GSM şebekesinde radyo olanaklarının yönetim ve kontrol protokolları
Radio resource management and control protocols in GSM network
- Tez No: 101198
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSEL DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
GSM ŞEBEKESİNDE RADYO OLANAKLARININ YÖNETİM VE KONTROL PROTOKOLLARI ÖZET 1980'Ii yılların başlangıcında mevcut mobil haberleşme sistemlerinin abonelerine serbest dolaşım olanağı sunamaması ve bu sistemler arasında uyumluluğun olmaması nedeniyle 1982 yılında CEPT Haberleşme Komitesi tarafından GSM adlı bir çalışma grubu oluşturularak 900 MHz'de tüm Avrupa'da çalışabilecek bir hücresel haberleşme sisteminin hazırlıkları yapılmış ve 1992 yılında, GSM şebekesinin faz1 kısmına dayalı olarak çalışan operatörler ticari olarak hizmet vermeye başlamıştır. GSM sisteminin, bulunduğu ülkeler arasında serbest dolaşım olanağı sunması, ISDN ile uyumlu çalışabilmesi ve elde taşınabilir cihazlar tarafından desteklenmesi sistemin oldukça karmaşık bir yapıya ve birçok alt sisteme sahip olmasını gerekmektedir. Her bir alt sistem arasında bağlantı kurma ve işaretleşme, farklı protokollar kullanılarak sağlanmaktadır. Şebekedeki haberleşme yönetimini organize etmek ve söz konusu alt sistemler arasındaki iletişimi prosedürlere bağlamak amacıyla, diğer haberleşme sistemlerinde olduğu gibi burada da OSI referans modeli kullanılmaktadır. Ancak, GSM şebekesinde abonelerin hareketliliği ve değişik tamamlayıcı hizmetlerin sunulması nedeniyle, diğer haberleşme sistemlerinden farklı olarak GSM'e özgü LAPDm, MAP, TCAP gibi protokollar geliştirilmiştir. Bu çalışmada, GSM şebekesinde radyo olanaklarının yönetim ve kontrol protokolları ele alınmış ve bu protokollara dayanılarak radyo link kontrolünde kullanılan prosedürler ve algoritmalar incelenmiştir. Bu amaçla incelenen üç arabağdaşım olan A, Abis, Um arabağdaşımlarından radyo arabağdaşımı olarak da adlandırılan Um arabağdaşımı, radyo link kontrolü prosedürlerinin gerçekleştirildiği ortam olup, burada kullanılan protokol LAPDm protokolüdür. Radyo link kontrol prosedürleri, alınan RF işaretinin gücünün, alınan işaretin kalitesinin ve baz istasyon ile mobil istasyon arasındaki uzaklığın ölçülmesine dayanmaktadır. Radyo link kontrolünün gerçekleştirilmesindeki amaç, konuşma ve veri iletimi için yeterli kaliteyi sağlamak ve girişim seviyelerini minimuma indirgemektir. Bu amacı gerçekleştirebilmek için mobil istasyonun şebekeye erişmesi esnasında uygulanan radyo link prosedürleri, şebeke seçimi ve hücre seçimidir. Bundan sonra, mobil istasyon ve baz istasyonunun gerçekleştirdikleri ölçmeler doğrultusunda daha iyi işaret seviyesinde hizmet sunmaya aday başka bir hücrenin mobil istasyona hizmet vermesi amacıyla, serbest modda hücrenin yeniden seçilmesi prosedürü uygulanabilir. Çalışmada örnek olarak, bu işlem sırasında şebekenin kontrol kanalları üzerinden mobil istasyona gönderdiği sistem bilgileri incelenmiştir. Çağırma esnasında abonenin hareketliliği nedeniyle alınan işaret seviyesinin/kalitesinin yetersiz olması ve/veya baz istasyonuna olan uzaklığın izin verilen sınırı aşması durumunda, güç kontrolü uygulamasına karşın mobil istasyonun aynı baz istasyonundan hizmet alması mümkün olamayacaksa, aktarma prosedürü gerçekleştirilerek çağırmanın bir başka baz istasyonuna aktarılması söz xıvkonusu olabilir. Mobil istasyon aktif moddayken gerçekleştirilen bu prosedür de aktarma prosedürü olarak adlandırılmaktadır. Radyo link kontrolünde izlenen temel strateji ve prosedürlerde kullanılan algoritmalar operatörün sunmak istediği hizmet kalitesine ve yapacağı yatırımlara bağlı olduğundan bu konudaki seçimler tamamıyla operatöre bırakılmıştır. Çalışma boyunca, standartlarda operatörlere genel bir fikir veren radyo link kontrolü algoritma ve tanımlamaları incelenmiştir. Günümüzde şebekedeki radyo kapasitesini arttırmak ve daha iyi konuşma kalitesi ile hizmet vermek için, aynı şebekede 900 MHz ve 1800 MHz bantlarının birlikte kullanılmasından farklı frekans planlama tekniklerine kadar değişik yöntemler uygulanmaktadır. Ayrıca, geniş bandlı hizmetlere olan talebi mobil haberleşme sistemleri üzerinden sağlamak amacıyla üçüncü nesil haberleşme sistemlerinin tasarlanması çalışmaları da yürütülmektedir. Bu amaçla geliştirilen sistemlerden biri olan UMTS sistemi (Universal Mobile Telecommunication Systems), mevcut ana şebekeyi kullanarak sabit şebekeler üzerinden sunulan geniş bandlı hizmetlerin en iyi hizmet kalitesi ile mobil şebekeler üzerinden sunulmasını amaçlamaktadır. XV
Özet (Çeviri)
RADIO RESOURCE MANAGEMENT AND CONTROL PROTOCOLS SUMMARY At the beginning of 1980's, existing mobile communication systems were incompatible and couldn't give roaming service to their subscribers so that in 1982, the CEPT Telecommunication Commision decided to set up a workgroup to prepare specifications for a pan-European cellular communication system for the 900 MHz. In 1992, the first commercial phase 1 GSM networks were launched. GSM system has very complex structure and many subsystems because of it supports international roaming and portable mobile terminals and also it is compatible with ISDN. In order to establish connections between the subsytems and to provide communication between different entities, the system use different signalling protocols via different interfaces. For organizing network communication management and constituting procedures which are used to define relations between the subsytems, OSI reference model is used in GSM network as in the other communication systems. However GSM uses specific protocols -LAPDm, MAP, TCAP- in order to handle mobility and to serve different supplementary services. For this purpose A, Abis, Um interfaces are studied; Urn interface is known as a radio interface which is used to realise radio link control procedures according to LAPDm protocol. In this study, radio resource management and control protocols which supports subscriber mobility in GSM network are examined. According to these studies radio link control procedures and algorithms are analysed. Radio link control procedures is based on measurements which are realised on received signal level, received signal quality and mobile station to base station distance. The main purposes of realising radio link control procedures are to provide enough service quality and to reduce interference level in radio environment. In order to achieve these purposes in access phase, PLMN and cell selection procedures are applied between network and mobile station. After completion of these procedures mobile station maybe served by different cell which has better signal strength then serving cell according to measurements in idle mode, this is called cell reselection procedure. The call will be handed over to another cell in active mode because of the poor received signal strength and/or quality or exceeding the mobile station- base station distance due to subscriber mobility if power control doesn't provide better conditions. Radio link control algorithms and basic strategy of radio link control depends on the desired quality of service and investment of operator so that most of the decisions about this concept is left to the operators. In this study radio link concept which is defined with standards is analysed. Nowadays in order to increase radio capacity in GSM network, the operators apply different techniques for example combining different frequency bands-900 MHz and xvi1800 MHz- in the same network or using different frequency planning techniques. In addition to these, third generation communication systems have been developed to make available broadband services in mobile communication systems. UMTS system is designed with this idea and it is based on existing core network but more sophisticated version. The aim of UMTS is to provide broadband services with best quality on mobile networks. xvii