological and molecular characterization of camelina [Camelina sativa L. (Crantz.)] varieties and genotypes obtained from different locations of Türkiye, the morphological and molecular characteristics of a total of 27 camelina arieties/genotypes, including 1 domestically registered Arslanbey variety, 19 with known international accessory number and 7 pedigrees with unknown pedigrees and unknown purpose of use, were examined. This thesis study was established in 2022 in the field of Iğdır University Agricultural Application and Research Center (TUAM) with 3 repetitions according to the ―Coincidence Blocks Trial Design‖. Agro-morphological characteristics of the varieties and genotypes used in the research; plant height (57.83-90.80 cm/plant), above-ground plant height (51.2-83 cm/plant), first branch height (15.4-70.43 cm/plant), number of siblings (0-1.07 pcs/plant), number of branches in the plant (6.43-23.83 pcs/plant), number of encapsulated branches in the plant (6.37-22.80 pcs/plant), number of capsules in the plant (86.70-403.03 pcs/plant), capsule weight per plant (1.86-8.03 g/plant), number of seeds per plant (1367.70-4864.03 pcs/plant), number of seeds in capsule (13.10-28.68 pcs /capsule), seed yield in plant (1.28-5.53 g/plant), stem weight (1.84-8.27 g/plant), biological weight (3.71-16.26 g/plant), thousand (1000) grain weight (0.98-3.41 g/plant), harvest index (5.71-29.03%) and seed yield (6.94-236.42 kg da-1). Chromatogram images were obtained by determining the proportions of crude oils (%) obtained from the seeds of camelina varieties/genotypes by the 'Soxhlet Method', crude oil yields (kg da-1) and fatty acids composition (palmitic acid, stearic acid, oleic acid, linoleic acid and α-linolenic acid) % components with the Gas Chromatography Flame Ionization Detector (GC-FID). Statistical analyses were conducted using R (RStudio) language, where Analysis of Variance (ANOVA) was performed in two stages to determine the significance levels of the differences between means for each trait, and groupings were established using the Least Significant Difference (LSD) multiple comparison test. In addition to the agro-morphological characteristics of the relevant varieties, the genetic elationship between the variety and genotypes was revealed by using primers (P3H4, P4C7, P4E6, IB19, P7A4, P7D9, P7D4, P7A8) with high polymorphic information content with SSR (microsatellite/simple equence repeat) molecular marker technique. Genetic distances were mapped and genotypic profiles were created using PCoA and phylogenetic trees, while fatty acid compositions and yield performances were evaluated through PCA and clustered heat maps.