Hibrit alkali aktive edilmiş betonarme kirişlerin eğilme davranışına farklı aktivatör ve kür koşulları etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of different activators and curing conditions on the flexural behavior of hybrid alkali-activated reinforced concrete beams
- Tez No: 1011977
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCTEBA UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında farklı bağlayıcı toz malzeme ve kimyasal aktivatörler kullanılarak alkali aktive edilmiş betonarme kirişler üretilmiştir. Alkali aktive edilmiş beton özelliği gereği geleneksel portland çimentosu kullanılmadan, endüstriyel atık malzemelerden 15x15x130 cm boyutlarında donatılı kirişler üretilip bu kirişlerin 3 farklı kürleme sonucunda yapısal davranışları incelenmiştir. Kürlemelerden birincisi olan ortam küründe numuneler 23 ± 2 °C, %95 bağıl nem koşullarında 28 gün boyunca bekletilmiştir. Bir diğer kürleme biçimi olan ısıl kürlemede üretilen numuneler kalıplarda 24 saat bekletildikten sonra kalıptan çıkarılmış, 80 °C'de 24 saat boyunca sıcak fırında kürlenmiş ve ardından deney gününe kadar ortam koşullarında (23 ± 2 °C) saklanmıştır. Son kürleme rejimi olan elektriksel kürlemede numunelere taze haldeyken ortam koşullarında (23 ± 2 °C, %95 bağıl nem) sabit 25 V elektrik gerilimi uygulanarak elektriksel kürleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Üretilen bütün kiriş serilerinde elektrik akımının geçişini artırmak için alkali aktive edilmiş beton harcın içerisine fiber veya dolgu katkılar ilave edilmiştir. Kullanılan aktivatörler, toz bağlayıcıları, iletken katkı malzemeleri ve kürleme şekline bağlı olarak 24 farklı kiriş serisi oluşturulmuştur. YTÜ yapı laboratuvarında farklı karışımlarda ve farklı kür etkilerine maruz bırakılmış 24 değişik betonarme kiriş serisinde 3 noktalı eğilme deneyi gerçekleştirilmiş ve yük deplasman değerleri datalogger yardımıyla dijital olarak ölçülüp kaydedilmiştir. Elde edilen veriler ışığında kiriş çatlak oluşumu ve gelişimi ile göçme mekanizması, enerji tüketim kapasiteleri, süneklik ve rijitlik değerleri elde edilmiştir. Ayrıca ilgili serilerin mekanik ve fiziksel özelliklerini incelemek için de karot veya küp numuneler üretilmiş; bu numunelere su emme, ultrases geçiş hızı ve basınç dayanımı deneyleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, alkali-activated reinforced concrete beams were produced using different binder powder materials and chemical activators. Due to the nature of alkali-activated concrete, reinforced beams with dimensions of 15×15×130 cm were manufactured from industrial waste materials without the use of conventional Portland cement, and the structural behavior of these beams was investigated under three different curing conditions. In the first curing regime, namely ambient curing, the specimens were kept under conditions of 23 ± 2 °C and 95% relative humidity for 28 days. In another curing method, thermal curing, the produced specimens were kept in the molds for 24 hours, then demolded and cured in an oven at 80 °C for 24 hours, and subsequently stored under ambient conditions (23 ± 2 °C) until the testing day. In the final curing regime, electrical curing, a constant voltage of 25 V was applied to the specimens in their fresh state under ambient conditions (23 ± 2 °C and 95% relative humidity), and the electrical curing process was carried out. In all produced beam series, fiber or filler additives were incorporated into the alkali-activated concrete mixture to enhance electrical conductivity. Depending on the activators, binder powders, conductive additives, and curing methods used, a total of 24 different beam series were created. Three-point bending tests were conducted on these 24 different reinforced concrete beam series, which were produced with different mixtures and subjected to different curing conditions, at the structural laboratory of Yıldız Technical University. Load–displacement data were digitally measured and recorded using a datalogger. Based on the obtained data, crack initiation and propagation, failure mechanisms, energy dissipation capacities, ductility, and stiffness values of the beams were determined. In addition, core samples or cube specimens were produced to examine the mechanical and physical properties of the related series. Water absorption, ultrasonic pulse velocity, and compressive strength tests were performed on these specimens.